У Житомирській області кіберфахівці Служби безпеки України викрили чорних "оцінювачів", які шляхом незаконного втручання до Єдиної бази даних занижували ринкову вартість рухомого та нерухомого майна, щодо якого планувалося вчинення нотаріального правочину.
За даними досудового розслідування, організувала схему ліцензована оцінювач із Житомира. До її функціонування вона залучила власного сина - приватного підприємця та його знайому.
"Двоє фігурантів відкрили "представництво"оцінювача у Новограді, де незаконно "наповнювали" Єдину базу даних звітів про оцінку із використанням дубліката ключа доступу реального оцінювача. Саме вони формували оцінку нерухомого майна під потреби замовника та протиправно реєстрували у Єдиній базі даних про оцінку. За окрему плату спільники виготовляли додатковий пакет документів для відчуження майна, яке підлягало оцінюванню", - повідомляє СБУ.
За інформацією відомства, спеціалізувалися спільники на оцінюванні будь-яких об’єктів нерухомості, але переважно земельних ділянок та автомобілів.
"При цьому вартість майна занижувалася у середньому на 25 відсотків. Ця оцінка, у свою чергу, була основою для обрахування обов’язкових платежів до держбюджету за продаж рухомого та нерухомого майна", - зазначили в Службі безпеки України.
За попередніми даними правоохоронців, щотижня через підпільних "оцінювачів" проходило до сотні майнових об’єктів фізичних та юридичних осіб, від оцінки кожного з них спільники отримували по декілька тисяч гривень.
"40 відсотків заробітку перераховували ліцензованій оцінювачці із Житомира, чий ключ доступу використовувався у схемі", - додали в СБУ.
Наразі вивчаються вилучені документальні матеріали для встановлення розміру збитків державному бюджету України через несплату обов’язкових платежів.
Досудове розслідування проводиться у межах кримінального провадження за ч.3 ст. 368-4 (підкуп особи, яка надає публічні послуги) та ч.3 ст.362 Кримінального кодексу України.