18 листопада, 2024
Ми в соцмережах

Чому сучасні діти люблять українські народні казки?

  • 19 листопада, 2023 17:57

Час стрімко минає, змінюючи епохи й покоління. Життя сучасних українців зовсім не схоже на побут їхніх предків. Стародавні колиски вже давно замінили стильними ліжечками. Їжа готується не в печі, а в сучасних мультиварках. Дитячі іграшки уже не з підручних матеріалів, а з найдорожчих магазинів Lego. А солодощі дарують не тільки на свята. Змінився світ, змінились технології, змінились пріоритети. Проте незмінними залишаються українські народні казки. Сьогодні наші малята слухають їх із таким же захопленням, як слухали їхні ровесники декілька століть тому. У чому ж таємниця такої актуальності упродовж століть? Чому українські народні казки не втрачають популярності в різних історичних епохах?

Причини актуальності народних казок

Сучасне покоління дітей живе в час інноваційних технологій. Проте звичайна добра казка їхніх предків викликає так багато подиву й захоплення у їхніх очах. І це не випадково, адже українські народні казки мають особливі переваги.

Казки порушують одвічні проблеми.

Яким би розвиненим не було суспільство, у ньому завжди зустрічається заздрість, обман, лінь чи егоїзм. Усе це з ранніх років переживають навіть діти. Тому ці та інші суспільні проблеми вони легко впізнають в алегоричних образах казкових персонажів. Лисичка, яка прагне всіх обманути, або ж Зайчик, який не хоче нічим ділитися, — герої, які будуть зрозумілі навіть наймолодшим читачам.

Казки виховують незмінні цінності.

Духовні цінності ніколи не втратять своєї актуальності. Поміж матеріальними надбаннями люди завжди хочуть знайти вірну дружбу, щиру правду і відважну вдачу. Моральні цінності наповнюють кожну казку нашого народу. Тому діти, які інтуїтивно відчувають все добре та світле, завжди тягнуться до цих особливих творів.

Казки наповнені дивовижними пригодами й фантастичними персонажами.

Кожна дитина має свій уявний світ. Дитяча уява — це невичерпне джерело творчості. Тому в цей світ так легко входять всі казкові персонажі. Діти не дивуються, коли Вовк говорить, килим-літак здіймається у небо, а Змій має декілька голів. Їхня фантазія все це малює яскравими барвами. Тому дивовижні персонажі й несподівані пригоди народних казок близькі, актуальні та цікаві будь-якому поколінню дітей.

Казки складені рідною мовою.

З покоління в покоління казки передали не лише зміст цікавих пригод, але й багатство українського слова. Зрозуміла мова, доступі власні назви, імена персонажів, що легко запам'ятовуються. В них немає складних для вимови чи розуміння понять, навпаки все дуже просто. Оповіді, складені тією мовою, якою співаються перші мамині колискові, завжди займають особливе місце в серці. Як відомо, рідна мова найсолодша й найприємніша. Тому дітлахи так полюбляють ті твори, що складені зрозумілою українською. 

Казки завжди говорять про переможну силу добра.

Дітки по-особливому вірять у дива. Їхні світлі душі інтуїтивно тягнуться до щирості й добра. Читаючи казку, вони співпереживають з персонажами, хочуть, аби перемогла правда. Як би яскраво не був зображений сірий Вовк чи триголовий Змій, діти все одно більше люблять і вболівають за добрих героїв. І перемога справедливості й світла, яка характерна для народних казок, роблять ці твори приємними для сприйняття малят. Вони почувають себе безпечно та захищено, адже усвідомлюють переможну силу добра і завжди очікують на щасливу кінцівку.

Казки легкі для сприйняття

Численні повтори, єдиночатки й однакові кінцівки сприяють легкому засвоєнню. Коли приказка, дія чи пісня повторюється у тексті декілька разів, це допомагає діткам швидко запам'ятати й переказати зміст твору. І це не випадково, адже казки створювалися таким чином, щоб їх можна було легко відтворити, запам'ятати і передати наступним поколінням.

Завдяки цим жанровим особливостям, українська народна казка не втрачає вже багато століть своєї актуальності.

Знайти багато українських казок (і не лише) можна за цим посиланням https://tales.org.ua/kazky/ukrainski-narodni-kazky/

Поділитись

Новини по темі: