20 січня, 2025
Ми в соцмережах

Своєрідність творчості Оксани Забужко

  • 6 травня, 2021 14:56
Оксана Забужко - українська поетеса, письменниця, літературознавець, публіцист, філософ, науковець, перекладач - все це поєднується в одній жінці. Творчість Оксани Забужко – яскравий приклад того як і про що треба писати. Її твори привертають увагу перш за все своєю незвичністю, нешаблонністю лексики та образів. Письменниця часто говорить про українську політику, та завжди думає про майбутнє. Вона вважає, свою професію не менш небезпечнішою, ніж журналістська.

Перша збірка поезій «Травневий іній» вийшла у 1985 році. Далі були видані збірки «Диригент останньої свічки» (1990), «Автостоп» (1994), «Kingdom of Fallen Statues» (1996), «Новий закон Архімеда. Вибрані вірші 1980–1998» (2000), «Друга спроба: Вибране» (2005), «Вірші: 1980-2013» (2013). Поезія Оксани Забужко є досить цікавим явищем в українській літературі - її твори заворожують, змушують задуматись саме над таємницею життя, своїм внутрішнім світом. Вона часто пише про роль жінки, призначення людини в нашому світі про різні явища які відбуваються та про своє життя.

Досить відомими є і її публіцистичні твори, такі як «Хроніки від Фортінбраса» (1999), «Let my people go. 15 текстів про українську революцію» (2005), «З мапи
книг і людей» (2012), «Український палімпсест. Оксана Забужко в розмові з Ізою Хруслінською» (2014). Серед прозових творів письменниці найпопулярнішими є:
«Інопланетянка» (1992), «Польові дослідження з українського сексу» (1996), «Казка про калинову сопілку» (2000), «Сестро, сестро» (2003), «Музей
Покинутих Секретів» (2009).

В доробку письменниці є філософсько-літературознавчі праці, наприклад: «Дві культури» (1990), «Шевченків міф України» (1997), «Філософія Української ідеї та європейський контекст: франківський період» (1992), «Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій» (2007), «Вибране листування на тлі доби. 1992–2002» (у співавторстві з Юрієм Шевельовим) (2011).

Найбільше їй подобається писати філософську публіцистику, Найулюбленішою книгою Оксани Забужко є «Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфологій» (рецензент – професор Леонід Ушкалов, що цінно!), написана впродовж 2003–2006 з перервами, опублікована весною 2007 року. Дослідження в цій книзі вирізняється серед літературознавчих студій глибинним проникненням в епоху українського відродження XIX ст. в осмисленні міфу Лесі Українки. Для читача цей текст є складним, він потребує певної підготовки. За словами письменниці, «Notre Dame d’Ukraine: Українка в конфлікті міфології» - перша її книжка, якою вона більш-менш задоволена - «в тому розумінні, що сказала все, що хотіла».

Письменниця завжди говорить і пише про українські національні цінності та повідомляє іноземців про те, що відбувається в Україні, якою є ця держава, з чого вона починалася, чим живе, та проблемі ґлобальної культурної кризи сьогодення. У центрі авторського задуму - культура українського суспільства "на переломі": посттоталітарного, посткомуністичного, постколоніального.

Оксана Забужко є активним учасником сучасного літературного процесу. Її мистецький доробок представлений у різних наукових вимірах. За творами письменниці зняті фільми, поставлені вистави, написані пісні, навіть монооперу. Творчість Оксани Забужко, поетична, прозова і публіцистична - це неначе шанс донести читачам те, що насправді є важливим. І, щоб не писали і про, що б не говорили про неї, постать цієї української письменниці не перестає бути не менш цікавою і неординарною. Її твори вражають авторським задумом і глибиною думки. В Оксани Забужко ще все попереду, вона ще не раз нас порадує своєю творчістю!

Автор: Матвієнко Діана
Поділитись

Новини по темі: