За процесуального керівництва Житомирської обласної прокуратури повідомлено про підозру за фактом порушення правил поводження з вибухонебезпечними речовинами трьом особам: двом керівникам підприємств та працівнику одного із них (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 263, ч. 2 ст. 263-1, ч. 2 ст. 267 КК України).
Про це інформує пресслужба Житомирської обласної прокуратури.
Йдеться про вибух 2 липня на складі промислового підприємства в селі Березина Глибочицької громади. Унаслідок цього 2 осіб загинули, ще 83 - постраждали, з них 8 неповнолітніх. Пошкоджено понад 100 домоволодінь, 3 автозаправні комплекси, близько 20 транспортних засобів.
Під час розслідування встановлено, що директор одного з підприємств налагодив діяльність із виготовлення вибухових речовин, залучивши до цього осіб без відповідного фахового рівня та спеціальної освіти.
Підприємство функціонувало без наявності жодних дозволів, ліцензій, сертифікатів чи інших дозвільних документів — у безпосередній близькості до житлових будинків.
Досудовим розслідуванням встановлено, що влітку 2024 року 60-річний житель Сумщини разом з чотирма спільниками налагодив незаконне виготовлення сумішевої вибухової речовини та вибухових пристроїв, маючи на меті отримання прибутку.
Про це інформують в поліції.
Для цього підприємець організував придбання та облаштування під таке виробництво приміщень колишнього корівника, вагової та складу у селі Березиній на Житомирщині. Його бізнес-партнер, 31-річний киянин, забезпечив підключення приміщень до необхідних комунікацій та їх експлуатацію, налагодив постачання необхідних хімічних компонентів, функціонування виробництва та зберігання вибухових речовин.
Їх спільник, 50-річний житель Сумщини, який має освіту хіміка, розробив рецептуру виготовлення вибухової речовини. Він же контролював виробничий процес та керував працівниками: 37-річним жителем Сумської області та 41-річним мешканцем Київщини. Обидва робітники постійно проживали на території підприємства та виготовляли вибухівку, приймали доставлені хімічні компоненти, виконували інші роботи.
Готова продукція зберігалась у непристосованих для цього приміщеннях, у порушення законодавства України, без жодних дозволів, ліцензій, сертифікатів чи інших дозвільних документів, у безпосередній близькості до житлових будинків населеного пункту. Через порушення спільниками правил та норм при виготовленні і зберіганні вибухових речовин 2 липня близько 18:00 відбулося загоряння приміщень, що призвело до детонації та подальших вибухів потужністю понад чотири тонни в тротиловому еквіваленті.
Внаслідок цього загинули двоє місцевих жителів віком 16 та 26 років. Ще 83 людини отримати травми різного ступеню тяжкості. Через пошкодження будівель, транспортних засобів та забруднення атмосферного повітря сума збитків складає понад 46 мільйонів гривень.
Примітка: відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, поки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Що відомо про вибух - хронологія подій
Близько 18:00 2 липня біля Житомира чули потужний вибух та та стовп чорного диму.
Одразу Через вибух поблизу Житомира рух трасою перекрили. Попередньо було відомо, що Двоє людей загинули, ще 15 постраждали внаслідок вибуху поблизу Житомира.
Також Вибух поблизу Житомира пошкодив лінії електропередачі: без електрики понад 700 помешкань
03 липня - ситуація на ранок: триває ліквідація, відновлено електро- та автошляхи.
Згодом повідомили, що Кількість постраждалих від вибуху поблизу Житомира зросла до 82 людей - нові подробиці
Окрім цього Палаючий автобус, поранені й вогонь: бійці 25 БрОГП рятували життя біля Житомира.
У Глибочицькій громаді відновили електропостачання після вибуху на підприємстві.
Понад 9 млн грн виділили з бюджету громади для ліквідації наслідків вибуху 2 липня поблизу Житомира.