25 травня у приміщенні Поліського національного університету відбулось встановлення Національного Рекорду «Найбільша кількість харчових, оздоровчих, лікувальних напоїв і фітонапоїв на одній локації».
Організаторами Рекорду виступили Поліський національний університет та житомирське підприємство ПрАТ «Ліктрави».
Презентація лікувальних та оздоровчих напоїв: їх виготовлення та перевірка
Спочатку представники «Ліктрав» презентували свою продукцію, розповіли про її особливості та відповіли на питання учасників зустрічі.
Фото: Журнал Житомира
«Ми розробляємо систему розриву трофічних звʼязків між збудниками хвороб і шкідниками, а на їх основі створюємо корисні рослинні звʼязки для отримання безпечної продукції, в тому числі корисних напоїв. Рекорд встановлюємо для популяризації здорового харчування», — розповів завідувач кафедри Здоровʼя фітоцинозів і трофології Михайло Ключевич.
Серед числа корисних напоїв, які були представлені на фіксації рекорду, знаходилось чотири запатентовані напої Поліського національного університету.
Фото: Журнал Житомира
Керівниця відділу маркетингу ПрАТ «Ліктрави» Наталія Дідківська розповіла про асортимент чаїв компанії. Вона уточнила, що покупцями «Ліктрав» найчастіше є жінки.
Серед улюблених чаїв споживачів: ромашкові, мʼятні, липа, каркаде, шипшина чебрець. Популярністю користуються фруктові чаї, грудні збори, квіткові та заспокійливі.
Фото: Журнал Житомира
Слово взяв і викладач університету Сергій Вигера, котрий розповів про стосунки українців зі здоровим харчуванням та необхідність вивчення їжі та її правильного вживання в навчальних закладах.
Фото: Журнал Житомира
«Більшість людей при виборі їжі звертають увагу на смак. А що нам краще — смачність чи користь? Що потрібно нашому організму? На перше місце нам слід поставити фізіологічні потреби, на друге — якість, а лише потім — смачність», — каже викладач.
На думку Сергія Вигери, в щоденному раціоні людини повинні бути і корисні напої, адже 60% організму людини становить вода.
Фото: Журнал Житомира
Експертка компанії «Ліктрави» Валентина Нежувака розповіла про збір, доставку та дослідження трав у ПрАТ «Ліктрави»:
«Станом на 2021 рік, підприємством було виготовлено більше 9 млн упаковок лікарських засобів і 1 млн 400 упаковок дієтичних добавок. Перероблено було близько 900 тон сировини".
Збір сировини для виготовлення травʼяних зборів відбувається як на території України, так і за її межами. Імпортерами виступають Узбекистан, Грузія, Індія, Єгипет.
Фото: Журнал Житомира
Перевірка якості лікарських засобів відбувається на всіх етапах виробництва — від заготівлі до моменту споживання. Для цього застосовують різноманітне оснащення, яке підтверджує наявність та кількість корисних речовин, відсутність шкідливих компонентів у складі рослин.
Реєстрація Національного Рекорду: відкриття нової номінації
Після презентації викладачі університету, представники компанії та гості заходу перейшли до реєстрації Національного Рекорду.
«Ми здивовані, що досі такого рекорду ніхто не встановлював. Він показує багатство природи і її вплив на наше здоровʼя. В цьому рекорді головною ідеєю є оздоровлення. Ми відкриваємо нову номінацію. Це для нас дуже важливий момент, тому Національний Реєстр Рекордів поповнюється новими креативними рекордами», — сказала керівниця Національного Реєстру Рекордів Лана Вєтрова.
Фото: Журнал Житомира
Лана Вєтрова пройшлась разом з представниками «Ліктрав» та викладачами Поліського університету рядами з лікувальними напоями та порахувала їх кількість.
«Представлено ще чотири види напоїв, які ми запатентували: композиційний фіточай «Довголіття», фітокомпозиційний чай «Гармонія», фіточай з імуномодулюючими властивостями і фіточай антиоксидантний», — наголосив Сергій Вигера.
Фото: Журнал Житомира
В результаті підрахунку виявилось, що спільними зусиллями організаторам заходу вдалось зібрати 124 оздоровчих, лікувальних напоїв і фітонапоїв на одній локації.
«Ми можемо оголошувати нове досягнення України в категорії «Наука і технології»», — сказала керівниця Національного реєстру рекордів Лана Вєтрова.
Нагороду прийняв проректор Юрій Демяненко. Від ПрАТ «Ліктрави» нагороду прийняла керівниця служби якості та розвитку Валентина Нежувака.
Фото: Журнал Житомира (керівниця служби якості та розвитку Валентина Нежувака приймає нагороду)
Фото: Журнал Житомира