Про це 26 січня повідомив пресцентр СБ України в Житомирській області.
За даними слідства, навесні минулого року столична комерційна структура придбала за 1,111 млн грн спеціальний дозвіл на користування бурштиноносними надрами на 5 років. Предмет дозволу – ділянка площею 8,6 га у Коростенському районі Житомирщини.
Як пояснили в СБУ, упродовж першого року дії дозволу передбачено проведення виключно дослідно-промислової розробки родовища для оцінки кількості та якості запасів корисної копалини. На цьому етапі дозволено видобувати не більше 5% від попередньо оцінених запасів. Для цього родовища це – менше 700 кілограмів бурштину-сирцю за рік. Натомість комерсанти одразу ж після придбання дозволу орендували спеціальну важку техніку та навесні 2021 розпочали на території родовища повноцінний промисловий видобуток бурштину.
"За оцінками Державної екологічної інспекції, у результаті таких дій земельна ділянка зазнала незворотних порушень і нині є непридатною до використання за цільовим призначенням. Несанкціонований відбір води із місцевої мережі меліоративних каналів спричинив суттєве порушення її функціонування. Результатом скиду так званих "зворотних" стало затоплення ними земель сільськогосподарського призначення", – інформує спецслужба.
Суму збитків, завданих екології, встановлює ініційована СБУ експертиза. На підприємствах та за адресами мешкання організаторів провели обшуки.
"Вилучено десятки кілограмів незаконно видобутого бурштину-сирцю (у тому числі відбірного), розфасованого залежно від фракції, попередньо оціненого у понад 2,5 млн грн; оригінали підробленої та виготовленої "для внутрішнього користування" маркшейдерської документації; печатки підприємств-учасників оборудки; понад 200 тис. грн, ймовірно отриманих від незаконної діяльності", – говорять в СБУ.
За оперативною інформацією, частину видобутого сонячного каменю ділки вже експортували за кордон. У межах кримінального провадження триває досудове розслідування.
Фото: СБУ