Полиці на алюмінієвому каркасі доречні як в гаражі, так і у квартирі в стилі лофт. На відміну від сталевого, алюмінієвий профіль при всій своїй міцності має невелику вагу, податливіший в обробці, завдяки чому з ним легко працювати. Тому стелаж на його основі може виготовити своїми руками навіть майстер початківець.
Перше, про що треба подумати – це необхідні матеріали. Знадобиться купити алюмінієвий профіль − квадратний, П-подібний (швелер), труба. Найпростіше монтувати саме швелер, оскільки елементи легко вставляються один в одного. Як правило, підбираються розміри 50x30 чи 50x48 мм, а також вузький профіль для поперечного кріплення стелажа до стінки. Важливо, щоб товщина та габарити профілю витримували навантаження від полиць та речей, які будуть на них розміщуватися.
Полиці можна виготовити з будь-якого матеріалу, який відзначається простотою обробки – гіпсокартону, деревини, плит ОСБ, ДСП й т.д. Для стелажа, який буде розташовуватися в житловій кімнаті, зовнішнє оздоблення матеріалу підбирають з огляду на дизайн приміщення.
Всі частини конструкції збираються за допомогою кріпильних елементів. – саморізів з дюбелями для кріплення планок до стіни, шурупи зі свердлом для скріплення профілів, шурупи по металу. З інструментів слід мати під рукою електролобзик, шурупокрут, дриль та рулетку. Для захисту рук в процесі виготовлення конструкції варто надіти прогумовані робочі рукавички.
Як здійснюється збирання такої конструкції?
Перед тим, як братися до справи, раціонально зробити креслення майбутнього стелажу, від руки чи в графічному редакторі. В схемі обов’язково вказуються розміри полиць, відстань між ними, загальна висота, ширина й глибина конструкції. Кількість секцій може бути довільною. Головне, щоб полиці не були надто довгими, інакше вони можуть прогинатися під масою предметів, які на них стоять.
Безпосередньо монтаж стелажа включає такі етапи:
- Встановлення основних вертикальних стійок. Згідно з підготованою заздалегідь розміткою, стійки закріпляються на своїх місцях за допомогою дюбелів і саморізів. Додатково стійки закріпляють до стіни горизонтальним профілем меншого розміру.
- Монтаж фронтального ряду стійок, не зафіксованих дюбелями. В уже закріплений ряд вставляється горизонтальний алюмінієвий профіль, який триматиме полицю. Після цього встановлюється фронтальний ряд.
- Облаштування простору для полиць. Ложе для полиць легко зібрати, розрізавши кінці П-подібного профілю на «пелюстки», й закріпивши їх на каркасі за допомогою шурупів.
- Монтаж полиць. За потреби кути полиць підпилюються електричним лобзиком.
Надати більшої міцності й додатково укріпити стелаж вдасться, застосувавши кутники й дюбелі. Гострі кути профілю можна обробити наждачним папером, кути, що стирчать, загинають плоскогубцями чи молотком.
Якщо має значення естетична привабливість та водночас – підвищена стійкість до корозії, доцільно для створення каркаса надати перевагу анодованому профілю. При виборі якісних матеріалів, підхожих для проєкту, та дотриманні правил монтажу алюмінієві конструкції служать протягом довгих років, витримуючи експлуатаційні навантаження та зберігаючи початковий вигляд.