30 травня, 2024
Ми в соцмережах

МОН відновило формульний підхід до розподілу між вишами: що це дасть

  • Фото: Мережа
  • 12 квітня, 2024 18:04

Міністерство освіти і науки України відновило формульний принцип у розподілі бюджетного фінансування між закладами вищої освіти. Відтепер розмір виділених державних коштів для кожного університету визначатимуть з огляду на 5 основних критеріїв, яким має відповідати заклад освіти. Йдеться про такі показники:

  • контингент студентів — загальна кількість тих, хто навчається за кошти державного бюджету;
  • наукова практика / діяльність — кількість коштів (приведено на одного працівника), які ЗВО заробив від надання науково-технічних, консультаційних послуг або отримав у формі грантів на наукові розробки;
  • інтернаціоналізація — місце в міжнародних рейтингах та/або участь у європейських проектах Еразмус+;
  • працевлаштування — відсоток випускників, які працевлаштовані (дані від Пенсійного фонду);
  • регіональний коефіцієнт — для підтримання закладів освіти найбільш вразливих, нині прифронтових регіонів.

«Формульний підхід удосконалює механізм розподілу державних коштів між університетами. Адже він є прозорим, зрозумілим і справедливим. Формула має в основі математичний алгоритм і фактично відображає результати освітньої, наукової та міжнародної діяльності університету», — коментує нововведення заступник Міністра освіти і науки України Михайло Винницький.

Одним із ключових критеріїв у розподілі державних коштів на ЗВО буде контингент студентів, тобто кількість вступників, які обрали навчання в конкретному ЗВО на державному замовленні.

«Таким чином ми робимо крок до реалізації важливого принципу управління в системі вищої освіти — “гроші ходять за студентом”. Тобто державне фінансування залежить не від того, скільки потенційно міг би забезпечити той чи інший ЗВО, а від реальної кількості студентів, які обрали саме цей університет, виборовши право на навчання за кошти державного бюджету. Така модель допоможе підвищити адресність використання державних коштів», — додав Михайло Винницький.

Поділитись

Новини по темі: