Комендантська година по всій території України діє ще від початку повномасштабного вторгнення росії. Багатьох цікавить, чи скасують в Україні комендантську годину і коли це може відбутися.
Експерти вважають, що найближчим часом очікувати на скасування не варто. Про це вони розповіли "24 каналу".
Зараз в Україні лише в Закарпатській області немає комендантської години. В усіх інших зберігаються обмеження. На Житомирщині комендантська година діє з 23:00 до 05:00.
Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський розповів, що найближчим часом обмеження не скасують, тривалість комендантської години можуть лише збільшити. Річ у тому, що восени збільшиться тривалість темної частини доби.
"На цей час скасування комендантської години в жодній з областей не очікується. Більш того, восени тривалість комендантської години в багатьох регіонах можуть збільшити. Це пояснюється збільшенням тривалості темної частини доби", – зазначив експерт.
Він додав, що в західних та центральних областях комендантську годину можуть скасувати раніше. Все залежатиме від інтенсивності бойових дій та повітряних ударі
Якщо війна перейде в затяжну фазу і триватиме лише в окремих регіонах, а повітряні удари стануть менш інтенсивними, то в низці областей комендантську годину можуть скасувати.
На думку правозахисниці Віолети Монастирської, нині скасування комендантської години не на часі. Вона зазначила, що ми – єдина країна, тому скасовувати обмеження у деяких регіонах не доречно, адже ворог у нас один. Саме тому говорити про послаблення комендантської можна буде лише тільки після нашої перемоги.
"Можливо, якщо в цьому буде нагальна потреба в певних регіонах, до прикладу в західних областях, які розташовані найдальше від зони бойових дій, то звичайно можуть послабити комендантську годину. Однак, все ж таки ми повинні розуміти, що доки не скасують воєнний стан, комендантська година буде надалі актуальною. А це буде можливо, коли Україна переможе", – вважає адвокат.
Монастирська також зазначила, що запровадження комендантської години - не якась забаганка, адже це - обмеження, яке потрібно для безпеки громадян.
"Очевидно, що просто як забаганку ніхто не впроваджував би відповідні обмеження. Це можливо виключно за наявності реальної загрози! І це необхідно розуміти. Стосовно скасування комендантської години, постає питання "для чого?". Суспільство чомусь сприймає комендантську годину як якесь покарання. Проте, це наша з вами безпека! Це те, що може комусь врятувати життя. Вважаю, що Уряд доречно пролонгує комендантську годину, тим паче ця можливість законодавчо передбачена за умов введення воєнного стану", – сказала правозахисниця.
Монастирська додала, що є певні незручності, проте комендантська година цілком виправдовує себе. Ці обмеження дозволяють уникнути проникненню диверсійних груп (ДРГ) на територію країни, в тому числі центральні й західні регіони країни. Якщо прильоти з неба ще можна простежити, то провокації з боку ДРГ без комендантської години ідентифікувати набагато складніше.
"Війна – це хаос. І якщо не намагатись всім, а не тільки військовим на передовій, дотримуватись певної дисципліни, певних правил, то можна програти війну через власні "зусилля". На жаль, суспільство звикло до війни. Люди почали розслаблятись, а тому скасування комендантської години точно не буде мати позитивні наслідки. Кожного дня кожна область країни чує повітряні тривогу, кудись влучають ракети, десь орудує ДРГ. Якщо задуматись, то набагато легше підкласти вибухівку диверсійній групі та вчинити тихо провокацію, аніж на очах запустити ракети", – пояснила Монастирська.
Вона також зазначила, що ДРГ – це не менш небезпечно, аніж ракетні залпи. Тому комендантська година під час воєнного стану є важливою та невід'ємною складовою ведення війні.