Штучна вентиляція легень - це стимулювання роботи легень за допомогою спеціальних апаратів чи рухів у випадку, коли людина неспроможна самостійно дихати. Апарати для ШВЛ допомагають відновити потрапляння кисню в легені, побороти дихальну недостатність та підтримати життєдіяльність. Обрати відповідне рішення можна на сайті.
Штучна вентиляція легень має таку ж ціль, як і природна функція дихальних шляхів - наситити організм киснем та вивести з нього вуглекислий газ. Природний процес дихання характеризується тим, що всмоктування кисню відбувається внаслідок від’ємного тиску, що формується в легенях під час скорочення дихальних м’язів та збільшення об’єму грудної клітини. В апаратах ШВЛ же застосовується зворотній метод - формується позитивний тиск і кисень штучно вдавлюється в легені.
Коли застосовується штучна вентиляція легень?
Метод ШВЛ застосовується в будь-якій ситуації виникнення дихальної недостатності. Існують поняття короткотривалої та тривалої ШВЛ.
Короткотривала штучна вентиляція легень застосовується під час проведення операцій під наркозом. Процедура допомагає розслабити дихальні м’язи пацієнта і часто триває не більше кількох годин.
Тривала штучна вентиляція легень застосовується у випадках, коли пацієнт не отримує необхідну порцію кисню внаслідок пневмонії, серцевої недостатності або іншої затяжної хвороби, що провокує порушення дихання. Також до апарату ШВЛ підключають пацієнтів у стані коми. Тривалою ШВЛ називають процедуру, що триває понад один день.
Які існують типи апаратів для ШВЛ?
Апарати для ШВЛ можна поділити на такі:
- для інвазивної вентиляції
- для неінвазивної вентиляції
Вид штучної вентиляції обирають лікарі з огляду на стан пацієнта і його спроможність дихати самостійно.
1.Інвазивна вентиляція
Принцип інвазивної вентиляції полягає у введенні в дихальні шляхи людини спеціальної трубки через яку відбувається подача повітря. Це може бути трахеостомія, коли передня стінка трахеї розтинається і в неї вводиться трубка. Інший спосіб - ендотрахеальна інтубація, коли трубка вводиться в трахею через природний отвір: ніс чи рот пацієнта.
Для інвазивної вентиляції використовують механічні апарати ШВЛ. Це переносні прилади, які легко транспортувати через оптимальні розміри та вагу. Досить часто такі моделі поєднують в собі можливість інтубації та неінвазивної процедури.
2. Неінвазивна вентиляція
Даний спосіб не потребує введення трубки. До обличчя пацієнта притискається спеціальна маска, що прикриває рот та ніс, і через неї відбувається циркуляція кисню та вуглекислого газу.
Апарати ШВЛ для неінвазивної вентиляції:
- маска для штучної вентиляції. Повітря надходить в дихальні шляхи крізь ніс та рот пацієнта, на які одягнена спеціальна маска.
- мішки або пакети для штучної вентиляції. Повітря потрапляє в легені внаслідок ритмічного стискання порожнього мішка. Відбувається ручна реанімація.
- механічні апарати ШВЛ.
Багатофункціональні механічні апарати для ШВЛ
Більшість виробників створюють універсальні механічні апарати для ШВЛ. Залежно від складності випадку, це дозволяє підібрати інвазивну чи неінвазивну процедуру вентиляції, маючи один пристрій. Такі апарати присутні в каретах швидкої допомоги та реанімаціях. Легко транспортуються та налаштовуються, мають комфортний та зрозумілий інтерфейс для користувача.