Основним джерелом екологічних проблем Житомирської області вважають сільськогосподарські підприємства та скупчення наземного транспорту.
Як зазначають місцеві екоактивісти, в нашому регіоні особливо проблемним є Новоград-Волинський район, де розташовані потужні промислові забруднювачі.
Сам Житомир — на другому місці. В місті високий рівень забруднення атмосфери тримається переважно за рахунок великої кількості автотранспорту. Як близька до столиці транспортна артерія, місто перебирає на себе частку надмірного автомобільного навантаження, від якого давно потерпає Київ.
Утім найнебезпечнішими вчені вважають газові викиди сільськогосподарських підприємств, адже вони мають високий уміст азоту та метану. Друге джерело небезпеки — заводи та підприємства енергетичної галузі.
У вересні та жовтні 2021 року екологи спостерігали відчутний сплеск забруднення нижніх шарів атмосфери. Зокрема, у селищі Баранівка, далекому від великих забруднювачів, рівень дрібнодисперсного пилу розміром 2,5 мкм сягав 247 одиниць при нормі до 50 одиниць.
Автори рейтингу зазначають, що рівень забруднення водних ресурсів за останні два роки зменшився.
Екорейтинг: як рахували
Рейтинг побудовано на офіційних даних, опублікованих держустановами: Держстатом, Держводагентством, Національним інститутом раку.
"Статистичні звіти традиційно запізнюються, тому ми змушені оперувати цифрами за 2020 рік", — говорять автори.
Для оцінки екологічної ситуації в регіонах Фокус обрав шість критеріїв:
- кількість викидів в атмосферу від стаціонарних та пересувних джерел забруднення;
- утворення відходів І–ІІІ класів небезпеки (це, наприклад, батарейки та ртутні прилади);
- обсяг забруднених стічних вод;
- зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу;
- утворення відходів у цілому (I–IV класів небезпеки);
- кількість захворювань на злоякісні новоутворення.