Сучасне читання — це не лише традиційні паперові книжки, а й різноманітні девайси (електронні книжки, смартфони, ноутбуки тощо), відвідування онлайн-бібліотек, як, наприклад https://foxbooks.ec/, а також прослуховування текстів. Як ніколи раніше нам доступні найрізноманітніші формати отримання знань і проведення дозвілля за читанням. На окрему увагу заслуговують аудіокниги, адже в цьому випадку змінюється канал сприйняття, а отже, інформація може засвоюватися по-іншому. Але чи так це насправді? Пропонуємо вивчити переваги та відшукати недоліки книг в аудіоформаті.
У чому особливості аудіокниг?
Ще років 30 тому багато хто захоплено слухав казки на платівках і бобінах. Зараз аудіоформат вважається доступним практично кожному, у кого є будь-який електронний гаджет, починаючи від МР3-плеєра та закінчуючи комп’ютером із колонками.
Виникає цілком обґрунтоване запитання: що краще книжки чи аудіокниги? Досить часто це умовне протистояння вирішується на рівні індивідуальних уподобань і звичок. Тему не оминули увагою вчені та провели низку цікавих досліджень. Наприклад, у 2016 році доцентка Блумбурзького університету Пенсильванії Бет Роговські провела цікавий експеримент. Одній групі досліджуваних дали прочитати уривки в електронних книжках, другій — прослухати ті самі тексти в аудіоформаті, а треті мусили читати та слухати одночасно. Результати виявилися несподіваними, адже різниці у сприйнятті та розумінні інформації практично не виявлено.
Переваги аудіокниг
Популярність і користь аудіокниг полягає у зручності такого формату для багатьох читачів / слухачів. Це чудова альтернатива для тих, хто з якихось причин не може читати книжки. Ми проаналізували всі плюси аудіокниг і склали список:
- ви можете поєднувати слухання з іншими механічними та монотонними видами діяльності (прибирання, приготування їжі, похід у магазин, поїздка в транспорті, садівництво та багато іншого);
- прослуховування дає можливість сліпим людям або тим, хто за медичними показаннями не може багато читати, не відчувати обмежень;
- під час прослуховування книжок ваші очі не напружуються, а отже, зір не псується, адже тут залучений лише слух;
- аудіоформат можна легко завантажити та переслати, він не займає місце та доступний у будь-який момент;
- якщо ви просто не любите читання, то аудіо стане гідною альтернативою;
- позитивний вплив аудіокниг на мозок — обравши диктора з приємним тембром голосу та якісне начитування з правильними інтонаціями, ви будете відчувати спокій і водночас занурення в сюжет історії.
Недоліки аудіокниг
Як багато хто вважає, під час звичного читання наш мозок працює активніше, тому і здатність засвоїти інформацію краща. А ось під час прослуховування ми більш розслаблені, можемо легко відволікатися та гірше запам’ятовувати почуте. Але як показують дослідження, це не так. Припускаємо, що багато в чому це залежить від індивідуальних особливостей людини. Якщо студенти вчать нову тему, вони слухають лекцію, записують конспект, а потім читають це. Навчання вимагає залучення максимальної кількості сенсорних каналів. Якщо ж ви просто читаєте чи слухаєте книжки різних жанрів для власного задоволення, у цьому немає потреби.
Аудіокниги чи звичайні книжки: що краще для розвитку грамотності? Звісно, у цьому випадку абсолютно заслужено паперові й електронні книжки посідають перше місце. Читаючи тексти, ми запам’ятовуємо правопис і пунктуацію, що позитивно впливає на рівень грамотності. А ось поповнювати словниковий запас можна й за допомогою аудіокниг.
Серед недоліків прослуховування виділяють і незручність. У паперовому виданні ви можете виділити цікаві моменти, перечитати конкретні абзаци, легко повернутися та переглянути текст. Аудіоформат — це не так зручно, якщо ви хочете глибоко працювати з текстом.
Сьогодні представлено безліч варіантів для любителів читання: красиві паперові видання, безмежна онлайн-бібліотека, колекція аудіокниг. Тепер можна читати та слухати улюблених авторів, коли завгодно. Рекомендуємо використовувати сучасні можливості на повну, а не обмежувати себе якимось одним видом книг.