Впевнені, що більшість з вас пили чорний чай. Китайці, гадаємо, так само. Але чорний чай, який п’ють в Європі і в Китаї – не одне й теж. В чому відмінності і як смакує знаменитий чорний сорт Дянь Хун, пояснили експерти чайного магазину New Tea.
Чорний чай – найпопулярніший напій в Україні після води. Якщо рахувати на вагу суху заварку, то кожен українець випиває 500-600 г чаю на рік. У 85% покупок обирають чорні сорти. Але є одне «але». Чи знаєте ви, що звичний для нас чай чорний на батьківщині цього напою в Китаї називають інакше – червоний чай. І назву свою він отримав за характерний червоно-коричневий колір настою. А чорним в Піднебесній вважається інший чай. В чому його особливість, розберемося далі.
Справжній чорний чай
Згідно китайській класифікації існує 7 окремих груп чаїв: від білих до чорних, які відрізняються за ступенем ферментації чайного листя. Червоні сорти окислюються на 70-80%, ступінь ферментації чорних чаїв максимальна – до 100%. Тому, перед тим, як чорний чай купити в магазині, зверніть увагу, де виготовлений напій: китайські сорти завжди будуть міцнішими за кенійські чи цейлонські чорні чаї через сильнішу ферментацію. В назві продуктів з Африки чи Індії так само буде вказано, що це black tea, але класифікація інша. Тобто, індійський Дарджилінг в Китаї б назвали червоним чаєм.
Властивості китайського чорного чаю
Спосіб обробки визначає хімічний склад і органолептику листового чаю. В Китаї чай для чорних сортів вирощують в багатьох провінціях: Фуцзяні, Юньнані, Гуандуні, Хунані та ін. Спосіб збору врожаю переважно ручний, обладнання саморобне, технології – традиційні, що переходять з покоління в покоління. Це високоякісний чай чорний, ціна на нього значно вища за продукт для мас-маркету.
Етапи обробки чайного листя:
- підв’ялювання на сонці;
- ферментація, що триває 2-4 тижні до повного окислення сировини;
- сушіння для видалення зайвої вологи;
- сортування листя за розміром і якістю.
Як упізнати якісний чорний чай
В хорошому чаї листя цільне, без уламків, пилу, гілочок. Сильноферментований продукт завжди темний, майже чорний, забарвлення листя рівномірне, без іржавих плям. При заварюванні напій набуває насиченого темно-коричневого кольору, але на просвіт настій прозорий, як коньяк.
Смак чорного чаю з одного боку простий – щільний, трішки терпкуватий, а з іншого – наповнений різноманітними нотами післясмаків: карамелі, квітів, фруктів, хвої тощо, в залежності від сорту. Аромат розкривається с перших секунд після заварювання: насичений оксамитовий – так пахне справжній чорний чай.
Чаювання чорним чаєм – це не тільки гастрономічна насолода, а й користь для організму, адже в листі міститься кілька десятків цінних речовин, зокрема, поліфеноли, амінокислоти, катехіни, вітаміни.
Дянь Хун – імператор чорних чаїв
В Китаї виробляють кілька десятків сортів чорного чаю, але лише одиниці мають честі бути представленими на британському королівському столі. Серед таких – чай Дян Хун – один з улюблених сортів королеви Єлизавети ІІ.
Це унікальний чай, що вирощується на гірських схилах в провінції Юньнань на висоті до 2000 м. Його особливість – тонкі скручені у голки листочки і золотаві бруньки. Назву свою напій отримав завдяки давньому князівству Дян, що знаходилося на території Юньнані, а також характерному червоному кольору настою («Хун» в перекладі з китайської мови – «червоний»).
Як смакує Дянь Хун
Найкращий чай Дянь Хун має насичений рубіново-золотавий колір, ніжний солодкуватий аромат і вишуканий медовий смак з нотами мигдалю. Ніякої терпкуватості. Гіркуватість може відчуватися у більш дешевих категоріях цього сорту або якщо чай перетримати. Приємний і водночас вишуканий смак до вподоби і чайним гурманам, і новачкам, які куштують Дянь Хун уперше.
Де скуштувати національне надбання Китаю
В Китаї виробляють кілька різновидів цього чаю: «Золото Юньнані», «Ворсистий Дянь Хун», «Золота ворса», «Соснова хвоя» тощо. Для створення смачних та запашних купажів використовується найдешевший різновид – ламаний Дянь Хун: сильноферментовані листочки надають напою міцності та кольору.
«Золота ворса» – найдорожчий Дянь Хун, чай, в якому переважають тіпси (бруньки). Його виготовляють в дуже обмеженій кількості, а смак він має неперевершений, через що цей Дянь Хун в середині минулого століття офіційно був визнаний «національним надбанням Китаю».
Купити справжній Дянь Хун з Юньнані, а не якусь «китайську підробку», можна лише в спеціалізованих магазинах. В інтернет-магазині New Tea представлені десятки сортів чорного чаю, серед яких діамантом в золотій короні виблискує Дянь Хун.