Огірочки, помідори, перчик, баклажани та шалена навала кабачків - усьому можна дати раду та зберегти запаси на зимовий час. Це справжня точка неповернення, коли господиня відкриває свій сезон консервації. Що ж для цього потрібно? Тут все просто - головні складові час, натхнення, овочево-зеленево-спеційна база, кухонний інвентар та звісно ж рецепти консервації, перевірені часом та смаковими рецепторами вдячної публіки.
І поки сезон у розпалі, варто спробувати найкращі рецепти консервації. Будуть хрумкі огірочки, швидка кабачкова ікра та помідори в власному соку.
Огіркові хрумки-хрумки
Щоб хрумкі огірочки вийшли з першої спроби, потрібно дотримуватись чотирьох важливих порад:
- молоді та свіжі огірочки, краще з грядки, попередньо дати їм полежати у холодній воді 20-30 хв,
- фільтрована вода, краще газована,
- достатньо звичайної кам’яної кухонної солі, але можна додават часник, листя вишні, смородини, корінь і листя хрону, кріп, перець чилі.
- підходяща тара.
На 2 літрову банку знадобиться 1-1,5 кг огірків. Попередньо в банку викласти букет спецій, порізати перець чілі для гостринки, часник. На верх викладаються щільно огірки, посипаються 2 ст.л. солі та залити водою.
2 години витримати при кімнатній температурі, потім на 3-4 години в холодильник. Найхрумкіші огірочки можна смакувати.
Кабачкова ікра, як з магазину
Ідеальна кабачкова ікра готується легко навіть в мультиварці. Щоб закуска точно вдалась, вибирайте молоді та ніжні кабачки, хрумку та солодку моркву й ріпчасту цибулю.Стерилізація банок та кришок обов’язкова.
Покрокова інструкція на літрову банку:
- очищені овочі нарізати кубиками: 1 кг кабачків, 2 цибулі, 2 морквини, 3 зубчики часнику,
- нарізані овочі відправляєм в чашу мультиварки, ддати 4 ст.л. олії, дрібку перцю, пів чайної ложки солі, 1 ч.л. цукру, 1 ст.л. томатної пасти. Режим тушкування на годину,
- тушковані овочі перебити блендером, повернути їх на 15 хв ще тушкуватись, за 5 хв до готовності додати 1 ст.л. оцту 9%,
- готову ікру одразу ж викласти в банки та закрити кришками.
Помідори у власному соку
Чудова альтернатива томатній пасті готується легко та швидко, а смак неперевершено підійде для борщику, соусів для піци чи м’яса.
- Потрібно стерилізувати банки та кришки,
- 700 г маленьких помідор розкласти в банки, залити їх кропом, накрити кришками на 15 хв,
- з 700 г великих помідорів вижати сік, додати 1 ч.л. солі, 1,5 ч.л. цукру, 3 горошини духмяного перцю, 2 лаврових листки. Довести суміш до кипіння, і проварити 15 хв.
- злити воду з банок, залити помідори соком зі спеціями, 15 хвилин стерілізувати банки з вмістом. Щільно закрити кришками й дати охолонути.