24 грудня, 2024
Ми в соцмережах

В Україні перестануть приймати частину грошей і введуть нову банкноту

  • 6 вересня, 2019 17:29
Українці незабаром не зможуть розраховуватися звичними копійками і банкнотами. З обігу виведуть купюри номіналом одна, дві, п'ять і 10 грн. Також перестануть бути грошима одна, дві і п'ять копійок.

Детальніше про те, коли і які гроші припинять приймати в Україні – у матеріалі OBOZREVATEL.
 

Крок перший - в жовтні 2019-го


Уже наступного місяця на українців очікують одразу два грошові нововведення. По-перше, перестануть приймати копійки номіналом одна, дві і п'ять копійок.

Копійки краще обміняти – в будь-якому українському банку їх прийматимуть до 20 вересня. А в Ощадбанку, ПриватБанку і в "Авалі" – до 30 вересня 2022-го. Ті, хто не встигнуть здати дріб’язок, більше не зможуть їх використати за призначенням.
 

"Крім того, почнеться поступове вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок. На відміну від однієї, двох і п’яти, 25 копійок поки залишаться в готівковому обігу. Ними можна буде розплачуватися", – пояснили в НБУ.


По-друге, з'явиться купюра номіналом 1000 грн. Глава НБУ Яків Смолій, презентуючи нововведення, пояснив: номінальні доходи українців збільшилися, гривня втратила частину своєї вартості, тому вже немає сенсу друкувати одну, дві, п'ять гривень. Вони швидко зношуються, а реальна купівельна спроможність цих купюр низька.

"З огляду на зростання рівня доходів і цін, українці вже практично не використовують монети дрібних номіналів, зате з'явилася потреба в банкноті вищого номіналу, ніж 500 гривень", – зазначає регулятор.
 

Крок другий – до 2020-го


Поступово в Україні виведуть з обігу 25 копійок, 2, 5 і 10 гривень. Все це відбудеться до кінця наступного року. Паралельно з'являться монети номіналом п'ять і 10 гривень. Це допоможе скоротити витрати НБУ на "друк" грошей.

Що цікаво, купюри 1,2 і 5 грн у середньому служать лише приблизно рік, підрахували в Нацбанку. Для порівняння: 500 грн, які рідше використовують і до яких дбайливо ставляться, можуть "прожити" до 8 років. Поступово "папірці" зношуються, Національний банк знімає їх із обігу і друкує нові. На друк, а це складний процес із декількома рівнями захисту, іноді витрачають більше, ніж "коштує" купюра.

Відсутність копійок вплине і на фактичну вартість товарів. Ціни не змінили, але решту вже почали округляти. Наразі таке правило діє тільки в тому випадку, якщо у касира або покупця немає точної суми. А вже у жовтні, коли частину монет взагалі перестануть вважати грошима, округлення під час розрахунку готівкою уникнути не вдасться.

Так, якщо сума в копійках закінчується на від 1 до 4 копійок, то загальна вартість покупки округлюється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок. Для прикладу, якщо сума в чеку 25 грн 24 копійки, а в продавця і покупця немає дріб’язку, то заплатити можна 25 грн 20 коп. Якщо ж у чеку 25 грн 25 коп – заплатити доведеться на 5 коп. більше.
Поділитись

Новини по темі: