12 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Культура
  • 118-річчя Сергія Корольова: у Житомирі відкрили виставку нових музейних надходжень за час повномасштабної війни

118-річчя Сергія Корольова: у Житомирі відкрили виставку нових музейних надходжень за час повномасштабної війни

  • Фото: Суспільне
  • 12 січня, 2025 11:34

12 січня виповнюється 118 років від дня народження житомирянина, вченого і конструктора у галузі ракетобудування і космонавтики Сергія Корольова. З цієї нагоди у Меморіальному будинку-музеї академіка відкрили виставку нових музейних надходжень за час повномасштабної війни.

Про це Суспільному розповіла завідувачка науково-освітнього відділу Національного музею космонавтики імені Сергія Корольова Лілія Кавун.

За її словами, за три роки — з 2022 по 2024 рік наукові співробітники музею дослідили історію, описали і передали до фондів музею з різних джерел 834 нових експонати.

"На виставку ми відібрали найцікавіше з нашої точки зору. Одним із джерел надходжень музейних предметів є пошукова дослідницька робота наукових співробітників. Наприклад, співробітниця музею Наталія Колесник провела пошукову роботу і знайшла на просторах інтернету радіокартки. Виявляється, є цілий рух — радіоспорт. Серед радіоаматорів з України є дуже багато відомих людей, наприклад, футболіст Сергій Ребров. Кожен радіоаматор має свої певні позивні і виходить у прямий ефір. Таким випадковим методом радіоаматори спілкуються між собою. На підтвердження того, що такий радіозв'язок відбувся, потім вони обмінюються радіокартками, де вказується позивний та час сеансу. Деякі радіокартки мають ілюстрації, пов'язані з космосом. Наша співробітниця їх шукає, іноді купує за власні кошти. На сьогоднішній день музей має колекцію радіокарток із 43 предметів", — повідомила Лілія Кавун.

ФОТО: Лілія Кавун, Суспільне Житомир

Завдяки пошуковій роботі працівників музею з'явилися й інші експонати, представлені на виставці.

"Наукові співробітники музею зв'язалися з Чернігівським обласним архівом. Там нам надали довідку, яка засвідчує факт народження Марії Миколаївни Москаленко — матері Сергія Корольова. Інше дослідження показало, що Житомир взагалі багатий на людей, які працювали в космічній галузі. Наприклад, уродженець Житомира Павло Ельясберг. Він працював у галузі космічної балістики. Наш співробітник замовив архівну довідку в Житомирському обласному архіві, яка засвідчує цей факт", — сказала завідувачка науково-освітнього відділу Національного музею космонавтики.

Ще одним джерелом надходження до фондів музею є подарунки від житомирян та жителів інших регіонів України.

"Один із відвідувачів музею подарував тарілку із зображенням меморіального будинку-музею академіка Корольова, яку ще у 70-ті роки минулого століття випустив Баранівський порцеляновий завод, якого вже, на жаль, давно не існує. Також музей отримав у подарунок картину "Риболовля у космосі" художниці Вікторії Сокирко з селища Хорошів, де є унікальний музей дорогоцінного та декоративного каміння. Вікторія виконала з мінералів, гірського кришталю, чорного опалу роботу, яку подарувала нашому музею", — розповіла Лілія Кавун.

В експозиції виставки також знайшли своє місце світлини і програма вистави Житомирського обласного музично-драматичного театру.

"Науковий співробітник нашого музею Сергій Бовкун дослідив історію. Виявляється, що наш театр в 1976 році здійснив постановку за п'єсою Олександра Романова "Один день з великого життя". Це була одна з перших на теренах тодішнього Радянського Союзу постановка про Сергія Корольова. І ми демонструємо фото зі сценами з цієї вистави. Головну роль Корольова грав актор нашого театру, заслужений артист Петро Кукуюк. Ці матеріали зберігалися в архіві, ми їх описали і взяли до фондів музею", — сказала фахівчиня Національного музею космонавтики.

Ще одним джерелом поповнення фондів є подарунки, які залишаються в музеї після проведення різних заходів: виставок, майстер-класів, семінарів. Результатом такої співпраці стала і тарілка з облмуздрамтеатру.

"У 2019-2020 роках житомирський режисер нашого драмтеатру Петро Авраменко знімав документальну драму, присвячену Корольову під назвою "Незламний. Шлях до мрії". У людей, які займаються процесом зйомки фільмів, є традиція: перед початком зйомок вони купують звичайну білу тарілку, пишуть на ній назву фільму, імена головних акторів, і просто її розбивають. Потім збирають уламки цієї тарілки і десь зберігають до кінця знімального процесу, а затим все це знову збирають докупи. Якщо уламки тарілки повністю з'єднуються, то це означає, що фільм матиме успіх у глядачів. І ось, напевно, одну з таких тарілок вирішили не розбивати і подарували її на згадку нашому музею. Ми теж вважали за потрібне залишити її у наших фондах", — розповіла Лілія Кавун.

За словами Лілії Кавун, повномасштабне вторгнення внесло свої корективи, і у фондах музею з'явилися предмети, які пов'язані безпосередньо з війною.

"Є уламок російської бойової ракети, який передали нашому музею представники конструкторського бюро "Південне". Цією ракетою у 2022 році армія РФ обстріляла КБ "Південне" — провідне підприємство української ракетно-космічної галузі. Також в експозиції є сувенір — фото на склі, на якому зображено курсантів Житомирського військового інституту імені Сергія Корольова. Ще на початку 2022 року курсанти, офіцери військового інституту захищали дорогу, яка вела на Київ з Гостомельського аеродрому, який намагалися захопити росіяни. На жаль, один курсант і двоє офіцерів загинули під час цих подій. На згадку виготовили сувенір, який подарували нашому музею", — розповіла Лілія Кавун.

Програма заходів з нагоди відзначення 118-ї річниці від дня народження Сергія Корольова у Національному музеї космонавтики:

  • 11:00 — покладання квітів;
  • 11:15 — ретроекскурсія "Житомир періоду перебування родини Корольових";
  • 11:30 — презентація виставки нових надходжень до фондів музею під час війни;
  • 12:00 — презентація відеороликів до ОR-кодів в рамках програми цифровізації матеріалів будинка-музею;
  • 12:10 — презентація відеороликів до ОR-кодів в рамках програми цифровізації матеріалів павільйону космічної техніки "Космос";
  • 12:25 — фрагмент екскурсії "Україна космічна".
Поділитись

Новини по темі: