2 листопада, 2024
Ми в соцмережах

Донори рятують життя. Як у Житомирі працює обласний центр крові

  • 14 червня, 2022 10:44

З першого дня повномасштабного вторгнення Житомирський центр крові працював у посиленому режимі. За перші чотири дні війни кров прийшли здати 1500 донорів. Житомиряни навіть готові були чекати годинами в чергах. 

Сьогодні, 14 червня, Всесвітній день донора крові. «Журнал Житомира» побував в Обласному центрі крові та дізнався, як працює заклад в умовах війни.

«24 лютого зранку центр крові почав працювати в інтенсивному режимі. Цього ж дня о 12:00 наша бригада виїхала у Хорошів. Там були бажаючі на здачу та забір крові. Лише за перші чотири дні війни ми прийняли 1500 донорів. Здебільшого приходили здавати жінки, хоча і чоловіки теж були. Проте, ми не могли у всіх брати кров, адже термін зберігання еритроцитів обмежений. Частину донорів вмовляли прийти в інший день. Ми створили список резерву, який потім використовували у нашій роботі. Під час таких виїздів було 100-120 донорів. Було створені запаси кров, які повністю задовольняли усі наші потреби. Почали відправляли також нашим військовим», – розповів керівник центру крові Анатолій Чугрієв.

 

Загалом по області за 5 місяців війни в обласному центрі крові здійснено 4700 донацій цільної крові та тромбоцитів. За 5 місяців в лікувальні заклади Житомирської області видано 400 доз тромбоцитів, 2527 свіжозамороженої плазми, 3650 доз еритроцитів.

«Не вистачало наших працівників, які з 8 ранку до 23:00 працювали, не відходячи від обладнання. Ми вдячні волонтерам, які допомагали розвозити людей й привозили їжу. Єдине, чого не вистачало, – це сучасного обладнання, яке б пришвидшило обробку і розділення крові на компоненти. Також не вистачає вагів мішалок крові. У нас їх 4, а треба 20. Також потрібна центрифуга, яка розділяє кров на компоненти: плазму, тромбоцити та еритроцити. На сьогоднішній день рівень автоматизації складає лише 20% від загальної кількості. Окрім обладнання нам потрібен також транспорт для перевозки спеціальних виїзних бригад. Зараз спільно з ОДА вирішуємо питання щодо покупки хоча б мікроавтобуса. Звісно, є спеціальний пересувний донорський пункт, але він коштує 15 млн гривень. Обслуговування його також дороге», – розповів директор. 

 

Працівники центру не беруть у донорів зайвих компонентів крові. Зібрані компоненти відправляють військовим та до лікувальних закладів.

«За рік відбувається приблизно 13-14 тисяч переливань, стільки й потрібно донорів. Процедура здачі кров займає близько години. Проте не всі знають, що ми беремо у донора тільки тромбоцити, а всі інші компоненти крові повертаємо йому під час процедури. Кров відправляємо до військових та по всіх лікувальних закладах Житомирщини. Згідно з новим Законом України про безпеку та якість донорської крові, який набув чинності з січня 2021 року, на обласному рівні прийом донорів та виготовлення компонентів крові здійснюється лише у спеціалізованих центрах», – зазначив Анатолій Чугрієв.

 

Директор центру каже, що здавати кров не страшно. Існує певний процес підготовки.

«Підготуватися до процедури здачі крові не важко. Людина має переконатися, що в неї є бажання допомагати. Також за останні два тижні вона не повинна приймати будь-які пігулки та не хворіти на застуду. За дві доби до здачі крові заборонено вживати алкоголь та жирну їжу. Напередодні процедури можна перекусити легеньким сніданком. До того ж ми особисто перевіряємо 4 інфекції у донора», – додав керівник центру крові.

 

На даний час в центрі крові не вистачає тромбоцитів. Цей компонент крові потрібен пацієнтам, які лікуються в онкогематологічних стаціонарах та потребують хіміотерапії.

Обласний центр крові працює у Житомирі за адресою: вулиця Кибальчича, 16. Графік роботи в будні: 08:00-15:00. У суботу центр працює з 8:00 до 13:00. Телефон для довідок: (0412) 39-58-57.

Поділитись

Новини по темі: