11 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Інтернет
  • Позаматкова вагітність: причини, діагностика й сучасне лікування

Позаматкова вагітність: причини, діагностика й сучасне лікування

  • 14 грудня, 2023 11:25

Позаматкова (ектопічна) вагітність – серйозне гінекологічне ускладнення, при якому запліднена яйцеклітина кріпиться не до матки, як належить, а за її межами. Сьогодні з такою проблемою стикаються близько 2% породіль. Самостійно діагностувати позаматкову вагітність неможливо. Тому при перших підозрілих симптомах потрібно звернутися на прийом до гінеколога.

Причини виникнення 

Факторів, які передують розвитку позаматкової вагітності, досить багато. Вони мають різне походження, проте всі схожі в одному: дестабілізують процес руху заплідненої яйцеклітини до матки. Серед основних причин, що найчастіше зустрічаються, гінекологи виділяють: 

  • Запальні захворювання придатків, малого таза. 
  • Знижена прохідність фалопієвих труб, обумовлену їхньою аномальною будовою або деформацією після операційного втручання. 
  • Безпліддя, аборт чи позаматкова вагітність в анамнезі. 
  • Інфекції (гонорея та хламідіоз) та пухлиноподібні ураження статевих органів. 
  • Ендометріоз. 

Крім того, зачаття не природним шляхом, а з використанням допоміжних методів репродукції також іноді може стати причиною цієї патології.

Чим небезпечна позаматкова вагітність

Якщо це ускладнення не діагностувати вчасно та не вжити необхідних заходів, під удар ставиться не тільки здоров'я жінки, а і її життя. Через сильну крововтрату та низку інших факторів позаматкова вагітність нерідко закінчується летальним результатом. Але навіть своєчасне звернення до гінеколога не гарантує повного усунення наслідків ускладнення. За статистикою, серед жінок, які зіткнулися з позаматковою вагітністю третина стали безплідними, а 75%, які вдалися до хірургічного втручання, зіткнулися з вторинною безплідністю. 

Симптоми захворювання 

У 97% випадків позаматкова вагітність є трубною та протікає переважно в правій матковій трубі. Клінічні прояви залежать від стадії: 

  • на ранніх термінах (поки плід ще живий та розвивається) у пацієнток може спостерігатися затримка менструацій, нудота, слабкість та токсикоз;
  • на 2–4 місяцях проявляється слабо виражений ціаноз піхви та шийки матки, формується пухлиноподібне, хворобливе утворення в ділянці придатків;
  •  на 4–6 місяцях (рідше – до 8) трубна вагітність переривається, що супроводжується вагінальною кровотечею, слабкістю, нудотою. Виникають різкі болі в нижній частині живота. Можлива втрата свідомості. Якщо ембріон гине на ранніх термінах, кровотеча невелика, швидко припиняється. Плідне яйце поступово розсмоктується. 

На пізніх термінах у 30% жінок спостерігається розрив маткової труби, що супроводжується рясною крововтратою. Доповнюють клінічну картину зовнішні прояви: холодний піт, блідість, задишка, ціаноз губ, загальна загальмованість. При відсутності своєчасної допомоги у пацієнтки починається шум у вухах, з'являються чорні «мушки» перед очима, злегка роздувається живіт. Можлива втрата свідомості. 

Методи діагностики
 

Для встановлення діагнозу гінеколог орієнтується на наявні симптоми (затримка менструації, нудота, збільшення молочних залоз тощо), а також фактори ризику (перенесені статеві інфекції, наявність внутрішньоматкової спіралі та ін.). Точний результат можна отримати методом піхвового дослідження та УЗД статевих органів. 

Як проводиться лікування позаматкової вагітності

Оскільки при ектопічній вагітності плід нежиттєздатний, лікування проводиться хірургічним способом. Раніше обов'язковою умовою при вилученні зародка було видалення маткової труби, до якої він прикріплений. Проте сучасні малоінвазивні методики дозволяють зберегти як саму трубу, так і її функціональність. Особлива увага приділяється періоду реабілітації. Щоб після невдалої вагітності жінка не стала також безплідною, їй призначають курси фізіотерапії, гормональні препарати, що дозволяють стабілізувати організм після змін, спричинених вагітністю. 

Гінекологи медичного центру «Візіум» мають неабиякий досвід боротьби з наслідками позаматкової вагітності. Сучасне обладнання дозволяє максимально правильно оцінити стан ваших внутрішніх органів та підібрати відповідне лікування.

Поділитись

Новини по темі: