На півночі Житомирської області, на Овруччині місцеві жителі натрапили на рідкісний для нашого регіону гриб — "Диявольський зуб".
Про цікаву знахідку повідомила спільнота "Хранителі Овруцького Полісся".
Наукова назва гриба — Гіднел Пека (Hydnellum peckii). Це вид хижих грибів з роду гіднел. Названо на честь американського міколога та бріолога Чарльза Гортона Пека.
Має народні назви "полуниця з вершками", "зубний червоний сік", "диявольський зуб", "гриб-зуб, що кровоточить".
Зовнішністю схожий на чудернацький десерт або ж бутерброд з маслом та червоною ікрою.
Фото: Хранителі Овруцького Полісся
В середньому до 6,5 см в діаметрі, максимально — 10,5 см. Його забарвлено у білі тони, з віком набуває червоно-чорний, фіолетово-чорний або коричневий, рідше темно-синій відтінок, нерідко з концентричними зонами. На капелюшку виступають краплі криваво-червоної рідини, що робить гриб схожим на відкриту рану.
"Диявольський зуб" — неїстівний гриб, має гіркий смак. Запах зберігає навіть в сухому вигляді. Виростає восени на піщаному ґрунті у хвойних (ялинових і соснових) лісах.
Приємний запах і забарвлення є засобом привернути комах, якими він живиться. Також отримує поживні речовини з ґрунту.
Червоний сік, що виділяється з гриба, містить пігмент, який за своїми властивостями аналогічний гепарину, що широко використовується в медицині для розрідження крові. Поряд з іншими видами цього роду його також використовують для виготовлення натуральних барвників.
Зустрічається він в деяких частинах Європи: Шотландії, Німеччини та Італії, а також в Україні в Карпатах, Північній Америці, Азії.
Фото: Darvin DeShazer / Вікіпедія