В цей день, 18 лютого 2014 року, в центрі Києва почався найкривавіший етап Євромайдану. Тоді були сотні безвісти зниклих, 509 людей отримали травми, а ще загинуло 23 людини. Серед тих, хто поклав своє життя на Інститутській, був житомирянин Яків Зайко.
Такою ціною починалась боротьба за європейське майбутнє країни, яка триває вже 9 років і минає 9-та річниця смерті Героя Небесної Сотні Якова Зайка.
Щороку, 18 лютого, у Житомирі вшановують пам’ять Якова Зайка, який був активним борцем за справедливість, честь та український народ:
"Я є духовно чистокровним українцем, і мене тішить те, що мене прийняв Житомир, приймає Україна, що дала мені такий духовний простір, якого я хотів би побажати всім житомирянам і всім українцям".
Яків Якович Зайко народився у білоруському селі Делятичі Гродненської області 4 квітня 1940 року. 15-річним переїхав до Житомира. З 1965 року займався журналістикою, працював редактором і відповідальним секретарем у низці газет Житомирської області, зокрема у м. Бердичеві, м. Житомирі, смт Лугинах. Став автором багатьох історичних і публіцистичних творів, зокрема серії книг «Літопис державотворення». Член Спілки Журналістів України (з 1964).
Яків Зайко став одним iз найпомітніших діячів українського національно-демократичного відродження у Житомирі.
Житомиряни знають його як мозок житомирської революції 1989-1991 років проти комуністичного режиму. Створив та був редактором газети «Голос громадянина».
Створив першу некомуністичну політичну організацію у Житомирі – Громадянський фронт сприянню перебудові (ГФСП). Був народним депутатом України першого скликання. Член Комісії з питань гласності та засобів масової інформації. Входив до Народної Ради, де зробив дуже багато для незалежності та демократії.
З перших днів Євромайдану був активним його учасником та поклав своє життя на Українській барикаді 18 лютого 2014 року під час боїв на вулиці Інститутській.
Звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» отримано посмертно 21 листопада 2014.
Втрата Якова Зайка 2014 року була непоправною, а через два дні, 20 лютого, 9-років тому до Небесної Сотні відійшли душі ще трьох борців з Житомирщини: Віктора Прохорчука, Олександра Балюка та Сергія Кемського.
20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні.
Добірка фото 18 лютого 2014 року, аби пам’ятати ціну свободи, яку щодня протягом 9 років віддають українці за право жити на своїй землі.