24 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Наука/Освіта
  • «Реорганізація закладу протизаконна»: ректор Поліського національного універистету

«Реорганізація закладу протизаконна»: ректор Поліського національного універистету

  • Фото: agroelita.info
  • 8 березня, 2024 19:30

Ректор Поліського національного університету Олег Скидан впевнений, що колективу вдасться відстояти навчальний заклад, адже це питання не лише освіти, але й національної безпеки.

Про це він зазначив у інтервʼю Журналу Житомира. Розмова відбулася 8 березня. На цей час діє петиція “Про захист субʼєктивності університетів в процесі оптимізації мережі закладів вищої освіти”.


Фото: Журнал Житомира

Олег Скидан каже, що плани Міністерства освіти і науки від самого початку було важко зрозуміти, адже ніяких офіційних розпоряджень не надходило.

«Пан Винницький сконцентрував всю владу у даному питанні і вся інформація виключного у нього. Як показує практика, в Україні це вже не перший випадок. Цим повинна займатись СБУ, адже це схоже на свідоме збурення суспільства знизу», — каже Скидан.

За словами ректора ПНУ, Міністерство освіти і науки наполягло, що у разі, якщо Поліський національний університет та ЖДУ ім. І. Франка не знайдуть спільного рішення, то Міністерство самостійно обере шлях для них.

«А якщо нам не подобається державна політика і ми ще обурюємось, то міністерство взагалі самостійно обʼєднує і ставить на університет виконуючого обовʼязки ректора, який йому подобається», — наголошує Олег Скидан.

Поліський національний університет погодився на запропонований Міністерством шлях, запропонував своє бачення процесу, проте дійти консенсусу не вдалось.

Олег Скидан наголошує, що у Житомирі кожен ВУЗ самодостатній. Ректор також підкреслює, що не його бажанням було обʼєднання із ЖДУ.

Різка зміна плану. Рішення про реорганізацію ПНУ

Ситуація почала змінюватись, адже узгодження із ректором ЖДУ не вдалось досягти. Університет не виставив свою модель бачення ситуації.

«Ми бачимо, що кулуарно проводяться якісь дії, події розвиваються дуже швидко. Колись таке було в Одесі, коли Одеський екологічний університет вранці прокинувся і в соціальних мережах прочитав, що він уже приєднаний до Мечнікова. Колись таке було у Харкові. Ми бачили, що розігрується такий же сценарій», — підкреслює ректор Поліського національного університету.

26 лютого Профільний комітет з питань аграрної та земельної політики звернувся до міністра освіти і науки з проханням зберегти Поліський національний університет. В той же день таке ж звернення було зроблено народними депутатами (Грищенко, Герасименко, Костюк, Кузьміних).

«Вже 28-го і комітет і депутати отримали ідентичну відповідь. Ключовими словами стали наступні: «Станом на 28 лютого ніяких розпорядчих документів з цього приводу нема». Міністерство не написало, що в найближчій перспективі цього не відбудеться. 28 нема, а 29 може зʼявитись. Так і почало реалізовуватись, тому що вже 1 березня Житомирська ОДА отримала лист, щодо реорганізації Поліського університету шляхом приєднання до Франка», — пояснює Олег Скидан.

Олег Скидан наголошує, що реорганізувати університет в законний спосіб неможливо, адже, за Указом президента 1995 року «Про статус Національних закладів і установ», органам виконавчої влади забороняється передавати майно, будівлі, споруди тощо будь-яким іншим підприємствам чи закладам.

«Оскільки статус національного надається лише Президентом, він і позбавляється лише ним. Кабмін не має права зараз здійснити цю реорганізацію. Через це все робиться за спиною і дуже швидко. Міністерство таким чином виносить цю пропозицію, Кабмін приймає, так незаконно, але рішення прийняте, і його треба оскаржувати у суді. Давайте відверто, поки ми будемо судитись із Кабміном, то ми тут усі зістаримося», — каже пан Олег.


Позицію студентів і пікетування ОВА

Як повідомляв Журнал Житомира, 7 березня під час засідання Житомирської облради студенти Поліського національного університету вийшли пікетувати будівлю ОДА з вимогами не знищувати їх університет.

Ректор ПНУ зазначає, що результатів виступ студентів не дав, до них ніхто не вийшов, депутати їхні дії проігнорували. На сесії планували розглянути питання про призупинення процесу реорганізації Поліського національного університету, проте навіть за внесення в порядок денний не проголосували.

«Ми не казали навіть, що не потрібно приєднувати, мова була про призупинення процесу і переходу до широких обговорення з громадою та студентами», — наголошує ректор ПНУ.

На думку Олега Скидана, рішення вирішили навіть не розглядати, тому що кулуарно вже була запущена певна модель.

«З групою депутатів попрацювали. Був підготовлений активіст, який почав кричати під час мого виступу. Все було зрежисовано. Депутати були підготовлені. Мене, чесно, дивувало, коли я підходив до депутатів вранці, щоб привітатись, а деякі з них почали відводити очі», — ділиться ректор.

Серед депутатів були люди, які тривалий час співпрацюють з університетом, проте вони утримались від голосування.

Лідери Студентського самоврядування планували вийти до обласної ради ще перед сесією облради, проте ректор попросив не створювати зайвого тиску, адже був впевнений, що депутати підтримають навчальний заклад.

«Я був впевнений, що обласна рада одноголосно проголосує за розгляд питання про призупинення реорганізації ПНУ. Тому для мене вчинок депутатів став моментом істини», — ділиться ректор університету.

Вже під час сесії новинні сайти Житомира оприлюднили інформацію про відхилення розгляду питання щодо ПНУ. Дізнавшись про це, студенти прийняли рішення пікетувати ОВА. Ректор не заперечував.


Фото: Журнал Житомира

Зняття статусу «Національного» створить небезпеку для майна університету

У власності університету знаходиться сім навчальних корпусів, ботанічний сад, пасіка, ветеринарна клініка, дослідницькі лабораторії тощо.

Варіанту реорганізації Поліського національного універистету ректор Олег Скидан навіть не розглядає. Вважає, що законно це зробити неможливо. Проте, в разі, якщо таке рішення все ж буде прийнято, призначать ліквідаційну комісію, яка займатиметься реорганізацією майна.

«В процесі передачі майно може опинитись у руках будь-кого», — наголошує пан Олег.

Статус Національного захищає майно університету. Саме тому ПНУ від самого початку погодився на обʼєднання з ЖДУ, який в такому випадку теж здобув би цей статус і був би захищений. 

«Що в цьому поганого? Це погано для тих, хто від самого початку мав інший сценарій і їх це не влаштовує. Такий майновий комплекс у центрі міста став цікавим для багатьох», — каже Олег Скидан.


Документального підтвердження досі немає

Окрім слів заступника міністра освіти Винницького немає жодних документів, в яких би йшлося про обʼднання університетів чи реорганізацію одного з них.

«У своїх виступах Винницький завжди каже лише, що є стратегія розвитку закладів вищої освіти до 2030 року, частиною якої ніби-то є обʼєднання закладів», — каже Скидан.

Разом із юристами адміністрація ПНУ розглянула цей документ і не знайшла у ньому жодної інформації про оптимізацію чи скорочення закладів, що могло б свідчити про обʼєднання.

«Там є лише слово «модернізація», що означає вкладення коштів, проведення ремонтів, купівлі обладнання, підвищення конкурентоспроможності закладу», — підкреслює Олег Скидан.

Міністерство намагалось просунути нормативний акт про те, що у населеному пункті з чисельністю до 350 громадян не повинно бути більше двох закладів вищої освіти.

«Це нічим не регулюється. Це власне бажання. Окрім того, в закладі навчаються не лише житомиряни, а й діти зі всього регіону, сусідніх і інших областей. Ці фактори ніхто не враховує», — каже ректор Поліського національного університету.


Як підтримати один з потужних освітніх закладів 

Поліський національний університет зареєстрував петицію, кооперується з іншими областями задля підтримки, спілкується з депутатами обласної ради, народними депутатами, співпрацює зі Службою безпеки (адже ПНУ проводить певні процеси задля захисту національної безпеки), співпрацюють зі всіма можливими структурами, щоб врятувати заклад.

«Ми почали активну діяльність. Комітет аграрної політики звернувся вже до Премʼєр-міністра. Ми винесли це в інформаційний простір, щоб не дати робити щось кулуарно. Підписуйте всі петиції», — наголошує Олег Скидан.

Підписати петицію та підтримати університет можна за посиланням.


Фото: Журнал Житомира

Поділитись

Новини по темі: