Служба безпеки України просить Господарський суд міста Києва визнати недійсними низку договорів купівлі-продажу спеціальних дозволів на користування надрами, первісними власниками яких були карʼєри з групи Unigran (Юнігран) Ігоря Наумця. Як повідомляє NADRA.INFO, зустрічні позовні заяви СБУ подано в справах, які вже розглядає суд.
Наразі нам достеменно відомо про щонайменше два позови Служби: у справі про відчуження спецдозволу Малинського каменедробильного заводу (МКДЗ) і спецдозволів Пинязевицького карʼєру. Джерела NADRA.INFO також припускають, що аналогічний позов буде подано і в справі Коростенського карʼєру (більше про ці справи читайте в наших попередніх публікаціях).
СБУ просить скасувати договори купівлі-продажу «як правочини, які було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави та суспільства». Крім цього, у Службі вважають за доцільне стягнути в дохід держави сплачену ціну спецдозволів за кожною угодою.
Нагадаємо, раніше МКДЗ, Коростенський і Пинязевицький карʼєри входили до групи UNIGRAN Ігоря Наумця (під санкціями РНБО з 2023 р.). В січні-лютому 2023 р. власницею низки компаній групи стала громадянка Великобританії Елена Калпа. Всі родовища знаходяться в Житомирській обл.. В 2023-24 роках видобувна діяльність компаній блокувалася в санкційному порядку.
Після виведення спецдозволів з-під санкцій РНБО в 2024 р. права користування надрами були продані до ТОВ «Новел Пром» Марка Трабулсі, а потім до Малинської та Коростенської видобувних компаній Сергія Шапрана.
Останні відчуження спецдозволів відбулися на тлі судових заборон, за що посадовців Держгеонадр двічі штрафували (в листопаді і січні).
Про обставини купівлі прав користування надрами та інших видобувних активів в інтервʼю NADRA.INFO детально розповідали Сергій Шапран і адвокатка Олена Доненко.
Продаж активів групи UNIGRAN розслідує Національна поліція.