24 лютого розділило життя багатьох українців на «до» та «після», і власники бізнесу — не винятки: чиясь справа збанкрутувала, хтось втратив товар в результаті обстрілу, а хтось змушений був поїхати з країни, не маючи змоги надалі управляти бізнесом. Попри все, через майже 2 роки з початку повномасштабної, люди продовжили жити та планувати майбутнє, а компанії — працювати на благо економіки. Як же ж держава стимулює та підтримує підприємців? Дізнаємось в сьогоднішньому матеріалі.
Гранти та пільгові кредити
У 2023 році держава презентувала та почала активно видавати різні види пільгових кредитів та грантів. Перевага таких інструментів в тому, що позику можна отримати під мінімальні, нижчі за рівень інфляції, відсотки, а гранти й взагалі не потрібно повертати: держава отримує «компенсацію» за вкладення у вигляді сплачених підприємцем податків та/або новостворених робочих місць для населення. Розглянемо кілька популярних програм, доступних бізнесу:
- «Доступні кредити 5-7-9%» — цільові кредити на збільшення обігових коштів, купівлю/ремонт приміщень, покупку чи удосконалення ОЗ тощо (від 5% до 9% річних, до 50 млн грн на строк до 5 років);
- «КУБ» — кредити для малого бізнесу під заставу для фінансування інвестиційних потреб (до 7 млн гривень під 7-23,5% річних);
- Компенсація 25% вартості сільгосптехніки вітчизняних виробників;
- «Своя справа» — грант на 250 тисяч гривень на відкриття бізнесу;
- Грант для розвитку потужностей з доробки, сушіння та зберігання зерна — до 36 млн грн аграрним компаніям.
Посередниками у кредитуванні є банки: наприклад, банківські послуги Малому та середньому бізнесу на bank.com.ua включають й програму «Доступні кредити 5-7-9%», за якою підприємці можуть отримати фінансування з компенсацією частини відсотків державою. Приєднатись до ініціативи можна, звернувшись у банк «Південний» та оформивши заявку на отримання кредиту.
Компенсації та інші програми
Як ще може допомогти держава? Звичайно, компенсуючи певні витрати підприємців або стимулюючи їх розвивати бізнес в тій чи іншій сфері. Наприклад, за працевлаштування ВПО роботодавець отримує винагороду у розмірі мінімальної зарплатні (7100 грн) впродовж 2 місяців. Крім цього, Рада бізнес-омбудсмена безоплатно представляє інтереси та захищає права підприємців перед державними органами, а також допомагає розв'язувати суперечки до суду. Ще один приклад — безоплатні консультації з різних питань щодо ведення бізнесу на порталі Дія.Бізнес.
Диджиталізація
Створення та відкриття ФОП в кілька кліків, онлайн здача звітності, миттєві платежі через банки, підписання документів за допомогою ЕЦП, розробка сервісу Дія та сплата податків з дому — лише короткий перелік нововведень, які мотивують людей відкривати власну справу, адже цифровізація робить ці процеси легшими та швидшими.