2 600 гривень на місяць або 86 гривень на день – саме такий прожитковий мінімум встановлений в Україні на 2022 рік. Чи може людина хоча б продуктами запастись на ці кошти?
Кореспонденти Суспільного провели експеримент.
Для харчування однієї людини протягом дня було встановлено стандартний список продуктів – картопля, хліб, молоко, яйця, м’ясо.
Під час закупок на місцевому базарі було опитано мешканців Житомира.
«Ніколи з дитиною на 86 гривень не проживеш. Я – внутрішньо переміщена особа, я знаю, як це важко», – сказала Віра Дембіцька.
«Цього, безумовно, недостатньо. В середньому на день я витрачаю 200 гривень. Це мінімум», – каже ще одна мешканка міста Мілана Горлова.
Поспілкуватись вдалось із жінкою, яка нещодавно повернулась із Німеччини. Світлана Золотухіна відмітила, що за кордоном продукти значно дешевші, ніж в Україні, при тому, що рівень заробітку там значно вищий, що ні для кого не є секретом.
«В нас люди не живуть, а виживають», – сказала Світлана.
Розрахунок прожиткового мінімуму в Україні почали в 2000 році. Дані Міністерства соціальної політики говорять про те, що фактична сума прожиткового мінімуму становить 5 200 грн.
«Прожитковий мінімум – це набір товарів та послуг, які необхідні людині, щоб вижити впродовж календарного місяця. Та цифра, що закладена в державний бюджет – 2 600 гривень – це цифра, яка відповідає фактичній спроможності державного бюджету фінансувати соціальні видатки. Тобто ця цифра ніяким чином не пов'язана з реальними витратами людини на проживання. Якщо привести прожитковий мінімум з 2 600 до фактичного 5 200 гривень, то видатки з державного бюджету на соціальні програми виростуть на 350-400 мільярдів гривень. Держава не в стані сьогодні це фінансувати», – коментує встановлену державою суму експерт з економічних питань Олег Пендзин.
Отож, на 86 гривень вдалось придбати півбуханки хліба, 3 яйця, дві курячі гомілки, пів літра молока, близько кілограма картоплі та трішки печива.