Випускники шкіл замість скасованих золотих та срібних медалей отримуватимуть свідоцтво про здобуття повної загальної середньої освіти з відзнакою.
Про це інформує Офіс освітнього омбудсмена.
Служба освітнього омбудсмена досліджувала це питання й виявила кілька причин, чому була така потреба:
- Відзнака у формі медалі – це пережиток минулої епохи, який залишається поширеним в пострадянських країнах, у країнах Європи його не використовують.
- Медаль не дає переваги при вступі до закладів вищої освіти (вона не гарантує досягнення високих результатів зовнішнього незалежного оцінювання / національного мультипредметного тесту, тож це породжувало неоднозначності в позиціях щодо надання переваг медалістам при вступі).
- Недоброчесність у школах щодо медалей.
Для деяких керівників, управлінь освіти медалі – це про “самоствердження” та авторитет школи на кшталт “чим більше медалей – тим вище визнання”, як у радянські часи. У частині громад вираховувався так званий “рейтинг шкіл” відповідно до кількості отриманих медалей. Іноді, щоб надати дитині можливість отримати медаль, а школі – “визнання”, вдавалися до недоброчесних дій, наприклад, з неправомірним виправленням оцінок. Іноді ж самі претенденти на медаль ставали “заручниками” закладу освіти, оскільки, претендуючи на медаль, були змушені брати участь в усіх олімпіадах та конкурсах.
Вартість виготовлення медалей за державні кошти
Кількість медалістів в Україні з 2019 року по 2024 рік збільшувалася – про це свідчить аналіз даних Міністерства освіти і науки України та системи “Prozorro”, який здійснила Служба освітнього омбудсмена. Так, за ці роки:
- кількість закуплених медалей збільшилася з 11,4 тис. до 24,8 тис., тобто на 117,54%;
- кількість медалістів збільшилася з 10,1 тис. осіб до 24,3 тис. осіб, тобто на 141,36%;
- кількість випускників зі 185 тис. осіб збільшилася до 231 тис. осіб, тобто лише на 24,67%;
- зріс показник співвідношення кількості золотих медалістів до кількості випускників – з 3,1% у 2019 році до 8,2% у 2024 році;
- співвідношення срібних медалістів до кількості випускників з року в рік залишається орієнтовно на рівні 2%.
Сьогодні збільшення кількості медалістів не відображає реальний стан освіти.
Разом з тим, за даними “Prozorro”, Державне підприємство “Інфоресурс” замовило у 2024 році 24 800 медалей випускникам на суму 3 523 680 грн, у 2023 році – 21 300 медалей на суму 1 868 950 грн, у 2022 році – 20 600 медалей на 1 771 050 грн.
Такі витрати не є обґрунтованими економічно, зважаючи на те, що медаль не дає жодних переваг при вступі до закладу вищої освіти та не відображає реальний стан освіти.
Тому перший освітній омбудсмен Сергій Горбачов звертався до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, а також до Міністерства освіти і науки України з пропозицією переглянути підходи нагородження випускників закладів повної загальної середньої освіти золотими та срібними медалями за успіхи у навчанні відповідно до реалій сьогодення.