26 грудня, 2024
Ми в соцмережах

Бризки літа: стан фонтанів у Житомирі та можливість включення

  • Фото: Журнал Житомира
  • 21 липня, 2024 13:58

Одні фонтани прикрашають парки, інші – площі та набережні, але всі вони мають одну спільну рису: є важливою частиною міського пейзажу.

Зазвичай фонтани у Житомирі починають працювати з 1 травня, але цього року було прийнято рішення їх не вмикати. Загалом на обслуговування фонтанів на рік закладено 1,9 мільйони гривень. Тепер ця сума зекономлена та залишається в бюджеті – на закупівлю дронів для ЗСУ.

ФОТО: фонтан на 1-му Бульварі, Журнал Житомира

ФОТО: фонтан по вул. Київській, Журнал Житомира

Попри це, роботи з розконсервування та прочищення фонтанів все-таки було проведено. За словами головного інженера комунального підприємства «Житомирводоканал» Сергія Єрьоміна, усі сім фонтанів, які працювали минулого року, перебувають у справному стані та були підготовлені до запуску. Втім, відповідно до розпорядження міського голови, залишаються вимкненими у літній період.

 «Було розпорядження від міського голови – не запускати фонтани. Ми не запускали. І ті люди, які мали його обслуговувати, відповідно, не були введені в штат», – говорить він.

ФОТО: фонтан-каскад, Журнал Житомира

Восени – на зимовий період – ці фонтани будуть законсервовані, і на них встановлять намети для захисту від погодних умов.

Винятком є лише водограй на Михайлівській – головній пішохідній вулиці міста. Його роботу поновили на час пікових літніх температур – через аномальну спеку. Працюватиме він з 09:00 до 21:00.

«На даний час розпорядженням на два місяці запустили фонтан на вулиці Михайлівській. Він працює, все з ним добре. Були дві нештатні ситуації: один автомобіль влетів всередину, потім другий автомобіль поламав фонтан. Це людський фактор. Але він був оперативно відновлений, тобто він був готовий до запуску. І коли поступила вказівка на запуск цього фонтану, він запустився», – каже Сергій Єрьомін.

ФОТО: фонтан на Михайлівській, Журнал Житомира

Він також зазначив, що цей фонтан, як і будь-який інший, є затратним через необхідність постійних витрат на електроенергію.

Навколо цього водограю завжди багато людей. Він став справжнім порятунком від пекучого сонця для житомирян. Особливо популярний серед дітей, які із задоволенням граються у прохолодній воді.

ФОТО: фонтан на Михайлівській, Журнал Житомира

Струмені води працюють рівномірно, забезпечуючи стабільний потік води. Відсутнє сміття або пошкодження. Вода чиста та надовго не затримується на поверхні плитки, швидко стікаючи у водостічні решітки. Плитки фонтану міцні та не мають тріщин. Форсунки, з яких б’ють струмені води, вмонтовані на одному рівні з плиткою і не пошкоджені.

ФОТО: фонтан-каскад, Журнал Житомира

Технічний огляд фонтанів на бульварах в Шодуарівському парку провели цієї весни, їх готували до запуску.

Фонтан 2-му на бульварі вже не використовується протягом тривалого часу. Він законсервований і накритий наметом. Усередині також можна помітити частини плитки, що відпали.

ФОТО: фонтан на 2-му Бульварі, Журнал Житомира

ФОТО: фонтан на 2-му Бульварі, Журнал Житомира

Каскадний фонтан також перебуває у не найкращому стані. Зелень буяє не лише навколо нього, але й всередині, проростаючи крізь плитку. Подекуди наявне сміття, а також помітні графіті на стінах конструкції.

ФОТО: фонтан-каскад, Журнал Житомира

ФОТО: фонтан-каскад, Журнал Житомира

Роботи з реконструкції фонтану на Новому бульварі біля кінотеатру «Жовтень» не були завершені через початок повномасштабної війни. Фонтан мав бути з підсвіткою та у вигляді водного тунелю довжиною приблизно 15 метрів.

«Роботи не завершилися. На той час, коли втілювався проєкт і були виділені кошти з місцевого бюджету, які всі знають, почалася війна. Відповідно, в умовах нової політики кошти на обладнання, яке повинно було закупитися, вже не вкладалися. Проєкт не переглядався на даний час. Фонтан не введений в експлуатацію у тому технічному стані, у якому він повинен був бути відповідно до проєкту», - розповів Сергій Єрьомін.

ФОТО: скріншот з проєкту фонтану біля кінотеатру "Жовтень"

ФОТО: фонтан біля кінотеатру "Жовтень", Журнал Житомира

Фонтан на майдані Соборному наразі закритий залізною сіткою.

«Цей фонтан виведений з експлуатації. Там також робили передпроєктні роботи, тобто обстежувалися дефектні акти. Наразі він не експлуатується, треба значні капіталовкладення в його відновлення», – відповів головний інженер Сергій Єрьомін.

ФОТО: фонтан на майдані Соборному, Журнал Житомира

ФОТО: фонтан на майдані Соборному, Журнал Житомира

Зі слів інженера, фонтани «Космонавт» на площі Польовій та «Лотос Небесної Сотні» на вулиці Лятошинського повністю справні та у разі потреби готові до експлуатації. На це потрібне відповідне розпорядження влади та виділення коштів для обслуговування.

 

ФОТО: фонтан "Лотос" по вул. Лятошинського, Журнал Житомира

Сквер біля фонтану «Космонавт» є популярним місцем відпочинку для дітей та їх батьків. Навколо та усередині фонтану грає та бігає дітвора, створюючи атмосферу радості та веселощів. Наразі загальний стан фонтану є задовільним: відсутні помітні пошкодження чи скупчення сміття.

ФОТО: фонтан "Космонавт", Журнал Житомира

ФОТО: фонтан "Космонавт", Журнал Житомира

«З будь-яким фонтаном, якщо його не експлуатувати, виникатимуть проблеми. Після зимової консервації обов’язково все перевіряється, що виходить з ладу, замінюється. Будь-яке обладнання, яке не експлуатується, з часом виходить з ладу. Тому ситуація така, що є свої плюси і свої мінуси», – підсумував Сергій Єрьомін.  

Фонтани на Набережній Житомира – за адресою 3-й Чуднівський провулок – працюють у спекотні дні й у вихідні, даруючи відвідувачам таку бажану прохолоду.

ФОТО: фонтан на набережній, Юлія Демусь

Директор КП «Парк» Сергій Бондар розповів про їх обслуговування та економічні аспекти. 

«Вони в мене в гарному стані, працюють. Коли на вулиці дуже жарко, ми з дозволу їх запускаємо. На набережній знаходиться охорона, яка слідкує за тим, щоб їх не ламали, щоб не забивали їх ні піском, ні камінцями, ні сміттям. Якщо немає людей, немає погодних умов, то вони не працюють», – каже Сергій Бондар. 

Ці фонтани працюють в автоматичному режимі – вмикаються о 10:00 та вимикаються о 20:00 завдяки датчикам. Технічний огляд усієї системи проводиться регулярно.

«Спеціаліст двічі на тиждень – на початку та у кінці тижня – спускається на набережну та робить огляд усієї системи. Тобто, це насос, дренажна система. Якщо вона забита, її відкривають, вичищають і закривають назад», – зазначив директор КП «Парк».

Ці фонтани використовують оборотну воду, яка циркулює і не стікає в каналізацію.

«Фонтан у нас дуже цікаво зроблений. Коли ємність наповнюється водою, яка йде на фонтан, він починає працювати. Вода повертається по крайнім рівчачкам, через ті ж пайоли, назад в прийомник, і насос знову подає її на фонтан. Таким чином, система закільцьована, і вода не стікає в каналізацію. Якщо трохи водичка і втрачається – через температурні умови або розбризкування – насос вмикається, підкачує воду до потрібного рівня і зупиняється, підтримуючи цей рівень. І фонтани працюють далі. Оборотна вода циркулює постійно. Є, звичайно, втрати через розбризкування води, коли дітки граються біля фонтану, але вони незначні», – розповів він.

ФОТО: фонтан на набережній, Журнал Житомира

КП «Парк» Житомирської міської ради оплачує їх обслуговування, не використовуючи кошти з міського бюджету. За словами Сергія Бондаря, за червень на набережній загалом було використано 136 кубів води – на суму 1830 гривень 76 копійок. Враховується не тільки витрати води на функціонування фонтану, а й забезпечення водопостачання в адміністративних приміщеннях, туалетах та душових кабінках тощо.

Тож окрім вулиці Михайлівської, від спеки можна врятуватися біля фонтанів на набережній парку. Однак відвідувачів закликають не купатися у річці, оскільки це місце не призначене для відпочинку на воді. 

«Велике прохання до наших відпочивальників – не купатися в тій зоні, де знаходиться набережна і трохи далі. Тут немає місця для відпочинку на воді: немає матроса-рятувальника, немає рятувальної станції поки що, немає пристосованого пляжу. Люди не розуміють того, що так вони можуть наражати себе на небезпеку. Для цього є спеціально відведені місця у гідропарку дитячий, дорослий пляж. Там всі умови створені, можна відпочивати. На жаль, тільки водичка не відповідає у нас санітарним нормам. А так, на сьогодні там всі умови для відпочинку є», – підкреслив директор КП «Парк».

ФОТО: набережна Житомира, Юлія Демусь

Журнал Житомира писав, що Житомир відмовився від сезону фонтанів: на зекономлені кошти закуплять дрони.

Поділитись

Новини по темі: