28 вересня, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Наука/Освіта
  • У Житомирі учні вчаться керувати FPV-дронами і квадрокоптерами: 90 дітей освоюють програму пілотування 

У Житомирі учні вчаться керувати FPV-дронами і квадрокоптерами: 90 дітей освоюють програму пілотування 

  • Фото: Журнал Житомира
  • 18 червня, 2024 14:03

У міському позашкільному закладі відбулося унікальне відкрите практичне заняття з керування дронами. У закладі діє гурток роботехніки RoboticsZT. Сьогодні діти уже показували свої навички. 

Керівник гуртка Ігор Курко розповів Журналу Житомира про різні напрямки діяльності гуртка: легоконструювання, програмування, складання Arduino-схем та пілотування дронів. 

«Сьогодні ми демонструємо вам саме напрямок пілотування дронами. Ми навчаємо діток від 4 до 11 класу. В нас дві групи – по 15 дітей», — каже він.

Фото: Журнал Житомира

За його словами, навчання починається з використання навчального дрона DJI Tello. Цей дрон, призначений для фото- та відеозйомки, має горизонтальну стабілізацію, що робить його легко керованим за допомогою телефону або спеціального пульта. 

«Ним інтуїтивно легко керувати. Дітки молодшого віку сміливо можуть на ньому літати оминаючи перешкоди, робити різноманітні трюки. Це дозволяє розвивати просторову уяву і є актуальним в наш час – навчитися з молодшого віку керувати дронами», — зауважує Ігор Курко.

Фото: Журнал Житомира

Після освоєння DJI Tello, старші учні переходять до більшого та складнішого у керуванні FPV-дрона. 

«Спочатку ми вчимо дітей керувати дронами на симуляторі за допомогою спеціального пульта і програми. На теоретичних заняттях ми розповідаємо про «анатомію» дрона, з чого він складається, про пульт керування, калібрування пульта, а потім про повороти та різноманітні трюки. Тут дуже гарний симулятор, який дозволяє навчити дитину брати участь у перегонах та зйомці. Важливо, що це саме FPV-дрон. Керування ним дуже чутливе. Якщо дитина навчиться ним керувати, то можна сміливо сказати, що вона вже досвідчений пілот. Для того, щоб досягти середнього рівня, потрібно налітати до 70 годин у симуляторі. Після цього у нас в планах збірка самого FPV-дрона — і будемо літати в закритих приміщеннях, оскільки у нас воєнний стан. Ще у нас є одна новинка – окуляри для FPV-дрона. Це трансляція того, що ми бачимо на екрані в окулярах. FPV-дрон може літати на далекі відстані, тому очима його вже не побачити. Камера у нього не високоякісна, тому й зображення не високоякісне. Діти звикають саме до таких умов», — пояснює керівник гуртка.

Фото: Журнал Житомира

16-річний Дмитро Пеньківський продемонстрував використання окулярів для керування FPV-дроном. 

«Я бачу ціль і не бачу перешкод, можна так сказати», — описує процес хлопець.  

Фото: Журнал Житомира

Дмитро зазначив, що у навчанні спочатку виникали труднощі, але після 70 годин тренувань на симуляторі, він відчуває себе впевнено та не відчуває дискомфорту.

«Як тільки я почув про гурток робототехніки, до того ж дізнавшись, що він для мене безкоштовний, я одразу зацікавився. Я зрозумів, що це буде цікаво та перспективно. Про це можна написати в мотиваційний лист, якщо вступати в технічний університет. Це, звичайно, плюс. До того ж у країні воєнний стан і завжди потрібні нові спеціалісти. Можливо, я підросту і зможу допомогти країні як спеціаліст з FPV-дронів», — каже Дмитро Пеньківський.

Фото: Журнал Житомира

Він також поділився, що зайняв третє місце у змаганні з керування дронами, що відбулося в Житомирі.

«Було побудовано трасу з трьома пілонами. Треба було пролетіти між ними, вилетіти на іншу секцію, підняти грузик і доставити його точно в лунку, а потім приземлитися. Цю трасу я пройшов ідеально, але не встиг по часу — мене перегнали інші конкурсанти», — ділиться вихованець закладу. 

9-річний Ярослав, який займається в гуртку декілька місяців, зазначив, що йому подобається керувати дронами й він уже навчився робити на них трюки. Він зазначає, що сам процес для нього є легким, адже дрон сам стабілізується.

«Можливо, буду допомагати військовим — буду носити бомби на цьому дроні та скидати їх на рашистів», — каже він.

Фото: Журнал Житомира

Ніколай Брайон, займаючись півроку, з задоволенням говорить про свою участь у гуртку. 

«Мені дуже подобається займатися у гуртку. Ми складаємо різні поробки із лего, програмуємо їх, вони їздять та перевозить усілякі грузи, а ще мені дуже подобається літати на дроні. Щоб управляти дроном, потрібно мати телефон, підключати його по Bluetooth, пульт SMI, а по Wi-Fi потрібно підключати дрон. І якщо злетіти, то це буде дуже класно», — каже він.

Фото: Журнал Житомира

Директор позашкільного закладу Володимир Васьківський розповів про значення розвитку цього напрямку.

«Швидкий розвиток керування дронами диктується, перш за все, тим, що відбувається в Україні — повномасштабно йде війна. Дрони та квадрокоптери сьогодні використовуються у військових цілях. Я думаю, що тим вихованцям, які сьогодні до нас приходять, це допоможе опанувати навички. Ми працюємо над розширенням технічної бази, і я сподіваюся, що в цьому році ми її ще поповнимо», — зазначає директор.

Фото: Журнал Житомира

Він підкреслив важливість раннього початку навчання з молодших класів. 

«У 2023 році я зустрів свого колишнього учня, який займався у гуртку судномоделювання. Зараз він управляє дронами. Я запитав у нього, наскільки навчання допомогло йому. Він відповів, що це класно, що він мав перші навички управління радіоапаратурою. Зрозуміло, що потрібно було багато вчитися, але у 2023 році місто Житомир отримало дрони для закладів загальної середньої освіти. Це було для учнів 10-11 класів, для навчання управління квадрокоптерами та дронами. Ми вирішили піти трохи іншим шляхом і почати з молодшої групи, з четвертих класів. Це спрацювало. В нас три локації, де працюють такі гуртки. Окрім тієї, де ми сьогодні презентували роботу, у нас є ще два гуртки. Загальна кількість дітей, які займаються дронами, становить 90 осіб», — розповів Володимир Васьківський.

Фото: Журнал Житомира

За його словами, у 2024-2025 роках планується навчання зі складання дронів на базі Arduino, щоб діти не тільки керували, але й розуміли принципи роботи та ремонту. 

«У нас вже частково створена база. Ми закупили за рахунок бюджетних коштів, в рамках кошторису, 3D принтери, дрони, квадрокоптери, пульти управління, окуляри та інше обладнання. Частково закуплені конструктори Arduino для складання дронів, щоб навчати дітей. На сьогодні у нас є шість дронів, які ми демонстрували. Батьки також зацікавлені, і деякі наші вихованці мають власні квадрокоптери. І це чудово — вони приходять до нас, навчаються. Ми також закупили програмне забезпечення та симулятори, що теж не дешево. Діти демонстрували свої навички — відчуваєте, який рівень», — каже Володимир Васьківський.

Фото: Журнал Житомира

Поділитись

Новини по темі: