Тихе вино – це напій без вуглекислого газу. Тихі вина утворюються шляхом природної ферментації винних ягід і можуть містити від 1,2% до 15% алкоголю. Залежно від вмісту цукру бувають сухі, напівсухі, напівсолодкі та солодкі вина. У перших залишкового цукру менше 4 г на літр, а в останніх – понад 45 г. Якщо ви хочете купити тихе вино, але не знаєте, яке саме вибрати, читайте нашу статтю.
Класифікація тихих вин за кольором
Є чотири різновиди тихих вин:
- Червоні вина. Вони виготовляються із темних сортів винограду, серед яких Піно Нуар, Мерло, Каберне Совіньйон. Мацерація виноградного сусла при виготовленні червоних вин здійснюється разом із кісточками та шкіркою. Тому готові напої містять багато антоціанів (рослинних глікозидів з антиоксидантними та протизапальними властивостями) та дубильних речовин.
- Білі вина. Робляться зі світлих сортів винограду – Мускат, Рислінг, Совіньйон Блан, Шардоне. Дорогі білі тихі вина витримують на дріжджовому осаді, за рахунок чого готові напої мають особливо ніжні смакові характеристики з нотками горіхів або вершків.
- Рожеві вина. Для їхнього виробництва також використовуються темні сорти винограду, але технологія створення не така, як у червоних вин. Рожеві тихі напої виготовляються за допомогою повільного пресування ягід, за рахунок чого виноградний сік набуває характерного рожевого відтінку. Або за допомогою короткочасної холодної мацерації, коли виноградне сусло витримується при низьких температурах. Перші вина мають ніжний квітково-ягідний аромат, а другі виходять з більш яскравим смаком.
- Помаранчевий вин. Відносно молодий різновид тихих вин, офіційно зареєстрований 19 років тому. Такі напої виготовляються із світлих сортів винограду шляхом витримки виноградного соку з мезгою від 1 місяця до півроку. Спочатку помаранчеві вина робили лише у Грузії, де їх називали бурштиновими.
Великий асортимент вин усіх чотирьох видів є у маркеті корисних штук Маудау.
Різновиди тихих вин за способом виробництва
Є дві групи вин:
- Моносортові. Це класичні тихі вина, які виготовляються із одного сорту винограду. На пляшках вказується рік, коли був зібраний виноград.
- Купажовані чи асамбляжні. Робляться з кількох сортів винограду, що дозволяє виноробам створювати напої з багатим смаком та широкою палітрою ароматів.
Чотири типи напоїв з урахуванням терміну витримки
Одні тихі вина розливаються по пляшках практично відразу після виробництва, інші піддаються витримці. З огляду на це прийнято ділити напої на такі групи:
- Молоді вина. Їх можна пити відразу після закінчення процесу бродіння. Найвідоміший варіант – французьке Божоле Нуво.
- Витримані. Їх витримують у бочках чи пляшках щонайменше 6 місяців.
- Старовинні. Витримуються від 1,5 років, мають насичений аромат і яскраво-виражений смак з нотками цитрусових, фруктів, горіхів, ягід, пряних трав.
- Колекційні. Найбільш дорогий різновид тихих вин, які витримуються не менше 3 років.
Сподіваємося, наша стаття допоможе вам визначитися з вибором оптимального тихого вина для застілля або як подарунок близькій людині.