Рак шийки матки – онкологічне захворювання, при якому пухлина починає рости в шийці матки або на ній. Рак виникає, коли клітини починають ділитися і поширюватися аномально, тобто не так і не в такій кількості, як це вважається нормою.
Рак шийки матки ділиться на два основні типи, залежно від того, які клітини уражені:
- Плоскоклітинний рак шийки матки – це рак плоскоклітинних клітин шийки матки, що становить близько 70% усіх випадків цього виду захворювань.
- Аденокарцинома шийки матки вражає клітини, що виробляють слиз, і становить близько 25% випадків хвороби.
Рак шийки матки у 2020 був діагностований більш ніж у 3 тис. жінок в Україні. На зниження кількості хворих, може істотно вплинути популяризація вакцини від папіломавірусу людини.
Які симптоми раку шийки матки?
На ранніх стадіях рак шийки матки може викликати дуже незначні симптоми або не викликати їх взагалі.
Загальні симптоми раннього раку шийки матки включають:
- Вагінальна кровотеча.
- Важчі або триваліші місячні.
- Незвичайні виділення з піхви.
- Біль у ділянці таза.
- Біль під час статевого акту.
Симптоми пізніших стадій раку зустрічаються рідко, але включають:
- Сильна втома.
- Біль у ногах або набряк.
- Біль у попереку.
Чому виникає рак шийки матки?
У більшості випадків рак шийки матки виникає після зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ) високого ризику. ВПЛ є надзвичайно поширеним, приблизно 4 з 5 людей будуть інфіковані принаймні одним типом протягом життя. Вірус зазвичай передається статевим шляхом.
У більшості людей, інфікованих ВПЛ, не буде жодних симптомів, і вірус буде швидко знищений їхньою імунною системою. У деяких жінок інфекція не проходить і може викликати зміни в шийці матки, які можуть призвести до раку. Ці зміни відбуваються дуже повільно і можуть тривати кілька років.
Хоча ВПЛ є основною причиною раку шийки матки (70% випадків), існують й інші фактори, які можуть збільшити ризик розвитку цього виду раку, зокрема:
- Куріння (навіть пасивне).
- Тривалий прийом оральних контрацептивів.
- Ослаблена імунна система.
- Вплив хімічного діетилстильбестролу.
Чи можна запобігти раку шийки матки?
Найефективнішими методами запобігти раку шийки матки на сьогодні є:
- Вакцинація від ВПЛ (рекомендується до початку статевого життя).
- Контроль сексуальних партнерів.
- Здоровий спосіб життя.
- Регулярний скринінг.
Як діагностується рак шийки матки?
Для діагностики цього захворювання можуть використовуватися:
- Кольпоскопія – процедура, під час якої лікар оглядає шийку матки за допомогою збільшувального пристрою для пошуку аномальних клітин, які можуть бути раковими.
- Біопсія – включає в себе взяття зразка шийки матки і перевірку його під мікроскопом на наявність ракових клітин. Може проводитися під час кольпоскопії.
- Аналізи крові для перевірки функції нирок і печінки та загального стану здоров'я.
- КТ і МРТ – сканування і візуалізація для пошуку ознак поширення раку за межі початкової пухлини.
Інші запитання, які можуть у вас виникнути
Чи можна завагітніти при раку шийки матки?
Рак шийки матки сам по собі може не вплинути на вашу здатність до зачаття. Однак деякі операції або методи лікування можуть вплинути на вашу здатність мати дітей. Якщо для вас важлива фертильність, перед початком лікування вам слід обговорити варіанти її збереження зі своїм лікарем.
Чи боляче робити біопсію шийки матки?
Біопсія шийки матки може приносити деякий дискомфорт, але процедура зазвичай не займає багато часу. Ви можете поговорити зі своїм лікарем про варіанти знеболювання, якщо вас це турбує.
Біопсія шийки матки точна?
Жоден медичний тест не дає стовідсоткової точності. Біопсія шийки матки – це процедура, під час якої зразок тканин шийки матки береться на перевірку, зазвичай вона дуже точна. Якщо ви стурбовані, можете звернутися за другою думкою до іншого фахівця.
Рак шийки матки передається у спадок?
ВПЛ спричиняє більшість випадків раку шийки матки, і це не спадкове захворювання. Проте ви можете піддаватися вищому ризику раку шийки матки, якщо у вас є родич першого ступеня споріднення з історією раку шийки матки.
Отримати більше інформації про рак шийки матки або пройти скринінг-тест на його виявлення ви можете в Лікарні ізраїльської онкології LISOD.