22 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Кримінал
  • Найпоширеніші види шахрайства на Житомирщині: як не стати жертвою кіберзлочинців

Найпоширеніші види шахрайства на Житомирщині: як не стати жертвою кіберзлочинців

  • Фото: ілюстративне
  • 20 листопада, 2023 19:43

Щодня безліч українців стають жертвами шахрайських дій в інтернеті, а активність злочинців зростає. Кіберполіція реєструє тисячі кримінальних проваджень за статтею «шахрайство».

Журнал Житомира поспілкувався з начальник ВПК в Житомирській області ДКП НП України Владиславом Мотовилецем про найпоширеніші види шахрайства в інтернеті, кібрегігієну, як не стати жертвою подібних схем і що робити, якщо зловмисники з соціальних мереж виманили у вас гроші. А ще розповімо, що загрожує тим, хто наживається на обмані в інтернеті.

– Як часто шахраї видурюють гроші через інтернет-покупки?

 

Цей шахрайський сценарій також побудований на вірі українців у дива. За неймовірно вигідною пропозицією вам можуть запропонувати придбати усе: від одягу та побутової техніки - до пластикових вікон та цукру. Єдина спільна умова - передоплата. Аби стовідсотково уберегтися від шахраїв, потрібно діяти за схемою: отримав товар, перевірив якість і тільки після цього заплатив. Останніми роками з'явились перевірені платформи для купівлі-продажу через Інтернет із захистом покупця. І якщо продавець не надішле вам товар, то власники цієї платформи обіцяють повернути вам кошти.

«Ведучись» на низьку вартість товару, пам'ятайте народну мудрість: скупий платить двічі. Причому усвідомлюйте: шахраї, зазвичай, люди розумні й винахідливі. Позитивні відгуки на сайтах чи ж форумах - можуть бути справою їхніх же рук. А передоплата як обов'язкова умова - маркер, що із цим продавцем бажано справи не мати.

– Які зараз ви спостерігаєте типові види шахрайств?

 

Одним з найпоширенішим видом шахрайства є псевдоблагодійність. Це такий вид шахрайства, коли у будь-яких соцмережах чи на сайтах розміщують оголошення про збір коштів на допомогу ЗСУ, на купівлю амуніції чи пального, допомогу хворим дітям та інше. І дуже багато людей на це ведуться, бо шахраї бʼють на жалість. Псевдоблагодійність можна одразу поєднати з іншим видом злочинів. Коли ви спілкуєтеся з шахраєм, бажаєте переказати гроші, то вам надсилають форму, де ви заповнюєте свої особисті і банківські дані, а насправді виявляється, що це фішингове посилання. Це унікальний вид шахрайства, що поширений між іншими видами шахрайства, він дуже популярний зараз. Фішинг створений для того, аби заволодіти вашими персональними даними та конфіденційною інформацією. Його підлаштовують під будь-яку тематику — від продажу одягу до виплати допомоги ВПО.

–А що робити, коли приходить повідомлення про виграш автомобіля чи квартири? Адже це теж шахрайство?


Розігруючи цей сценарій, аферисти грають на вірі українців у дива і «халяву». Отримати знічев'я авто чи ж інший коштовний приз - мрія чи не кожного. Шахраї, як професійні психологи, переконують у надвигідності пропозиції. І найголовніше - у тому, що скористатися нею можна лише у цю хвилину, не маючи часу на роздуми. Мовляв, з хвилини на хвилину Фортуна може обрати іншого. І люди, окрилені щастям і думкою «А раптом?», - ведуться. При цьому, «виграти» можна не тільки авто, а й побутову техніку, поїздку закордон тощо. Та перш ніж виконувати умови «акції», переконайтеся у достовірності інформації. У таких випадках можна порадити тільки єдине: не бути надто довірливими і вмикати здоровий глузд. Перед тим, як перераховувати кошти, поставте самому собі питання - «як можна щось виграти, не бравши участь у акції?». Безкоштовний сир - відомо, де можна знайти.

– Як зрозуміти, що став жертвою шахраїв і які перші дії постраждалих?


Потрібно невідкладно звернутись до кіберполіції, оскільки чим скоріше ви звернетеся із заявою про шахрайство тим у правоохоронців буде більше можливостей встановлення особи зловмисника та проведення повного комплексу заходів на повернення потерпілому його втрачених коштів.

– Дайте кілька порад з кібергігієни.


Якщо ви будете памʼятати, що з вами у будь-який момент може статися шахрайство, будете критично мислити, будете дотримуватися простих правил інформаційної гігієни, то ви не станете потерпілими ніколи. Про це потрібно постійно нагадувати. І краще б замість безглуздих білбордів у нас розміщували нагадування про кібергігієну.

  • Говоріть про це зі своїми батьками, зі своїми бабусями та дідусями, щоб вони не передавали банківські дані стороннім особам, щоб якщо їм дзвонять, і кажуть, що ваші рідні попали у біду – то нехай вони вам перетелефонують чи рідним.
  • Найперше, потрібно обирати складні паролі та ставити двофакторнуавторизацію на всіх своїх акаунтах.
  • Не вводити свої паролі на невідомих сайтах.
  • Не переходити за невідомим посиланнями.
  • Перевіряти благодійні організації, яким пересилаєте гроші.
  • Не повідомляти персональні дані у телефонних розмовах.
  • Не вказувати реквізити своїх карток та CVV коди на невідомих сайтах.

–  А кіберполіція тут на місці якось бореться з російською агресією?

 

Департамент кіберполіції до війни мав свій телеграм-канал, де ми блокували наркотичні телеграм-канали. Там було близько 150 000 підписників, зараз він вже має 300 000 користувачів. Як тільки почалася повномасштабна війна, то цей телеграм-канал змінив напрямок роботи на боротьбу з російською пропагандою в інтернеті — це якраз інформаційна війна. За допомогою цього інструменту та інших систем кіберполіція займається інформаційним спротивом. Можна сказати, що тепер в інтернеті вже дуже мала кількість російської пропаганди. Вона значно зменшилася.  Це, тому що всі працюють.

“Stop Russia MRIYA” – назва цього проєкту. Інформацію про нього ви можете побачити на вулицях міста, у школах та ЗМІ. Телеграм-канал призначений блокувати проросійську риторику. Кожна людина може стати волонтером. Він був створений у співпраці зі Департаментом кіберполіції та великими волонтерськими організаціями України.

– Розкажіть детальніше про волонтерів, які з вами співпрацюють.

 

З кожним з волонтерів особисто спілкуємося, знайомимося. Це Житомиряни. Будь-кому ставити завдання не будемо. Якщо у людини є бажання, то ми особисто з нею спілкуємося. Кожен може стати волонтером, якщо захоче. Ціль одна — побороти окупанта та пришвидшити перемогу над агресором. Адже інформаційному фронті також ведеться активні дії та супротив.

Нагадаємо, що за шахрайство передбачена кримінальна відповідальність.

Поділитись

Новини по темі: