Усі фото з мережі. Імен і назв не вказуємо, бо не маємо наміру рахувати чиїсь гроші. Мета матеріалу - зафіксувати тенденцію.
Випускні вечори відзначають як у школах, так і у садочках. Це важлива подія, до якої ретельно готуються та витрачають чимало грошей. Випускні залишаються в пам’яті назавжди, і батьки готові платити значні кошти, щоб зробити їх особливими для своїх дітей.
Журнал Житомира дізнавався у житомирян, скільки наразі витрачають на святкування випускних.
Перший випускний: святкування в дитячому садочку
Житомирянка Катерина розповіла, що у них підготовка до свята почалася ще з лютого — обговорювали фотоальбоми та формат самого випуску.
«Святкували в садочку, а потім в розважальному центрі. Наш випуск був тематичним, тож одяг дітей, а також бажано й батьків, був прив’язаний до певної тематики. Більшість брали сукні напрокат. Ціна прокату суконь була від 500 гривень і вище. Випускний фотоальбом коштував 350 гривень», — каже Катерина.
Батьки вирішили організувати святкування випускного у садочку з особливою увагою не тільки до дітей, а й до всіх учасників навчального процесу.
«У загальний бюджет святкування батьки здавали по 2 000 гривень – на привітання колективу працівників садочка, певні організаційні потреби та аксесуари для дітей. Ніхто нас не змушував здавати кошти на привітання, це була ініціатива батьків. У нашому садочку було декілька випускних груп і підходи до привітань були теж різні. Деякі групи обмежилися привітанням тільки вихователів і помічника вихователя. Ми ж вирішили привітати всіх, хто брав участь в організації навчання наших діток: і інструктора з фізкультури, і музичного керівника, і кухарів, і медсестер», — розповідає вона.
Фото: ілюстративне, з мережі
За її словами, кошти, які залишилися, було перенаправлено на святковий стіл. Святкували в одному з розважальних центрів міста — внесок на святковий стіл та святкову програму, яка тривала півтори години, становив 780 гривень за одну дитину. Батьки вже на місці визначалися із замовленням для себе — кожен замовляв окремо.
«Дитина із задоволенням ходила в садочок і навіть закінчує його з певним сумом. Дуже класно, що в наші часи для дітей роблять такі свята, тому що, наприклад, у моєму дитинстві в садочку не було випускного. Це був більш консервативний перехід з садочка в школу. Зараз у батьків є можливість зробити для діток таке свято. Ми дуже задоволені садочком, і дитина отримала масу вражень і позитивних емоцій», — підсумувала Катерина.
Випуск зі школи: як святкуватимуть старшокласники
Житомирянка Наталія розповіла, як буде організовано випуск для 9 класу однієї зі шкіл міста:
«У нас немає святкування випускного як такого, тому що у воєнний час ми відмовилися від будь-яких святкувань. Діти виявили бажання просто зібратися разом, поспілкуватися, з'їсти піцу, смаколики, і на тому це закінчується. Тобто ніяких фото-, відеозйомок різнопланових, підборів костюмів, цього в нас немає на даний час. Якщо вас цікавить бюджет заходу, то це альтанка від тисячі гривень і розрахунок по дітях мінімально 300 гривень», — розповіла вона.
Фото: ілюстративне, з мережі
Тетяна, мама учня 11 класу, розповіла нам, що почали готуватися до випускного з початку навчального року.
«Почали готуватися з вересня. 2 вересня були батьківські збори, на яких обговорювали варіанти, і вже 10 вересня забронювали заклад. Бюджет на ресторан ще остаточно не склали, але порахували, що обійдеться в 10 000 гривень на родину (з 3 людей – батьки і дитина). У цю суму включено послуги ведучого (1 000 доларів) та діджея (10 000 гривень). Щодо алкоголю, домовилися, що кожен бере своє. Діти хотіли святкувати з ночівлею, аби потім, за традицією, зустріти разом світанок, але ми будемо до комендантської години — до 23:00 забираємо дітей додому», — каже Тетяна.
Фото: ілюстративне, з мережі
Окрім бронювання закладу для святкування, загальний бюджет передбачає витрати на привітання вчителів, організацію фото- та відеозйомки, а також оплату послуг хореографа.
«На привітання всіх учителів збирали по 1 500 гривень. Вирішили дарувати класному керівнику 10 000 гривень у конверті, а решті вчителів — цукерки та букети квітів. На фотоальбом витратили 850 гривень. Ще окремо ми здавали по 350 гривень на фото та відеоролик з останнього дзвонику. Також, щоб діти навчились танцювати вальс для останнього дзвоника, ми оплатили хореографу по 500 гривень за кожну дитину», — розповідає Тетяна.
За спостереженнями Тетяни, витрати на одяг для випускного вечора теж становлять приблизно 10 тисяч гривень, проте для дівчат ця сума може бути більшою, оскільки вони також витрачаються на макіяж, зачіску та аксесуари.
«Це все індивідуально. Ми купили костюм за 7 000 гривень, сорочку за 1 000 гривень. Взуття обирав син — кросівки за 6 000 гривень, але за знижкою вони обійшлися нам у 4 000. Хоча я спілкувалась з мамами дівчат нашого класу і знаю, що сукні для них коштують 10 000-15 000 гривень. Я запитувала у сина, і він сказав, що в основному всі хлопці купують нові костюми», — ділиться жінка.
Фото: ілюстративне, з мережі
Вибір сукні для випускного — важливий аспект підготовки
У Житомирі прокат суконь знайти непросто, особливо для старшокласниць.
Оренда суконь здебільшого пропонується для дітей молодшого віку. У середньому прокат сукні для них коштує від 350 до 600 гривень. На Житньому ринку можна знайти пропозиції від 200 гривень.
«Сукні для дорослих не надаю в прокат, а дитячі в мене від 200 до 300 гривень. Для дорослих продаю переважно вишиванки — від 2 000 до 4 000 гривень. Наразі попит є. Якщо торік його зовсім не було, то у цьому всі святкують: і садочки, і 4 класи, і 9, і 11. Війна війною, сказали, а життя продовжується, і це свято у дітей раз в житті», — розповіла нам продавчиня одного з бутиків.
Власниця весільного салону Ольга зазначила, що прокат суконь для старшокласниць є невигідним з кількох причин: необхідність регулярного чищення, недбале ставлення до орендованого вбрання, а також бажання більшості дівчат мати нову сукню. Через це цього року вони вирішили скасувати цю послугу.
«Ми надаємо сукні для дітей віком від 0 до 10-11 років. Прокатні сукні коштують від 300 до 600 гривень. За сукню на випускний у дитячому садочку цього року дівчата платили в середньому 400-500 гривень. Є, звісно, і по 300 гривень, але це сукні минулого сезону. Вони трохи дешевші, а ті, що пошили цього сезону, зрозуміло, трохи дорожчі. На старших дівчат ми викоренили прокат, бо нам це просто економічно невигідно», — пояснює вона.
Жінка також зауважила, що порівняно з минулим роком попит значно зріс. Ціни на купівлю випускних суконь варіюються від 3 000 до 15 000 гривень.
«У нас адекватні ціни — можна придбати випускну сукню за 3 000-4 000 гривень, не обов'язково ж за 8 000-12 000. Середня ціна покупки цього року становить 5 000-6 000 тисяч гривень, хоча є й дорожчі варіанти. Найдорожча сукня цього року коштувала 15 000 гривень — вона пошита за індивідуальним замовленням», — розповіла Ольга.
Фото: ілюстративне, з мережі
На сервісі оголошень OLX є багато пропозицій вживаних суконь з широким ціновим діапазоном — від 100 до 10 000 гривень. Також є поодинокі пропозиції щодо прокату — від 350 до 1 500 гривень.
Де святкувати випускний: варіанти та ціни
Святкове застілля — це центральний елемент будь-якого випускного вечора.
Для найменших випускників:
Для малечі окрім святкового меню, зазвичай замовляють програму розваг.
Один із дитячих розважальних центрів нашого міста пропонує два варіанти святкування випускного для груп від 10 дітей. Перший варіант передбачає оплату лише за вхід, який дає можливість безлімітного перебування (вартість з розрахунку на одну дитину: понеділок-четвер — 150 грн; п’ятниця-неділя та святкові дні — 250 грн). Меню на вибір оплачується додатково. Дорослі можуть прийти безплатно. До цього пакету також входять фотозона та спільне фото на пам’ять, а також знижка на анімацію у розмірі 20%.
Другий варіант включає фіксоване меню для кожної дитини, яке складається з піци, курячих нагетсів, картоплі фрі, узвару та морозива з бананом. Вартість цього пакету (за дитину) становить: 490 грн — у понеділок-четвер та 550 грн — у п’ятницю-неділю. Безлімітне перебування у центрі, фотозона та спільне фото на памʼять також включені в ціну. Як і у першому варіанті, дорослі можуть увійти безкоштовно, а на анімацію надається знижка у 20%.
Інший популярний дитячий центр пропонує готові пакети для святкування, які включають безлімітний вхідний квиток, святкове меню, яскраву фотозону та подарунки. З розрахунку на одну дитину, вартість цих пакетів становить: 645 грн — у будні дні та 725 грн — у вихідні. Окрім цього, центр пропонує програму розваг. За умови замовлення пакетної пропозиції ціна 45-хвилинної програми становить 2000 грн, а програма тривалістю в 90 хвилин коштує 2800 гривень. Ціни та тривалість програм для дитячих садочків та школярів не відрізняються, змінюється лише наповнення розважальної програми.
Фото: ілюстративне, з мережі
Для випускників старшої школи:
Багато закладів як у місті, так і за містом пропонують банкетні зали для святкування випуску.
У заміському ресторан-готелі розповіли, що попит на такі банкети є, але він не такий великий, як це було раніше — молодь все частіше обирає святкування на природі.
«У нас можна організувати святкування за 1 000-1 300 гривень з розрахунку на одну людину, але для нормального столу потрібно від 1 300 гривень. Є також відсоток за обслуговування — 10%. Ми дозволяємо приносити власний алкоголь і безалкогольні напої. Якщо випускники вживають алкоголь, ми беремо розписку від батьків, що вони будуть стежити за цим. В банкетний стіл входять приблизно 12-13 холодних страв, закуски, салати, а також 2-3 гарячих страви. Послуги діджея та музикантів потрібно замовляти окремо, оскільки вони працюють індивідуально і не входять до штату ресторану. Ми можемо дати контакти перевірених фахівців, але домовляються про їх послуги клієнти самостійно. Оформлення залу, музичний супровід та ведучі також не входять до нашого обслуговування», — зазначили нам під час телефонної розмови.
У розважально-оздоровчому комплексі в Житомирі, вартість замовлення банкету становить приблизно 1 000-1 200 гривень на людину — залежно від побажань клієнтів. Гості можуть приносити із собою алкоголь, напої (воду, чай, каву), солодощі, нарізки сирів, овочів та фруктів. У цю вартість не включено послуги ведучого, діджея та музикантів — ці послуги клієнти шукають і оплачують окремо.
Під час телефонної розмови представниця комплексу нам повідомила, що цього року банкетів не замовляли. Більшу популярність має оренда альтанок та будиночків. Відкрита альтанка місткістю до 10 осіб коштує 400 гривень. Будиночок на 20 осіб — 900, а будиночок на 25-30 осіб — 2000 гривень.
Фото: ілюстративне, з мережі
Ціни на оренду альтанок у місті та області різноманітні. Наприклад, оренда альтанки навпроти водоканалу на 10 осіб коштує 500 гривень за день, а на 50-60 осіб — 2200 гривень.
Також є дорожчі пропозиції. Наприклад, база відпочинку, яка теж розташована на березі Тетерева, пропонує оренду невеликої альтанки (до 8 осіб) за 800 гривень, а найбільшої (до 50 осіб) — 5 000 гривень.
Окрім цього, пропонують виїзного обслуговування. Одна з компаній, що пропонує кейтеринг у Житомирі та області, пропонує меню від 150 гривень і до 1 000 гривень за особу.
Незалежно від того, як вирішили відзначити завершення освітнього етапу, головне — створити атмосферу радості та згуртованості, яка залишиться в пам’яті на все життя.