12 лютого, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Наука/Освіта
  • Науковці Поліського національного університету отримали патент на станцію приймання інформації з космічних апаратів

Науковці Поліського національного університету отримали патент на станцію приймання інформації з космічних апаратів

  • Фото: Поліський національний університет
  • 12 лютого, 2025 9:45

Патент на корисну модель — станцію приймання інформації з космічних апаратів дистанційного зондування Землі отримав авторський колектив розробників у складі 8 викладачів і науковців Поліського національного університету. Цю розробку використовують для аналізу теплових аномалій.

Про розповів кандидат технічних наук, доцент кафедри комп'ютерних технологій і моделювання систем, провідний фахівець Центру інформаційних та космічних систем Поліського національного університету Павло Топольницький передає Суспільне.

"Наземний інформаційний комплекс космічного моніторингу Землі представляє собою станцію, що приймає сигнал з космічних апаратів. У цьому сигналі міститься зображення поверхні Землі, яке космічний апарат зробив і передав по радіо на Землю. Ми цей сигнал приймаємо, виділяємо з нього зображення і обробляємо. Дивимося, який стан атмосфери, чи є хмарність, який покрив земної кулі, тобто дивимося на Землю очима космічного апарату", — розповів Павло Топольницький.

Патент на станцію приймання інформації з космічних апаратів дистанційного зондування Землі . Поліський національний університет

Наземний інформаційний комплекс космічного моніторингу Землі . Поліський національний університет

Павло Топольницький розповів, що це вдалося зробити завдяки співпраці з Національним центром управління та випробування космічних засобів, який входить до складу Державного космічного агентства України.

"З цим Національним центром наш університет вже протягом п'яти років активно співпрацює. Всі ми є учасниками космічного інноваційного кластеру "Полісся". Приблизно 5-6 років тому фахівці Національного центру управління та випробування космічних засобів надали нам деякі комплектуючі, наприклад, дзеркало, полотно, антени, елементи опорного поворотного пристрою, які це дзеркало обертають. Ці елементи були призначені для роботи з іншими космічними апаратами, які не фотографують Землю, тому була необхідність всі ці компоненти, по-перше, об'єднати, створити з них єдиний комплекс, єдину станцію, а по-друге, щоб ця станція виконувала інші задачі, ніж ті, для яких вона була призначена, і щоб супроводжувала саме ті космічні апарати, з якими ми працюємо", — пояснив доцент Поліського національного інституту.

Павло Топольницький. Поліський національний університет

Станція приймання інформації з космічних апаратів дистанційного зондування Землі . Поліський національний університет

За словами Павла Топольницького, нині станція виконує задачі прийому інформації з космічних апаратів дистанційного зондування Землі — апаратів, на які її запрограмували.

"Вирішивши комплекс задач, викладачі та науковці Навчально-наукового центру геоінформаційних і космічних технологій Поліського національного університету провели консультації з фахівцями Житомирського військового інституту та створили станцію, яка працює і робить знімки достатньо гарної якості. Ті компоненти й елементи, які нам передало Державне космічне агентство України, ми адаптували під вирішення тих задач, які нас цікавлять", — сказав Павло Топольницький.

Антенна система інформаційного комплексу космічного моніторингу Землі. Поліський національний університет

Цю розробку використовують для аналізу теплових аномалій.

"Станція дозволяє приймати інформацію з космічних апаратів, які фіксують ті ділянки місцевості, де є теплова аномалія, тобто де температура вища. Ми не раз повідомляли лісівникам місця, де вирують лісові пожежі. Вони виїжджали і перевіряли, що там коїться", — розповів доцент Поліського національного інституту.

Схема сеансу та космознімок. Поліський національний університет

Саму станцію створили майже 3 роки тому, а патент на неї отримали лише на початку 2025 року.

"Півтора року ми працювали зі станцією, а в січні минулого року подали документи на патент. Тобто ми рік чекали цього патенту, бо це тривалий процес", — додав Павло Топольницький.
Поділитись

Новини по темі: