З 1 січня 2024 року заробітна плата державного сектору стане прозорою, прогнозованою та зрозумілою для громадян і самих державних службовців.
Про це повідомляє Національне агентство України з питань державної служби.
Завдяки зростанню базового гарантованого розміру заробітної плати кандидати на посади заздалегідь знатимуть розмір доходу. Наразі ж розмір окладу не дозволяє розрахувати обсяг гарантованого доходу. Він може відрізнятися від базового окладу у кілька разів.
«Ідеться про обмеження максимального розміру щомісячних премій до рівня 30%. Також будуть скасовані стимулюючі виплати. Наразі їхній розмір необмежений і залежить від суб’єктивного ставлення керівника. Натомість, основна частина буде фіксованою і становитиме не менше 70% заробітної плати державного службовця. Це посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу, одноразова грошова допомога до щорічної відпустки», — розповіла Голова НАДС Наталія Алюшина в ефірі Національного телемарафону «Єдині новини».
Вона стверджує, що реформа системи оплати праці державних службовців насамперед спрямована на забезпечення справедливості та зняття ризиків зловживань.
Наталія Алюшина додала, що на одній з нещодавніх нарад під головуванням Прем'єр-міністра України було прийнято рішення, що мінімальний розмір посадового окладу не може бути менше розміру мінімальної зарплати. З першого січня 2024 року вона сягатиме 7100 тис. грн. Сьогодні він складає два прожиткових мінімуми або 5178 гривень.