Моніторинговий візит до Житомирської спеціальної школи №1 Житомирської обласної ради
Про висновки повідомляють на офіційному сайті.
У закладі навчаються діти з особливими освітніми потребами, які мають порушення зору та глибокі порушення зору. Серед вихованців спецшколи є діти-сироти й діти, сім'ї яких перебувають в складних життєвих обставинах.
Під час візиту моніторингова група виявила такі порушення прав та інтересів вихованців спецшколи:
- не дотримане право дітей на охорону здоров’я – у медичній частині виявлені ліки, термін придатності яких закінчився. Також працівниками медичної частини порушено вимоги щодо ведення обов'язкової документації стосовно дітей, що ускладнює здійснення контролю за станом здоров’я учнів;
- не забезпечене право дітей на безпечні умови перебування під час воєнного стану – у закладі наявне укриття, яке не облаштоване відповідно до вимог, передбачених законодавством;
- на сходовому марші до бомбосховища та в закладі немає поручнів, що порушує право дітей, які мають порушення зору, на безпечне та доступне середовище;
- територія навколо закладу потребує ремонту та облаштування для безпечного пересування учнів.
Відвідування Житомирської спеціальної школи № 2 Житомирської обласної ради
28 січня 2025 відбулося повторне відвідування закладу.
Заклад розрахований на перебування 224 вихованців. На день відвідування у спецшколі перебувало 68 учнів.
У спецшколі функціонує 12 навчальних класів, освітній процес організований відповідно до потреб учнів. Класи світлі та просторі, оснащені новим та сучасним обладнанням, що створює комфортну атмосферу для навчання.
Під час відвідування спецшколи члени групи НПМ ознайомились з умовами навчання, проживання, організацією харчування та рівнем медичного забезпечення учнів.
Група НПМ відмітила позитивні зміни у діяльності спецшколи та встановила, що адміністрація закладу вживає заходи щодо усунення порушень виявлених під час попереднього відвідування, зокрема: організували дотримання вимог щодо товарного сусідства продуктів харчування у холодильниках, приведення приміщення харчоблоку до належного санітарно-гігієнічного стану, проведення ремонтних робіт в окремих приміщеннях закладу та інше.
Під час конфіденційного спілкування скарги щодо жорстокого, нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження чи покарання від вихованців не надходили.
Водночас під час відвідування група НПМ виявила недоліки, що можуть призвести до порушення прав учнів, зокрема:
- на охорону здоров’я та медичну допомогу (порушення вимог щодо зберігання лікарських засобів);
- на достатній життєвий рівень, що включає достатнє харчування, одяг, житло (встановили порушення вимог зберігання продуктів харчування);
- порушення права осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення та інше.
За результатами відвідування закладів будуть скеровані відповідні листи та рекомендації щодо усунення виявлених порушень та недопущення їх у подальшій діяльності закладів.
Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:
- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
- на гарячу лінію: 0800501720;
- за тел. 044-299-74-08.