10 січня, 2025
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Економіка
  • У Житомирі відбувся масштабний всеукраїнський форум «Практичний досвід розбудови сучасної системи управління побутовими відходами в Україні»

У Житомирі відбувся масштабний всеукраїнський форум «Практичний досвід розбудови сучасної системи управління побутовими відходами в Україні»

  • 4 грудня, 2024 18:19

У Житомирі відбувся форум «Практичний досвід розбудови сучасної системи управління побутовими відходами в Україні». Організатором заходу стала компанія «Грін Бін Україна».

Захід об’єднав не тільки представників центральних органів влади і місцевого самоврядування з Житомира, Харкова, Дніпра, Львова, а й науковців, представників бізнесу та природоохоронних організацій.

Відкривали форум керівник Житомирської ОВА Віталій Бунечко, перший заступник голови обласної ради Олег Дзюбенко, заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Семенець, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко.

Форум розпочався з вітального слова Віталія Бунечка, керівника Житомирської ОВА, який подякував Міністерству екології та компанії «Грін Бін Україна» за організацію такою зустрічі: «Я радий не тільки тому, що на Житомирщині відбуваються заходи такого рівня, а й тому, що Житомирщина має що показати в практичному плані управління відходами і це, в тому числі, дякуючи компанії «Грін Бін». Олег Дзюбенко, перший заступник голови Житомирської обласної ради відмітив, що  тема управління відходами є надзвичайно важливою та актуальною, адже вона стосується не лише екологічної безпеки, а й економічної стійкості, здоров’я людей і якості життя загалом.

Житомирщина, як і вся Україна, сьогодні стоїть перед викликами інтеграції європейських стандартів у сфері екології. Це складний, але необхідний крок, який допоможе забезпечити сталий розвиток наших громад.

Олег Бондаренко, голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування зазначив, що поводження з відходами – це не тільки про екологію, це про економіку, про майбутнє. Це питання інтеграції з Європейським Союзом, для якого переробка сміття є надзвичайно важливою. Тому ми маємо навіть в такий важкий час  працювати над розбудовою сучасної системи управління побутовими відходами.

«Два роки тому був прийнятий закон про управління відходами. Закон фактично провів лінію «до» і «після». Зараз активно триває процес  впровадження європейських принципів, правил і норм. Але навіть до прийняття закону були ентузіасти, які почали процес створення систем управління відходами. Саме ці ентузіасти накопичували досвід, який ми зараз пробуємо мультиплікувати. Це потрібно для створення системи, яка охопить всі міста і громади та приведе до отримання результатів. Але ця система може працювати тільки в одному випадку – за об’єднання бізнесу-науки-влади громади, що ми і робимо сьогодні» – відмітив Олег Бондаренко.

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Семенець зазначив: «Ми знаходимося на етапі розробки законодавчої бази та врегулювання окремих питань. Погоджуся з Віталієм Бунечко, що одне з головних питань – це практичний досвід. Ще до прийняття закону ми мали цей досвід в Дніпрі Харкові, що дуже допомагає нам зараз. Зараз цей досвід є і у Житомира».

Керівник організатора форуму – компанії «Грін Бін Україна» Євгеній Барах: «Приємно  що саме ми і є практичною складовою процесу управління відходами. Ми готові продовжувати і розширювати свою діяльність і раді, що є складовою процесу побудови нової системи управління відходами в Україні». Євгеній Барах розповів про шлях та реалізацію проекту сміттєпереробного  заводу, основні проблеми та виклики з якими стикнулася компанія «Грін Бін» при побудові лінії сортування та переробки відходів.  Це не тільки проблеми з сортуванням, але і з технологічним забезпеченням, якістю сировини, проблемами при переробці. «Ми мали значні перешкоди з виробництвом компосту, але ці невдачі змусили нас шукати інші виходи і ми їх знайшли – рекультиваційний компост, який ми будемо виробляти з наступного року. Всі необхідні документи та погодження від Міністерства ми вже отримали – зазначив пан Євгеній».

Окремий акцент був на основній проблемі переробки відходів – питання з культурою наших постачальників відходів. Адже значно ускладнює, а часто і унеможливлює переробку те, що серед відходів трапляються рештки тварин, і медичні відходи, і дуже багато того, що повинно утилізуватися окремим шляхом.

«Велика кількість негабаритного сміття змусила нас придбати лінію попереднього сортування, що дозволяє максимально відібрати негабаритні відходи і покращити подрібнення. І відповідно, зменшити кількість пошкодженого обладнання. І це тільки маленька деталь. А є ще десятки іншого, що ламається кожного дня і коштує не десяток гривень. І це все тому що в баках знаходиться те, чого там не має бути. Ми сподіваємося, що разом з міською, обласною владою будемо долати ці проблеми шляхом підвищення обізнаності наших фізичних і юридичних осіб» – зазначив керівник компанії «Грін Бін».

Оксана Олійник, доктор економічних наук, проректор університету «Житомирська політехніка», на базі якого і відбувався форум розповіла про наукову складову і співпрацю університету в процесі управління відходами, про студентські та викладацькі проекти в сфері управління відходами.

Учасники відвідали сміттєпереробний завод в Житомирі, запуск якого в 2024 році став значною подією не тільки для Житомира, а й для України. Підприємство може сортувати 10 видів вторинної сировини та переробляти близько 85% відходів. Це суттєво зменшує навантаження на полігон, площа якого вже сягає 22 гектарів. І саме проведення таких заходів, що об’єднують всіх учасників процесу управління відходами від профільного міністерства, обласної адміністрації, місцевих органів влади до виробників обладнання, обслуговуючих установ, науковців і громадських організацій дозволить сприяти побудові ефективних систем управління побутовими відходами та подальшого розвитку галузі в Україні.

Поділитись

Новини по темі: