14 жовтня, 2024
Ми в соцмережах

Унікальні птахи, що прилітають до Житомирщини навесні: фото та опис

  • Фото: pryroda.in.ua/Станіслав Гр/photographers.ua
  • 9 травня, 2023 13:00

В Житомирській області доволі сприятливі умови для життя найрізноманітніших птахів. Саме тому на її території нерідко можна зустріти рідкісних, вражаючих своєю унікальністю птахів. Чимало з них занесені до Червоної книги України.

ЖЖ вирішив показати кілька найбільш гарних та цікавих птахів нашої області.

Рибалочка

Ця пташка трошки більша за горобця, має блискуче темно-блакитне оперення у верхній частині тіла та руде пірʼя у нижній. Рибалочка має доволі довгий дзьоб як на свої розміри.

До Житомирської області рибалочки прилітають у березні-квітні та оселяються поблизу водойм, де є схили чи круті береги.

Оселяється птах у норі, яку риє близько місяця. У квітні-червні пташка відкладає там 3-7 яєць. Вхід до нори завжди розташовується над водою та добре маскується. Рибалочки можуть відкладати яйця по два рази за літо, оскільки після «виховання» першого виводку одразу приступають до відкладання нових яєць.


Фото: pryroda.in.ua


Фото: tsikavi-fakty.com.ua

Бугай

Це найменша чапля (менша за ворону), котра гніздиться вздовж річкових берегів Житомирського Полісся. Для поселення надають перевагу очерету чи заплавним лісам. Прилітають на Житомирщину бугаї у березні-травні.

Гнізда мостять досить низько на деревах, кущах, в очереті. Живляться бугайчики дрібними тваринами.


Фото: rasivosti.pro

Свою назву птах отримав через звуки, які нехарактерні для його маленьких розмірів, та й птаха взагалі. Ці звуки схожі на ревіння бика.

Забарвлення пірʼя птаха рудувато-вохристе, що забезпечує йому гарне маскування в очереті. Бугай веде сутінковий та нічний спосіб життя, тому його складно зустріти.


Фото: pernatidruzi.org.ua

Глухар

Ще одна дуже цікава пташка, яка проживає на Житомирщині. На жаль, популяція цих птахів поступово зменшується через вирубку лісів та розростання міста, адже глухарі селяться у старих густих лісах.

Самець глухаря має більш яскравий за самку зовнішній вигляд. Він має чорно-буре блискуче оперення. Відрізняється він і більшим розміром. Оперення ж самки за кольором схоже на опале листя чи суху траву, що надає їй змогу більш безпечно виховувати потомство пташенят. Зазвичай воно складає близько 10 особин.


Фото: соціальні мережі


Фото: соціальні мережі

Дятел зелений

Птах має яскраве зелене оперення та найбільший тулуб серед дятлоподібних. Проживає він у мішаних, листяних і рідких світлих лісах, гаях, парках та садах.

Пари дятлів селяться далеко один від одного, тому зустріти птаха доволі складно. Під час гніздування дятлів зелених видають характерні звуки, що схожі на сміх: самка і самець по черзі кричать цілий день.

На відміну від звичайного строкатого дятла, зелений дятел барабанить по дереву значно рідше. Під час сидіння на дереві він спирається на хвіст.

Щороку птах видовбує собі нове житло, оскільки дятли ніколи не селяться у старі гнізда. Харчується дятел зелений комахами та личинками.


Фото: bird-ukraine.pp.ua/zooclub.org.ua

Зозуля

Силует та забарвлення пташки нагадує хижого птаха, що забезечує їй легкий доступ до гнізд інших птахів. Користуючись цим, вона підкидає пташенят до чужих гнізд. Загалом за сезон зозуля висаджує до 20 яєць.

Перелітний птах прибуває до Житомирської області в кінці квітня - на початку травня. Це дуже корисна для флори та фауни пташка, оскільки вона поїдає велику кількість шкідливих комах. Вона їсть волохату гусінь, яку інші птахи не їдять. Саме через це їй можна простити легковажне материнство.


Фото: Вікіпедія

Журавель сірий

Він гніздиться на болтах Полісся, зокрема на Житомирщині їх доволі багато. Це червонокнижний птах, який має довгі ноги та шию, прямий сильний дзьоб, за розміром порівнюється до великої свійської пташки.

До України птахи прилітають після зимування у Північній та Східній Африці, Південній Азії. Мають постійні місця гніздувань. Зазвичай це болотисті місцини, зарослі очеретом.


Фото: commons.wikimedia.org


Фото: uncg.org.ua

Бджолоїдка

Пташка має неймовірно гарне позолочене оперення, розміром завбільшки зі шпака. Гніздиться птах у стрімких схилах ярів та урвищ, де риє собі нори глибиною близько півтора метра.


Фото: Станіслав Гр/photographers.ua

Бджолоїдки зазвичай оселяються зграйками по 5-30 особин. Це неймовірно корисні птахи, оскільки знищують шкідників зернових та інших сільськогосподарських культур — харчуються листоїдами, хрущами, травʼянистими клопами тощо.

Птахи тривалий час проводять в польоті. Саме там і полюють, адже ловлять здобич у повітрі, ніби зависаючи на одному місці.

Бджолоїдками птахи називаються через те, що в похмуру погоду ловлять бджіл, оскільки тоді інших комах у повітрі дуже мало.


Фото: greenpost.ua


Фото: voices-of-the-birds.blogspot.com

Сойка

Це маленька пташка масою близько 200 г. Сойка є лютим ворогом багатьох дрібних птахів, адже руйнує чужі гнізда, краде яйця та маленьких пташенят. 

Птах проживає у листяних, мішаних лісах, садах, парках, скверах. Гніздиться на гілках дерев. Влітку сойки живляться комахами, гризунами, іноді пташенятами дрібних птахів. Взимку їдять жолуді та горішки. Цей птах ховає запаси у різних місцях та живиться ними в зимовий період.


Фото: Вікіпедія

Пташка має строкате пірʼя: червоний чубчик на голові та яскраві сині плями на крилах.

Цікаво, що сойки вміють імітувати різні звуки: спів інших пташок, звук сигналізації, сигнал телефона тощо.


Фото: Вікіпедія

Поділитись

Новини по темі: