18 листопада, 2024
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Інтернет
  • Підвищений холестерин — чому цей стан виникає і чим небезпечний

Підвищений холестерин — чому цей стан виникає і чим небезпечний

  • 29 травня, 2024 17:09

Ліпідний обмін — це нормальна та життєво важлива складова загального метаболізму. Але на нього значно впливають особливості способу життя, який веде людина, тому у багатьох людей діагностуються його порушення. Збільшення кількості холестерину у крові призводить до різноманітних порушень у роботі всіх внутрішніх органів — в першу чергу, серцево-судинної системи. Це пов'язано з безпосереднім впливом ліпідів на судинну стінку та ендотелій. Такий стан називають атеросклерозом.

Якщо збільшується коефіцієнт атерогенності, холестерин починає відкладатися на стінках судин, формуючи атеросклеротичні бляшки. Це стає причиною великої кількості розладів, які потребують лікування, тому необхідно вчасно контролювати рівень ліпопротеїдів у крові. Щорічно слід здавати аналізи, щоб впевнитись у тому, що показники знаходяться у межах норми. Ви можете звернутися до приватної лабораторії (наприклад, Ескулабу) та пройти обстеження. При підозрілих результатах рекомендується звернутись до лікаря. 

Чому підвищується холестерин

Схильність до порушень ліпідного обміну часто генетично детермінована. Якщо ви маєте близьких родичів, які страждають на атеросклероз — ви знаходитесь у групі ризику. Але ймовірність розвитку цього захворювання також залежить від способу вашого життя. Так, факторами, що сприяють підвищенню холестерину, є:

  • Порушення дієти. До збільшення рівня ліпідів призводить безконтрольне вживання жирів — смажених продуктів, жирної їжі, майонезу, олії. Велика кількість жирів міститься у напівфабрикатах. Якщо добовий раціон переважно складається з подібних страв і містить мало овочів і рослинної їжі, ліпідний обмін відчутно порушується. 
  • Низький рівень фізичної активності. Він провокує підвищення рівня ваги і поступовий розвиток ожиріння. Якщо при повноцінному харчуванні не займатися фізичними навантаженнями, достатня кількість енергії не витрачається і депонується у вигляді жирових відкладень, які потім провокують порушення ліпідного обміну. 
  • Шкідливі звички. Паління та вживання алкоголю негативно впливають на стан всіх внутрішніх органів. Це призводить до порушень загального метаболізму й обміну ліпідів в тому числі. 

На цьому фоні рівень холестерину значно підвищується, що може спричинити розвиток захворювань. Виключення складають вагітні жінки — у них концентрація ліпідів підвищується фізіологічно. 

Можливі наслідки гіперхолестеринемії

Якщо не знизити рівень холестерину, можуть виникати:

  • атеросклероз;
  • спричинена ним ішемічна хвороба серця;
  • інсульт;
  • тромбоз судин. 

Перераховані стани можуть бути небезпечними для життя людини і потребують невідкладного лікування. Звуження просвіту судин атеросклеротичними бляшками може стати причиною недостатності органів, тому необхідно своєчасно звертатися до лікаря, який встановить діагноз і призначить ефективне лікування.

Поділитись

Новини по темі: