11 січня, 2025
Ми в соцмережах

Чому антибіотики можуть бути шкідливими?

  • 24 жовтня, 2023 14:25

Антибактеріальні препарати відомі своєю користю — зупинкою розвитку найважчих інфекційних захворювань, епідемії яких мучили людство до ери антибіотикотерапії. Спочатку застосовувались природні антибіотики, та сьогодні більш поширені синтетичні, які мають максимально точне дозування для зменшення негативного впливу на організм. Але як би виробники не старались, все ж побічні ефекти антибіотикотерапії доволі часто проявляються, особливо при неправильному застосуванні протимікробних засобів. У чому ж вони полягають і як з ними боротись?

Шкода для організму від антибіотиків

Кожна людина після відносно стерильних внутрішньоутробних умов розвитку потрапляє у світ бактерій. Контакт «шкіра зі шкірою» матері та малюка й перше прикладання до грудей дозволяють “заселити” організм потрібними бактеріями. В майбутньому разом з іншими захисними силами організму вони будуть створювати невидиму протидію хвороботворним бактеріям, вірусам, грибкам тощо. 

Прийом антибіотиків часто порушує цей баланс. Разом зі шкідливими мікроорганізмами знищуються корисні бактерії, на місці яких починають розвиватись патогени. При цьому адаптація останніх до антибіотиків значно вища, ніж у корисної мікрофлори, саме тому вже через 2–3 місяці з’являються стійкі до протимікробних препаратів форми. Лікувати такі ускладнення доволі важко. Через подібні труднощі людство почало шукати виходи, один з яких — пробіотики після антибіотиків, які дозволяють підтримати корисні бактерії й не дати заселитись патогенним.

Органи та системи, які найбільше страждають при антибіотикотерапії:

  • Печінка та жовчний міхур — нейтралізує всі токсичні речовини, які побічно утворюються під час прийому антибіотиків, тому часто виникає запалення, порушення обміну, зниження функції.
  • Нирки — є головним шляхом виведення токсичних речовин, тому нерідко погіршується їх функція та змінюються лабораторні показники.
  • Шлунково-кишковий тракт — найбільше страждає при пероральному прийомі антибіотиків, які знищують корисні бактерії в кишківнику й викликають дисбіоз, пронос, закреп, метеоризм.
  • Нервова система — деякі антибіотики здатні порушувати координацію, пам’ять і навіть увагу.

Важливо вчасно запобігти подібним порушенням. Наприклад, можна використовувати пробіотики згідно з лікарськими рекомендаціями. Також варто звернути увагу на ряд правил використання антибіотиків. Читайте більше про захист мікробіоти кишківника від антибіотиків на Еnterol.ua.

Антибіотикотерапія без шкоди для здоров’я

Протимікробні  препарати мають різний спектр дії, тому й побічні ефекти розвиваються по різному. Також чималий вплив мають особливості конкретного організму, його стійкість до патогенних факторів та здатність до відновлення. Загалом варто враховувати наступне:

  • Антибіотики не належать до тих ліків, які можуть застосовуватись для самолікування. Вони мають використовуватись у потрібному дозуванні та певну тривалість часу, інакше значно зростає ризик розвитку ускладнень. Саме тому потрібно спочатку проконсультуватись у лікаря і тільки потім проходити антибіотикотерапію.
  • Антибіотики часто викликають алергічні реакції та інші індивідуальні ускладнення, тому це ще одна причина спочатку звернутись до лікаря, а вже потім приймати протимікробний засіб.
  • Антибіотики потрібно правильно приймати: якщо лікар вказав 3 рази на добу, це означає, що застосовують препарат кожні 8 годин, якщо 2 рази — кожні 12 годин, інакше в організмі не створюється необхідний антибактеріальний поріг.
  • Антибіотики в більшості випадків не поєднуються з алкогольними напоями, тому на час терапії потрібно обов’язково відмовитись від їх вживання.

Правильний прийом антибіотиків дозволяє запобігти ускладненням, розвитку побічних реакцій, зниженню імунітету та звикання. Тому варто лікуватись з обережністю, щоб досягти потрібних результатів.

Поділитись

Новини по темі: