Спалах COVID-19 та його штампів суттєво змінили медичну галузь, поставивши акценти на спеціальному обладнанні, яке підтримувало б легені хворих та насичувало кров. Так, за скромними оцінками приблизно 3,2% пацієнтів із короновірусом потребували інтубації та інвазивної вентиляції легень. На ринку оснащення лікарень апаратами стало все більше затребуваним питанням.
В Україні досі є необхідність укомплектованості ШВЛ-ми. Надійні та досконалі прилади все частіше надходять з Європи та Азії. Дуже зручно ознайомитись з переліком апаратів ШВЛ можна на сайті, а також визначитись з перевагами та особливостями кожного виду.
Історія штучної вентиляції легень (ШВЛ)
Усе розпочалось з апарата «Пульмотор» (Pulmotor), запатентованим у 1907 році Генріхом Дрегером. Апаратна вентиляція легень застосовує механічні прилади та кисень, за допомогою чого створюється ефект самостійного дихання.
Історію апаратів ШВЛ можна умовно розділити на три етапи:
- проста апаратна вентиляція,
- вентиляція, покращена за рахунок можливості налаштування, що виконувалася вручну медичним персоналом,
- автоматична персональна вентиляція
Як працює апарат ШВЛ
Фаза видиху - ключова відмінність між фізіологічним диханням та ШВЛ.
Робота скорочення дихальних м’язів збільшує об'єм грудної клітки при диханні. Так формується в легенях так званий від’ємний тиск, що дає змогу повітрю всмоктуватись. Штучна вентиляція працює у зворотному принципі: вентилятор дає позитивний тиск та закачує дихальну суміш у легені.
Залежно від конкретної ситуації та особливостей пацієнта апарати ШВЛ мають безліч різних режимів вентиляції легень
Є два види апаратів ШВЛ:
1. Інвазивна вентиляція:
- Ендотрахеальна інтубація: трубка вводиться у дихальні шляхи пацієнта (трахею) через ніс або рот.
- Трахеостомія: трубка вводиться через отвір у дихальних шляхах.
2. Неінвазивні механічні вентилятори надходять із масками: вони щільно прилягають до обличчя і більш популярні в домашніх умовах.
Проблема нестачі апаратів ШВЛ
На фоні стрімкого розповсюдження коронавірусу попит на апарати ШВЛ стрімко зріс по всьому світу. Кількість місць у відділеннях інтенсивної терапії у більшості країн не розрахована на постійно зростаючий потік хворих, які одночасно потребують ШВЛ. У світі є тільки декілька виробників апаратів ШВЛ та пристроїв екстракорпоральної мембранної оксигенації, здатних насичувати кров киснем.
Дисфункція органів є розповсюдженим явищем. Також можуть виникати нейрокогнитивні порушення у більше ніж третини пацієнтів із прогресуючим короновірусом.
Ураження серця відзначали у 23% пацієнтів, печінки — у 29% та гостре ураження нирок — у 29% пацієнтів, які перебували у критичному стані.
Комплекс медичної штучної вентиляції дозволяє:
- Надати екстрену допомогу;
- Скоротити процес відлучення хворого;
- Швидко і без затримок підключити людину до пристрою;
- Налаштувати інспіраційний потік;
- Автоматично відстежувати дані;
- Персоналу клініки своєчасно реагувати на сигнали тривоги.
При цьому, не зайвим буде мати знання та принцип роботи ШВЛ, не будучи медичним працівником.