Перекрут яєчка трапляється не часто, лише в одного із 4000 чоловіків. Водночас він посідає перше місце серед невідкладних станів з боку чоловічих статевих шляхів. Якщо у разі перекруту допомогу вчасно не надано, наслідком може стати втрата яєчка, тому, вважає кваліфікований уролог у Житомирі, про цей стан та його симптоми варто знати всім.
Що таке перекрут яєчка?
У калитці розташовано два яєчка, кожне має сім’яний канатик. Це довгий округлий тяж зі сполучної тканини, який підтримує яєчко в його фізіологічному положенні. Усередині канатика є нерви, кровоносні та лімфатичні судини, фасції м'яза, що підіймає яєчко. Коли сім’яний канатик перекручується, здавлювання кровоносних судин порушує кровопостачання яєчка. Внаслідок неотримання кисню його тканини починають гинути. Цей стан називають перекрутом, або заворотом яєчка.
Найчастіше перекрут зустрічається в юнаків — за статистикою, 65% всіх випадків посідає вік 12–18 років. Другі за частотою постраждалі — новонароджені. Найрідше захворювання зустрічається у чоловіків зрілого та похилого віку.
Які причини перекруту яєчка?
В нормі яєчка не переміщаються вільно всередині калитки, їх утримує сім’яний канатик та сусідні досить щільні тканини. Заворот яєчка може бути наслідком травми, зокрема спортивної, але іноді відбувається на тлі повного добробуту. Сприяють такі чинники:
- уроджена генетично обумовлена слабкість сполучної тканини. В цьому разі нерідко хвороба зустрічається в сімейній історії у представників різних поколінь;
- вроджений дефект, відомий як «деформація дзвоника» або «язика дзвоника», коли яєчко неправильно прикріплене до калитки, його нижній кінець майже вільно рухається, внаслідок чого воно може приймати горизонтальне положення;
- переохолодження;
- інтенсивна фізична активність;
- швидке зростання яєчок у період статевого дозрівання.
Симптоми перекруту яєчка
Симптомами є різкий раптовий біль у яєчку, частіше лівому, та набряк калитки. Набряк може бути одностороннім, а може поширитися на всю калитку. Нерідко ці ознаки супроводжуються загальним погіршенням самопочуття, запамороченням, нудотою, блюванням.
Іноді спостерігають симптоми так званого переривчастого перекруту, коли яєчко перекручується, тоді самостійно приймає правильне положення, а за деякий час знову перекручується, і так кілька разів. Навіть якщо яєчко самостійно приймає правильне положення, будь-якої миті проблема може стати гострою. Крім того, під час перекруту кровопостачання яєчка страждає, що призводить до порушення його функції, тому звернення до лікаря є обов'язковим.
Можливі ускладнення
Перекрут — це раптове припинення кровопостачання яєчка. Є лише чотири-шість годин, щоб урятувати яєчко. Після 12 годин шанси падають до 50%, а після доби — до 10%.
Можливі ускладнення:
- Інфекційне запалення. Пошкоджена тканина яєчка запалюється, і запалення може швидко поширитися на сусідні тканини з дуже тяжкими наслідками, аж до сепсису.
- Атрофія. Іноді після нелікованого перекруту яєчко зберігається, але через порушене кровопостачання поступово атрофується: стає маленьким і втрачає функції.
- Зниження фертильності. Загибель одного яєчка не призведе до безпліддя, але загибель обох яєчок (у поодиноких випадках перекрут буває двостороннім) зробить чоловіка безплідним.
Як діагностують перекрут яєчка?
Уролог оглядає калитку, визначаючи ознаки перекруту: набряк та високе положення одного з яєчок. Якщо є «деформація дзвоника», друге яєчко може бути у горизонтальному положенні. Відсутній кремастерний рефлекс: у нормі на штрихове подразнення шкіри внутрішньої поверхні стегна скорочується м'яз, що підіймає яєчко.
Діагноз підтверджують за допомогою доплерографії, ультразвукового дослідження кровотоку в судинах яєчка.
Як лікують перекрут яєчка?
Перекрут яєчка — невідкладний стан, показання до екстреного хірургічного втручання. Хірургічна операція щодо повернення яєчка його нормального становища називається орхіпексією. Іноді у лікаря виходить без операції усунути перекручування, це називається ручною деторсією. Це відновлює нормальний кровообіг, проте операція все одно потрібна, оскільки висока ймовірність рецидиву. Якщо ручна деторсія неможлива, виконують хірургічну деторсію під час орхіпексії. Після усунення перекручування яєчко підшивають до калитки, щоб його положення залишалося стабільним. Якщо йдеться про перекрут внаслідок вродженого дефекту, операцію виконують на обох яєчках з метою профілактики.
Якщо яєчко загинуло, його видаляють, а проблему косметичного дефекту розв’язують шляхом імплантації у калитку протеза.
Автор: Клименко Євген Володимирович — лікар уролог, андролог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83