Про що не здогадуються замовники
Якщо ретельно контролювати процес будівництва або ремонту квартири, заміського будинку, можливо виключити хоча б ці поширені схеми обману:
- Занижена початкова вартість. Компанії-підрядники створюють схему розрахунку з мінімальною сумою, щоб на цій основі залучити замовників і скласти договір. Згодом у вартість додадуться "забуті" роботи, які доведеться врахувати.
- Приготування сумішей. У момент закупівлі матеріалів непросто назвати їх точну кількість. Цим користуються недобросовісні будівельники, щоб періодично повідомляти про недостачу. Товар набувають з пред'явою чека, але згодом його недоторканим повертають в магазин, а гроші ділять з продавцем. Дорогий матеріал можуть замінити дешевим аналогом. Також підрядник може вказати реальну вартість замовлених матеріалів, але фактично отримати їх в магазині з великою знижкою.
- Другорядні елементи. Цвяхи, шурупи, шайби, скоби — їх вказують набагато більше, ніж потрібно, за рахунок чого також мають вигоду.
- Послуги доставки та вивезення. Всі закуплені матеріали доставляють однією машиною і за один рейс. Замовнику ж пояснюють, що довелося здійснити кілька поїздок. Такий же обман практикується при вивезенні будматеріалів.
Нерідко дизайнери ігнорують раціональність витрат на користь "краси", але як з'ясовується після спілкування з досвідченим майстром, творчі ідеї можливо було реалізувати економніше. Звертаючись в компанію з досвідом, яка багато років здійснює ремонт котеджів в Києві та інших містах, замовник має можливість уникнути прикрих помилок на зразок наступних:
- неузгодження перепланувань з держорганами, що загрожує штрафом;
- руйнування стін через порушені технології;
- необроблені засобами проти цвілі проблемні ділянки, через що доведеться здійснювати новий ремонт;
- непродуманий дизайн і некоректне зонування або впровадження елементів;
- помилки при установці каналізації;
- вільність будівельників, які "стараються" на власний розсуд.
Обман на етапі знайомства
Щоб виключити неточності і застрахувати себе при замовленні будівельних послуг, варто виконати ряд рекомендацій:
- розіслати заявки на розрахунок необхідних робіт в кілька престижних організацій і порівняти запропоновані ними ціни;
- відфільтрувати пропозиції з надмірно заниженою вартістю на тлі інших (допустима невідповідність — до 5% щодо матеріалів);
- ознайомитися з договором та гарантійними зобов'язаннями компанії, з'ясувати, чи остаточна вартість вказана;
- перевірити документи компанії, відповідність дати реєстрації та фактичного місця, наявність постійних телефонів;
- переглянути приклади реальних робіт, поспілкуватися з клієнтами компанії;
- поцікавитися стажем роботи виконавців (а трапляється і так, що на об'єкт приїжджають зовсім інші люди).
У договорі з компанією-підрядником обов'язково потрібно перерахувати всі етапи робіт і терміни їх виконання з вартістю, умовами оплати і відповідальністю сторін. Щоб не бути обдуреними, замовники контролюють процес будівництва, відвідуючи об'єкт кожного дня і спостерігаючи за етапами виконаних робіт. Таким чином, взаємодія з компанією на базі документації значно вигідніша, ніж робота з приватними підрядниками, але й серед останніх слід обирати лише перевірені організації.