9 жовтня, 2024
Ми в соцмережах

Забілоцькі «Мальдіви» можуть зникнути: на Житомирщині селяни воюють з видобувачами за кар'єр

  • 12 жовтня, 2023 18:00

До редакції Журнал Житомира звернулись мешканці села Забілоччя, що в Радомишльській громаді. Люди стурбовані, як вони стверджують, незаконною передачею території Негребівського карʼєру в користування видобувній компанії.

Одна з активісток Ольга Кос написала у соціальних мережах пост, де коротко і зрозуміло описала суть проблеми.


Фото: Ольга Кос

Негребівський або Забілоцький карʼєр є одним з улюблених місць відпочинку для багатьох мешканців сіл, що розташовані поблизу. Ця мальовнича місцина має і екологічне значення. На території карʼєру росте Іван-чай, який місцеві мешканці та гості сіл збирають кожного сезону. У водоймі живуть раки, щуки, поруч з ним можна побачити європейських сарн та навіть борсука.

За словами Ольги Кос, територія незаконно передана у користування видобувній компанії, яка нібито має спустити карʼєр задля видобутку доломітів. Місцеві кажуть, що через спустошення кар'єру річки у найближчих селах будуть осушені.

«Унікальна «зелена дорога» до с. Забілоччя перетворюється в руїну, мій «Лужок під лісом» буде «Лужок за териконом»», — каже Ольга.


Фото: radmr.gov.ua

Ольга має дачу та маленьку екоферму поруч із Забілоччям. Про передачу території улюбленої місцини видобувачам випадково дізналась минулого тижня.

«Наразі всі мешканці довколишніх чотирьох територіальних громад проти та збирають загальні збори ініціативних груп», — повідомляє Ольга.

Мешканці сіл бояться екологічної катастрофи. Окрім того, що внаслідок спуску карʼєру без води може лишитися велика кількість мешканців, поруч із доломітами залягають уранові руди.

Вимерла риба, криниці без води, знищення лісу: наслідки роботи карʼєру

Карʼєр функціонував з 1975 року, потім його намагались «відродити» приблизно у 2011 році. Останній раз наслідки таких спроб були вкрай негативними, про що говорить засновник руху «Права людини» Остап Стахів із мешканками села Негребівка Альбіною та Наталею.

Жінки пояснюють, що карʼєр розташований між двома територіальними громадами — між Забілоцьким та Раковицьким старостинським округом.

«Коли викопали карʼєр для видобутку доломітів, вода дуже швидко його заповнила і видобуток припинився. Місцеві мешканці розповідають, що карʼєр наповнився так швидко, що працівники не встигли забрати техніку», — зазначає одна зі спікерок. 

Коли мешканці сіл дізнались, що на засіданні міської ради буде розглядатись питання передачі карʼєру підозрілому інвестору, вони обʼєдналися проти такого рішення. Наразі завдяки цьому рішення вдалось призупинити.

«Свідки минулої спроби спуску карʼєру розповідають, що тоді у річці вимерла вся живність. Це річка Білка, яка впадає у Тетерів, а далі — у Дніпро. Згідно з архівними документами, у 1975 році для функціонування карʼєру спускалося 375 цистерн артезіанської води щодня», — зазначає друга жінка.

Також, за словами місцевих мешканців, після закриття видобутку на території сіл ще 15 років не росли дерева, тому що їм не вистачало води. В людей в криницях пропала вода.

У 2010 році підрядник незаконним шляхом отримав дозвіл колишньої голови сільради на видобування доломітів у Негребівському карʼєрі. За цією справою було відкрито кримінальне провадження, голову сільради покарали. 

За словами однієї з активісток, мешканці громади випадково дізнались про можливу передачу території карʼєру видобувній компанії Радомишльською міською радою. Наразі ця компанія не має ліцензії на відповідні роботи, що підтверджується публікацією апеляційного суду від 5 вересня про призупинення ліцензії компанії.

«При цьому міська рада хоче надати компанії 90 гектарів землі, хоча карʼєр разом із землями поруч займає 7 гектарів. Вони ще розглядають землю поруч, куди входять і паї місцевих, і дорога тощо. Ми зібрали підписи мешканців чотирьох сіл, які проти розробки карʼєру», — зазначає одна з активісток.


Реабілітація військових, а не видобуток каміння: місцеві висунули свою пропозицію

Окрім екологічного питання, місцевих мешканців та гостей сіл турбує питання відпочинку та естетичної насолоди, адже всі вони полюбляють відпочивати з родинами на карʼєрі. На думку мешканців, територію краще перетворити на рекреаційну зону.

«Наша тиха, спокійна, насичена правильними мінералами зона може стати чудовим місцем для реабілітації військових. Краще нехай тут лікуються хлопці, аніж постане завод», — кажуть активістки. 


Фото: radmr.gov.ua


Скриншот з Google maps

Коментар місцевої влади

Журналістці Журналу Житомира не вдалось додзвонитися до Радомишльської громади, проте вона поспілкувалась зі старостою ради села Раковичі, до території якого відноситься карʼєр.

Олександр Марчук зазначив, що і сам активно виступає проти розробки видобутку на карʼєрі, адже проживає на цій території та знає про негативні наслідки таких дій.

«Проти карʼєра війна йде з 2011 року. Я згоден з людьми, проте законний видобуток чи ні, вирішує суд. У 2010 році компанія незаконно отримала дозвіл за підробленим рішенням колишньої сільської голови. Проте, скільки вони не намагались почати свою діяльність, сільська рада не дала добра. Потім фірму викупили інші люди і вони вирішили, що в них вийде домовитись з громадою. Проте, люди до цього часу памʼятають наслідки видобутку і виступають проти цього», — каже пан Олександр.

Він наголосив, що наразі у всьому світі є проблема із прісною водою, тому вважає нераціональним рішення спустити гарну питну воду заради каміння.

Наразі у селі Забілоччя планується проведення зборів, щоб кожен висловив свою думку. Місцеві мешканці не збираються здаватися просто так і готові боротися за збереження зони відпочинку і безцінного ресурсу — води.

Поділитись

Новини по темі: