20 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Кримінал
  • Перевіряють якість інтернету та пропонують соцдопомогу: на Житомирщині фіксують нові шахрайські схеми

Перевіряють якість інтернету та пропонують соцдопомогу: на Житомирщині фіксують нові шахрайські схеми

  • Фото: ілюстративне
  • 26 січня, 2023 18:20

Кількість шахрайств в Україні зросла на 30%. Зокрема, на Житомирщині поліція фіксує все нові випадки телефонних і онлайн злочинів. 

Журнал Житомира зібрав "популярні" схеми шахрайств.

Аферисти почали адаптувати свої схеми під ситуації війни, психологічно граючи на почуттях та емоціях людей. Відтак почастішали злочинні сценарії: пов’язані з воєнним станом, з пошуком рідних, оренда житла для ВПО, поліпшення інтернету чи зв’язку, виплати соцдопомог від різних компаній й організацій. Сюди також відносять переказ коштів через фішингові сайти, викрадення даних, надання своїх контактів, реквізитів банківських рахунків, паролів тощо.

Лише в грудні минулого року та на початку січня 2023 року так званні «працівники служби безпеки банку» змогли нажитись на жителях Житомирщини на понад 42,5 тисячі гривень.

І це лише офіційні випадки, зареєстровані в поліції Житомирської області. 

Схема наступна: Телефонують на випадкові номери та називаються менеджером або працівником служби безпеки банку. Повідомляють про стороннє втручання у ваш банківський рахунок або блокування картки; чи надходження коштів, які з певних причин не можуть бути зараховані; або ж інші пропозиції із захисту вашого рахунку тощо. Пропонують свою допомогу у вирішенні проблеми і для цього: запитують конфіденційні відомості (уточнюють номер картки та код на її зворотному боці; пароль доступу до вашого електронного кабінету чи мобільного банкінгу; суму, що є на рахунку; цифрові коди, що надійшли на ваш мобільний телефон тощо); спонукають переказати кошти на «захищений» рахунок або мобільний номер; пропонують провести інші операції під їх керівництвом у банкоматі чи мобільному терміналі; переконують встановити на телефон чи комп’ютер стороннє програмне забезпечення (мобільний додаток) або здійснити певні дії на нібито банківському сайті, перейшовши за надісланим посиланням.

Як приклад наводимо опис житомирянки на сторінці Facebook від 25 січня:

Поліція нагадує, щоб убезпечитись від телефонних та інтернет-шахраїв існує універсальне правило:

Завжди перевіряти інформацію, дати собі час на те, щоб заспокоїтися…і критично ставитися до будь-якої інформації.

Інша поширена схема, яка доволі активізувалась з нового року - “покращення мобільного зв’язку чи інтернету”.

 

Вона схожа до попередньої, ошуканці телефонують до абонентів та інформують про нібито «переадресації» до іншої вежі мобільного зв’язку, що захищена від відключень електроенергії або на час ремонтних робіт тощо. Для цього пропонують абоненту провести деякі операції зі свого мобільного телефону.

 Так, на початку січня 62-річна житомирянка, повіривши у таку пропозицію, втратила з банківського рахунку понад 47 тисяч гривень. Попередньо, жінка ввела зі свого телефону певну комбінацію символів, що дозволило шахраям заблокувати її номер та змінити його. Жінка марно намагалася зателефонувати та повідомити про інцидент у свій банк. Шахраї за цей час отримали доступ до банківського додатка та її рахунку й вивели звідти кошти.

Наразі кіберполіція з'ясовує технічні деталі цього виду шахрайства.

Правоохоронці зазначають, що знання ймовірних методів шахраїв допоможе громадянам зберегти свої заощадження. Виокремимо найбільш поширені.

“Оформити соцдопомогу через соцмережі”

 

Суть схеми: поширена в шахрайських оголошеннях Telegram та інстаграм. Пропонується швидко оформити соціальну допомогу. Відтак переходячи за посиланням, ви потрапляєте або на фішинговий сайт або ж на анкету, де повідомляєте дані своєї банківської картки і шахраї отримують доступ до коштів.

38-річна жителька Попільнянщини приєдналась до телеграм-каналу, який маскувався під офіційне представництво державного сервісу "Дія". Жінка перейшла за наданим їй посиланням для нібито отримання матеріальної допомоги та ввела всі відомості своєї банківської картки. У результаті втратила майже 3 тисячі гривень. 

За схожим фішинговим посиланням у пастку шахраїв потрапила і 55-річна жителька м. Новограда-Волинського. Лінк вона знайшла у соціальній мережі.

 

"Збір коштів для військових"

 Шахраї під виглядом волонтерів збирають гроші на амуніцію, лікування чи інші необхідні для військових речі, проте привласнюють усі донати собі.

У цьому випадку поліція закликає громадян довіряти лише перевіреним благодійним організаціям або державним спеціальним рахункам, перевіряти правильність назв сайтів, на які переходите та де вводите свої персональні дані.

"Надання інформації про місцезнаходження безвісти зниклих родичів" 

Далеко не нова схема, але адаптована під умови війни. Побачивши у Інтернеті оголошення про розшук зниклої людини, зловмисники зв’язуються з авторами публікації та повідомляють про те, що мають інформацію про місцезнаходження зниклого, але вимагають винагороду за таку послугу. Сюди також належать і схеми “Визволення з полону військових” та інші інтерпретації.

"Евакуаційні перевезення"

Зловмисники в мережі розміщують оголошення про перевезення громадян із зони бойових дій до більш безпечного місця. Втім, за свої послуги вимагають оплату наперед. Отримавши гроші вони більше на зв'язок не виходять.

Поліцейські вкотре звертаються до громадян із закликом довіряти лише перевіреним благодійним організаціям, які займаються евакуацією громадян та не сплачувати гроші наперед невідомим, а також купувати квитки на потяги чи автобуси лише на офіційних онлайн-ресурсах.

"Оренда житла за вигідною ціною для переселенців" 

У таких випадках аферисти здають "уявні" квартири чи будинки в оренду, однак після отримання передплати на картку, не виходять на зв’язок. Поліція застерігає: завжди перевіряйте інформацію про власника помешкання та попросіть переглянути документи на житло та паспорт орендодавця.

У таких випадках, фіксуйте номери та підозрілі оголошення й надавайте їх відповідним органам. Будь-які шахрайські схеми: незалежно чи нові, а чи вдосконалені - є кримінальним злочином та карається позбавленням волі на срок до 12 років. 

Поділитись

Новини по темі: