Усі передвісники прогнозують перехід Європи на чисту електроенергію. План RepowerEU також пропонує таку альтернативу, що є досить логічним та зрозумілим в стані поточної кризи. У цьому напрямі є перспективи визнання українських GO, як частини Енергетичного Співтовариства. Майбутнє в цьому ключі відкритості ринку України та вихід на європейського споживача прогнозує голова Української енергетичної біржі Олексій Дубовський, аналізуючи усі фактори та предтечі. Про роботу, майбутні перспективи та енергетичного сектору після в умовах війни розповідає фахівець.
Робота триває
Переформатування дизайну ринку відбувається нині як нейтральна кліматична майбутня платформа. Саме тому Європейська комісія, шукаючи альтернативу, проводить процес певних реформ структур ринку електроенергії.
Відновлювальні джерела електроенергії успішно підходять для поточної ситуації як найбільш оптимізовані з оптимістичними планами.
Україна в цьому плані ще раніше відзначила пріоритетність розвитку з виходом на ринок ЄС.
Відтак, до 2022 року Україна входила в Топ-країн за темпами розвитку ВДЕ та за його потенціалом.
Це було забезпечено:
- за рахунок стимулювання ВДЕ за моделлю "зеленого" тарифу,
- підвищення конкурентоспроможності,
- співпраця з ЄС.
Перші кроки показали свою ефективність та повну спроможність. Проте була й зроблена робота над помилками - це виявлення низки обмежень та недоліків, серед котрих й перехресне субсидіювання. Роботи дещо загальмувала військова агресія та початок кризи. Проте саме ці ситуації мають пришвидшене вирішення переходу на альтернативні джерела енергії.
Майбутнє енергетичного сектору після війни
Перш за все існують плани щодо скорочення викидів СО2. Це один з головних факторів переходу ЄС на чисту енергію. Відтак Україна доєдналась до впровадження:
- "0" викидів СО2 до 2050 року,
- до 2030 року цей показник має зменшитися на 65% від рівня 1990 року,
- в нинішніх умовах, на енергетичний сектор в Україні припадає близько 50% викидів СО2.).
Ці програми стимулюють майбутнє для чистої енергії. Але справа за дієвим механізмом видачі гарантій, що визнаватимуться як Україною, так і Європою.
Лише після цього з’явиться новий товар і вихід на ринок.
Основна ціль гарантій
Перш за все визначення походження електроенергії. Джерела мають стати сертифікованими. А нині це можливо завдяки електронному механізму. Як висновок система сертифікації екологічно чистої енергії стане важливою для майбутнього інвестування.
Яскравими прикладами торгівлі гарантіями походження є такі країни:
- Італія,
- Люксембург,
- Португалія,
- Угорщина,
- Хорватія,
- Франція, що доповнюється торгівлею GO на двосторонній основі.
Наразі для України є завдання створення ринку гарантій походження за європейською ринковою моделлю.