10 жовтня, 2024
Ми в соцмережах

Найгрибніші місця Житомирської області: секрети успішного збору грибів

  • Фото: shumsk.info
  • 3 жовтня, 2023 20:00

Третє жовтня — всесвітній день грибника. І хоч цьогоріч в лісах Житомирщини не так багато грибів через посуху, їх справжні поціновувачі вже виходили кілька разів на «полювання».

Про секрети вдалого збору грибів та їх безпечного вживання Журналу Житомира розповіла кандидатка біологічних наук, доцент кафедри лісівництва, лісових культур та таксації лісу Поліського національного університету, Швець Марина Василівна.


Фото: Марина Швець

За словами Марини Василівни, гриби можна збирати практично цілий рік.

«Навіть в зимові місяці за умови теплої зими в лісах можна відшукати такі гриби як гливи. З квітня починають рости перші зморшки і рядовки, у травні - маслюки», — ділиться біологиня.

«Класичний» же сезон збору, вживання та заготівлі грибів починається влітку, у червні, за сприятливої температури повітря та вологості. Триває він до листопада.

«Одного, навіть дуже рясного дощу, на ріст грибів не вистачить. Дощ повинен дуже добре зволожити ґрунт для безперервного росту грибів», — зазначає Марина Швець.


Де у Житомирській області найбільше грибів

Звичайно, шукати гриби потрібно у лісистій місцевості. Останніми роками грибники засвідчують, що багато їстівних грибів можна зібрати у самосівних молодих лісах, у полезахисних смугах при дорогах, полігонах, а також на лугах та пасовищах. 

«Якщо говорити про грибні місцях неподалік міста Житомира, то багато людей прямують в сторону Левкова. Існує вислів, що там щільність збирачів грибів є вищою за їхню кількість. Також поціновувачі тихого полювання рекомендують їхати за грибами в ліси в сторону Барашівки, Корчака, Денишів, Високої печі, Годихи, Соболівки, Коростишева», — ділиться Марина.

Знатні грибні місця у лісах Звягельського району (Ємільчине, Городниця, Звягель, Баранівка), Коростенського району (Олевськ, Овруч, Народичі (на дозволених територіях) Коростень, Малин). До слова, в Овруцьких селах старше покоління людей для білих грибів можуть знайти більше 30 рецептів їхнього застосування.


Фото: Журнал Житомира

Найсприятливішим місцем для зростання грибів є мішані ліси, де є соснові насадження, а серед них — молоді дерева дуба, берези.

Маслята краще за все збирати у сосняках, а сироїжки — у листяних лісах.

«Трапляються роки, коли у монокультурах (чистих лісах) ріст білих грибів є гіршим, аніж в мішаних лісах, а буває і навпаки: серед стиглих чистих соснових лісів у росі гарно ростуть цілі сім’ї боровиків», — наголошує Марина.

Літо та початок осені у Житомирській області виявились доволі сухими, отож зараз слід шукати гриби у місцях, де до поверхні підходять ґрунтові води, в улоговинах, поблизу річок або ставків. У сосновому лісі показником достатньої вогкості є мох, а в листяному — «цвітіння» землі.

Улюбленими місцями зростання наприклад білих грибів вважаються лісові масиви з переважанням берези і дуба, а також соснові ліси і ялинники. Грибний міцелій проникає глибоко в корені дерев, від цього обидва види рослин отримують взаємну користь.

«Однак, варто зазначити, що білий гриб - примхливе плодове тіло. Він дуже чутливий до перепадів температурного режиму тієї території, де росте. Рівень вологості і інші кліматичні параметри дуже впливають на рівень урожаю білих грибів», — каже Марина Василівна.


Фото: Марина Швець (урожай білого гриба у 2020 році, Олевський район, с. Зубковичі)

Де не варто збирати гриби

Небезпечно збирати гриби біля автошляхів, промислових підприємств в межах населених пунктів, так як гриби ніби губка всмоктують в себе токсичні речовини, які містяться в вихлопних газах автомашин, смітті, повітрі. 

Наразі в Україні та Житомирській області зокрема доволі високі ризики натрапити на вибухонебезпечні предмети — розтяжки можуть бути зовсім непомітними, протипіхотні міни — зливатися з листям, а протитанкові міни — знаходяться в глибших шарах ґрунту. Саме тому не варто ігнорувати встановлені військовими попередження про замінування території.

«Державне агентство лісових ресурсів України реалізує програму створення безпечних місць відпочинку в лісах у співпраці місцевими органами ДСНС та місцевою владою. Відвідування цих рекреаційних пунктів державних лісогосподарських підприємств - найкращий спосіб безпечно відпочити», — підкреслює Марина Швець.


Грибу всеодно, зрізаєте ви його, чи зриваєте

Любителі лісових грибів часто сперечаються про те, як правильніше збирати гриби – зрізати ножем або викручувати ніжку. Існує популярний міф про те, що гриби обов’язково потрібно зрізати, інакше можна пошкодити грибницю і в наступному році гриб на цьому місці не виросте.

«Насправді грибу всеодно, зрізаєте ви його або зриваєте. Це ніяк не впливає на його зростання. Міцелій знаходиться під землею, і саме з міцелію гриб розростається. Тому якщо ви зріжете або зірвете гриб над землею, не викопуючи його занадто глибоко, то це ніяк не зашкодить грибниці», — каже біологиня.

Зрізати або зривати гриби – це питання лише зручності для грибника. Так, білі гриби прийнято зривати, оскільки у них смачна ніжка і її бажано зберегти цілою, а пластинчасті гриби зручніше зрізати, щоб відразу перевірити зріз на червивість.

Чи є вітаміни в грибах: користь та небезпека грибів

За харчовою цінністю гриби не поступаються м’ясу, овочам і фруктам. Корисні властивості грибів практично не втрачаються після обробки. Гриби містять білки і вуглеводи, амінокислоти, антиоксиданти, вітаміни групи В (зокрема В12), С, Е, РР, провітамін D, фосфор, калій, цинк, залізо, кальцій, селен, йод.

«Відсоток вмісту жирів у грибах дуже низький, вони низькокалорійні – це робить їх популярними в дієтичному харчуванні. Через вміст білку гриби користуються популярністю і у вегетаріанців. Вони містять тип розчинної клітковини, що називається бета-глюкан, який корисний для серця», — зазначає Марина Швець.

Гриби містять глутатіон, антиоксидантну молекулу, що є практично в кожній клітині нашого тіла. Завдяки цьому цей продукт може мати детоксикаційні властивості та посилювати захисні властивості організму.

Ще один потужний антиоксидант, який містять гриби – ерготіонеїн. Вчені вважають, що ерготіонеїн може заблокувати ушкодження клітин, що сприяє розвитку раку та нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера. Є дослідження, що пов’язують споживання ерготіонеїну з більш довгим, здоровим життям.

Звичайно, серед грибів є чимало отруйних видів. Варто вміти відрізняти корисні гриби від небезпечних. Необхідно звертати увагу на деталі, наприклад, на білі крапки, колір шапки, чи гіменофору (розташований під «шапочкою» гриба).

Щоб не принести додому поганку, варто слідувати наступним порадам:

  • Отруйні гриби мають часто яскраве забарвлення і неприємний та різкий запах, часто він нагадує ліки або хлор, а ось їстівні гриби пахнуть приємно.
  • Отруйні гриби не є переносниками комах, тому висока ймовірність, якщо бачите комаху, щоб гриб їстівний.
  • Краще остерігатись гриба, який має дуже товсту ніжку донизу і при зрізуванні колір ніжки змінюється на синьо-фіолетовий. Така ніжка ще може рости у так званому мішечку чи стаканчику. 
  • Краще всі сумнівні гриби викидати, перерослі і червиві гриби не збирати, а також йти до лісу із досвідченим знавцем грибів.
  • На свій смартфон потрібно встановити додаток Picture Mushroom, Mushroom Identificator, ЕкоГід:Гриби, які дозволять за зробленими фотознімками визначити вид гриба. 


Фото: Picture Mushroom


Фото: Mushroom Identificator

Перші ознаки отруєння грибами:

  • Збій в роботі шлунково-кишкового тракту:нудота, пронос, спазматичні болі, часте блювання
  • Ураження центральної нервової системи: галюцинації, втрата свідомості
  • Печінкова кома.


«Першою допомогою при грибному отруєнні є виведення токсинів шляхом блювоти, вживання сорбентів, промивання шлунку сольовими розчинами і обов’язкове звернення за медичною допомогою. Промивання варто проводити обов’язково, навіть через 12-14 годин після отруєння», — зазначає Марина Швець.


Які отруйні гриби зустрічаються у Житомирській області:

Бліда поганка – смертельно отруйний гриб. Всі поганки мають тонку ніжку з “комірцем” і бульбоподібним потовщенням біля основи. Бліду поганку легко сплутати з печерицями, зеленками та сироїжками.


Фото: zelenvsit.cx.ua

Несправжні опеньки – мають жовто-сіру, в центрі іржавого кольору, без лусочок, жовтувато-зеленуваті пластинки.


Фото: Вікіпедія

Жовчний гриб – має на ніжці темний сітчастий малюнок, низ шапки рожевий, м’якоть гірка.


Фото: zelenvsit.cx.ua

Мухомор – існує в декількох видах:

– червоний – має червону шапку з білими плямами-лусочками, внизу ніжки -потовщення, у верхній частині кільце;

– пантерний – шапка зеленувата або сіро-бура з маленькими білими лусочками, ніжка біла з кільцем у верхній частині та потовщенням у нижній;

– порфировий – схожий на печерицю, але ніжка тонка, лусочок на шапці часто немає. Запах неприємний.


Фото: vlisi.com.ua

Як правильно готувати гриби

Перед вживанням гриби слід обовʼязково проварити кілька разів по 15 хвилин, зливаючі кріп кожного разу. Далі вже гриби можна смажити, маринувати, перекручувати, засолювати. На соління краще брати гарно вимочені гриби. Для сушіння гриби слід гарно очистити від бруду, комах, листя.

Найнезвичніші гриби Житомирщини

Марина Швець назвала самі унікальні гриби Житомирської області:

Зморшки


Фото: Вікіпедія

Баранячі ріжки 


Фото: perebus.com.ua

Хрящі-молочники


Фото: gribi.net.ua

Гриб веселка (панна)


Фото: svitdovkola.com.ua

Траметес різнобарвний (хвіст індика)


Фото: gorsad.com.ua

Дощовик їстівний 


Фото: thegard.city

Часничник великий


Фото: Вікіпедія

Печіночниця звичайна


Фото: Вікіпедія

Поділитись

Новини по темі: