У серпні інфляція в річному вимірі пришвидшилася до 23,8% (з 22,2% у липні). Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.
Як пояснюють в НБУ, пришвидшення інфляції й надалі зумовлюється наслідками повномасштабної війни росії проти України.
"Це порушення ланцюгів постачання, руйнування виробництв, скорочення пропозиції товарів та послуг, збільшення виробничих витрат бізнесу. Ще одним чинником був ефект перенесення на ціни коригування офіційного курсу гривні до долара США, яке відбулося наприкінці липня та було необхідним для збереження стійкості економіки України. Стримували зростання цін фіксація тарифів на газ і тепло та насичення внутрішнього ринку пальним", - йдеться у коментарі Нацбанку.
Попри зростання інфляції, її рівень залишається дещо нижчим за прогноз НБУ.
Як змінилися ціни у серпні
Темпи зростання цін на непродовольчі товари зросли до 16,7%. Така динаміка зумовлена липневим коригуванням офіційного курсу гривні, а також обмеженим постачанням нових партій товарів, значними логістичними витратами бізнесу, вичерпанням запасів і погіршенням девальваційних очікувань.
Пришвидшилося й зростання цін на оброблені продовольчі товари (до 23,9%). Вищими темпами дорожчали рибні, молочні, кондитерські вироби, олія, олійні продукти, безалкогольні напої та сухофрукти.
Збільшилися темпи зростання вартості послуг (до 15,6%).
Вищими темпами зростали ціни на сирі продукти харчування (на 40,8% порівняно з серпнем 2021 року). Швидше дорожчали овочі (цибуля, буряк, морква та помідори) через зменшення пропозиції та збільшення виробничих витрат бізнесу. Ціни на капусту залишалися високими під впливом аналогічних чинників.
Темпи зростання адміністративно-регульованих цін залишилися на рівні попереднього місяця (14,7%). Зростали ціни на алкогольні напої насамперед унаслідок збільшення виробничих витрат на енергію, сировину й тару. Пришвидшилося подорожчання тютюнових виробів, яке стримувалося поступовим відновленням виробничих потужностей. Натомість тарифи на послуги ЖКГ майже не змінилися в річному вимірі. На тлі стабілізації цін на пальне сповільнилося зростання вартості транспортних послуг.
Темпи зростання цін на пальне надалі знижувалися (до 68,1%).
Це пояснюється зменшенням цін на нафту у світі та насиченням ринку завдяки налагодженню логістики й відновленню конкуренції між АЗС.