18 листопада, 2024
Ми в соцмережах

«Зелений тариф» та Net Billing: основні відмінності механізмів

  • 19 січня, 2024 13:05

З найвагоміших причин, що спонукають домовласників та бізнес задуматися про встановлення сонячних електростанцій, є можливість продажу надлишків електроенергії за «Зеленим тарифом». Багато хто чув, що це вигідно. Але далеко не всі знають, у чому суть цієї програми, який механізм її дії та чи дійсно вона дає змогу заробити. Адже ставки «Зеленого тарифу» в Україні все ж таки знижуються, а держава наполегливо говорить про запровадження нового механізму підтримки ВДЕ.  Як працює  Net Billing і в чому його принципова відмінність? Спробуємо розібратися.

 «Зелений тариф»: у чому суть механізму дії

Ця державна програма діє в нашій країні з 2009 року. Її мета – стимулювати використання поновлюваних джерел енергії. Суть її зводиться до наступного. Власник будинку або підприємства встановлює СЕС, яка буде генерувати певний обсяг електроенергії. Частина її може йти на власні потреби домоволодіння або бізнесу. Надлишки будуть «скидатися» в мережу. Держава зобов'язується купувати їх за тарифом, який значно перевищує вартість 1 кВт електроенергії, що продається споживачеві.

Для запуску ринку «зеленої» енергетики ця програма стала вельми ефективною. Її основними перевагами виявилися:

  • високі ставки Зеленого тарифу в Україні;
  • швидка окупність протягом 5–7 років;
  • можливість отримання пасивного доходу;
  • державні гарантії.

Згідно з чинним законодавством програма діятиме до 31 грудня 2029 року. Час для встановлення нових СЕС ще є. Але держава вже сьогодні займається розробкою та впровадженням нових систем підтримки ВДЕ.


Докладніше про систему Net Billing

Однією з таких систем покликаний стати Net Billing. Це новий механізм чистого вимірювання електроенергії та розрахунків за неї, який діє вже в багатьох країнах світу. Він дає змогу власникам об'єктів ВДЕ накопичувати надлишки виробленої електроенергії та використовувати їх у разі потреби. Головна особливість програми полягає в тому, що враховуватимуться вони не в кВт, а в гривнях (згідно з ціною електроенергії на той момент). Кошти зберігатимуться на рахунку користувача. Якщо в якийсь момент виробленої СЕС електроенергії виявиться недостатньо, власник станції зможе купити її, використовуючи для оплати накопичені кошти.

Отже, Net Billing даватиме більше гнучкості для розрахунків. Власники СЕС зможуть віддавати надлишки електроенергії в мережу за вищою ціною під час пікових навантажень. Тобто тоді, коли вона там найбільше потрібна. Це зробить енергосистему збалансованою, стимулюватиме розвиток ринку накопичення електроенергії.

Потреба в додатковому субсидуванні ринку відпаде. Усі розрахунки проводитимуться «живими грошима». Багато експертів вважають такий механізм вигідним і самозбалансованим. Його деталі ще опрацьовуються, але в будь-якому разі він має стати новим важелем для стимулювання використання ВДЕ в Україні.

Поділитись

Новини по темі: