8 серпня, 2022
Ми в соцмережах

Як знайти актуальну та правдиву інформацію сьогодні?

  • 27 квітня, 2021 11:09
Наша потреба в актуальній і правдивій інформації зумовлює появу громадянської журналістики. Вона набирає все більше популярності серед людей, оскільки є доступною та правдивою. Суспільна, об’єднана чи демократична -  все це є її можливими назвами. Суспільність полягає в активній участі аудиторії в процесі збору, аналізу та поширення інформації.

Об’єднаність - у згрупуванні великої кількості активних громадян, що є непрофесійними журналістами, для надання незалежної, надійної, точної, повної та актуальної інформації, що є невіднятною ознакою демократичного суспільства.
Зважаючи на бурхливий розвиток громадянської журналістики, її можна вважати одною зі складових сучасних ЗМІ.

На Житомирщині найбільш популярним видом ЗМІ є друковані газети, інтернет-журнали та сторінки у соціальних мережах, інформація на яких, здебільшого є результатом роботи громадянської журналістики. Дані ЗМІ є основними носіями  й поширювачами інформації серед населення. Вони є своєрідним мостом між джерелами інформації й населенням, а тому на них покладено відповідальність за повноту і правдивість інформації.

Це стає дуже важливим в умовах сьогодення, під час транслювання ситуації, у якій українське суспільство перебуває вже більше як рік. Висвітлення подій, пов’язаних з карантином, перебуває під пильним поглядом усього світу, тому багато хто намагається знайти сенсацію в сучасних подіях, час від часу викриваючи інформацію про карантин та його наслідки.

На практиці стається досить часто так, що журналісти в погоні за актуальними новинами припускаються правових помилок. У тому сенсі, що випущені публікації або сказана в ефірі інформація містить неперевірені дані, що сприяє викривленню сприйняття тих чи інших явищ у свідомості людей. Тож, не треба недооцінювати вплив інформації, що ми поглинаємо, на нашу свідомість.  

Спотворення інформації про карантин та його наслідки поширює серед людей паніку, що робить  їх вразливим до дезінформації. І тут, як ніколи, стає питання непорушності принципів інформаційних відносин під час карантину як основи, на яку має спиратися кожен, хто бере участь в інформуванні суспільства.

Закону України «Про інформацію» у статті 2 вказує на гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації. У контексті даної ситуації слід звернути увагу на принципи достовірності та доступності інформації. Саме вони перебувають у ризику під час введення карантину. 

Але з іншого боку, сенсація, яку ЗМІ шукають у невтішних новинах, є нашою потребою. ЗМІ працюють на підвищення рівня зацікавленості населення інформацією, що вони надають. Об’єкт зацікавлення для читачів створюється шляхом оприлюднення неповної та зміненої інформації, яка може бути ненасичена правдивими фактами. Таким чином, відбувається порушення принципу правдивості та повноти інформації.

Так, звичайно, кожен має право на вільне збирання та поширення інформації, але варто пам’ятати, під час карантинного періоду існує підвищена загроза паніки суспільства.

Безсумнівно, можна сказати, що вплив діяльності ЗМІ, під час пандемії коронавірусу, на населення є як позитивним, так і негативним. Карантинний період допоміг виявити порушення принципів інформаційних відносин. Їх порушення призводить до нестабільного функціонування усієї інформаційної системи. До того ж постійні порушення,  особливо під час карантинного періоду, підривають довіру народу до ЗМІ.

Автор - Юлія Поруцька
Поділитись

Новини по темі: