11 січня, 2025
Ми в соцмережах

Пенсійне планування: 8 порад адвоката

  • 22 грудня, 2023 11:15

Вихід на пенсію для більшості працюючих людей далеко не в пріоритеті. Відтак це питання залишається власне до тих пір, коли наближається пенсійний вік. І тут нависає велика низка питань, алгоритму дій та важливих моментів як юридичних, так і фінансових. У захисті законних прав допоможе адвокат з пенсійних питань, аби без зайвих клопотів піти на заслужений відпочинок.

Отож поговоримо про 8 ключових питань пенсійного планування.

Коли подавати документи для оформлення пенсії за віком

За оформленням пенсії за віком можна звертатися у будь-який час після права на пенсію. Подання заяви про призначення пенсії за віком слід подати не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.

Що потрібно в Пенсійний фонд для оформлення пенсії?

  • Заяву (стандартний бланк від Пенсійного фонду).
  • Паспорт громадянина України або ID-картка.
  • Довідку про місце реєстрації або проживання людини, довідку переселенця.
  • Ідентифікаційний номер.
  • Трудову книжку.
  • Довідку про заробітну плату за 60 місяців поспіль до 30. 06. 2000 року (за бажанням).
  • За наявності документи, що підтверджують наявність трудового стажу від 1 січня 2004 року (диплом про очне навчання, військовий квиток та ін.). 
  • Документи про надання особливого статусу, наприклад, особи з інвалідністю, чорнобильця, військовослужбовця тощо (за наявності).
  • Реквізити відкритого пенсійного (соціального) рахунку в банку.

Скільки треба фотографій на пенсійне посвідчення?

Для оформлення пенсійного посвідчення потрібно дві кольорові фотокартки розміром 4×6 см. 

Який період брати для нарахування пенсії?

Отже, щоб порахувати розмір пенсії, потрібно перемножити середню зарплату по країні за три попередні роки, індивідуальний коефіцієнт зарплати й коефіцієнт стажу. 

Тому під час призначення пенсії важливий не лише стаж, а й розмір зарплати. Адже у разі, якщо ви навіть пропрацювали 40 років, але отримували малу зарплату, відповідно, і пенсія буде невеликою.

Яка пенсія якщо немає трудового стажу?

Якщо до 65 років людина не має мінімального страхового стажу (15 років), вона не має права на пенсію за віком. У такому випадку особа отримає державну соціальну допомогу у розмірі суми прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Який розмір мінімальної пенсії за віком у 2023 році

В Україні мінімальна пенсія за віком, яка є основним джерелом існування пенсіонерів, повинна становити не нижче мінімального прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. 

Мінімальна пенсія станом на 2023 рік становить 2 093 гривень, а максимальна – 20 930 гривень. Однак після березневої індексації для деяких пенсіонерів рівень пенсії збільшився.

Що впливає на розмір пенсії за віком?

В Україні розмір пенсії залежить від середньої заробітної плати на момент виходу на пенсію, особистого коефіцієнту заробітної плати пенсіонера, який показує, наскільки офіційна зарплата пенсіонера була більшою, рівною або меншою за середню заробітну плату по країні, та коефіцієнту страхового стажу

Коли виплачується пенсія після призначення?

Пенсія буде призначена від дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.

Допомогу в фаховій консультації надасть Юридична компанія Флагман, що спеціалізується на пенсійному законодавству та загальній судовій практиці.

Також буде вирішення питань та непорозумінь, які виникли під час оформлення пенсії. 

Поділитись

Новини по темі: