23 травня, 2022
Ми в соцмережах
  • Головна
  • Економіка
  • Ціни на нафту рекордно обвалилися: коли ж подешевшає бензин в Україні

Ціни на нафту рекордно обвалилися: коли ж подешевшає бензин в Україні

  • 11 березня, 2020 10:02
  • 619
Ціни на нафту обвалилися на 30%. Це рекордний рівень з 2008 року. Хоча за добу "чорне золото" повернуло назад 11%, експерти вважають, що ціна нафти ще довго протримається в низькому діапазоні.

Чи подешевшає через це бензин в Україні? Аналітики впевнені, що якби нафта подорожчала на 30%, то АЗС однозначно відразу підняли б ціни на п'ять гривень. Але коли нафта падає в ціні – не все так просто, йдеться у матеріалі сайту "Сьогодні".
 

Що відбувається з цінами на нафту


На вихідних країни ОПЕК не змогли домовитися про зниження видобутку нафти для утримання ціни. Росія і Казахстан відмовилися зменшувати обороти видобутку. Це стало причиною обвалу цін на 30%. У понеділок, 9 березня, котирування на нафту досягли мінімуму – 31 дол./бар. На 10 березня котирування трохи піднялися і коливалися від 35 до 38 дол./бар.

"Є висока ймовірність того, що ціни будуть низькими, тобто в широкому діапазоні 20-45 дол./бар. (Brent), протягом тривалого часу – багато місяців, можливо, кілька років", – говорить Дмитро Хорошун, аналітик компанії Concorde Capital.

Таким чином Росія вирішила почати війну за частку ринку, щоб завдати збитків сланцевій нафті в США. Аналогічна спроба ОПЕК разом з Росією вибити Штати з ринку нафти 2015-2016 років зайняла два повних роки і закінчилася нічим – сланцева галузь в США встояла, зауважує Хорошун. Щоправда, виживання змусило збільшити боргове навантаження на цю галузь і зараз падіння прибутковості може призвести до проблем.
 

"Війна за частку нафтового ринку виникла не на порожньому місці. Їй сприяє істотне падіння і очікуване ще більше падіння попиту на нафту через уповільнення світової економіки через коронавірус. На падаючому споживанні вибити конкурента легше, ніж коли ринок і споживання зростає", – додає Дмитро Хорошун.


Але на відміну від попереднього падіння цін на нафту 2015-2016 років, зараз важливу роль відіграє фактор коронавірусу, який реально чинить серйозний вплив на попит, в тому числі і на споживання нафти, зауважує Марина Багрова, член правління Інституту національної політики.

"Якщо буде тривале падіння ціни на нафту, це призведе в якомусь аспекті протягом декількох тижнів до зниження цін на інші товари, які прив'язані до нафти. Наприклад, ціни на гаряче паливо, бензин", – говорить Едвард Дубинський, експерт з фінансів та інвестицій, президент компанії FINTELECT.
 

Так, а коли подешевшає бензин в Україні?


У найближчій перспективі ціни на нафтове паливо (бензин, солярка) і нафтопродукти (моторні і агрегатні мастила) знижуватимуться. Але темпи і терміни змін цін на нафтопродукти не пропорційні змінам цін на саму нафту, відзначає Марина Багрова.

"Як показує спостереження за динамікою цін на нафту і нафтопродукти, при зниженні вартості бареля нафти на 30%, на термін більше одного місяця, вартість бензину знижується в середньому на 15-20%", – говорить Багрова.

Тому потрібно дивитися, як довго ціни на нафту протримаються на нинішньому рівні. Хоча котирування на нафтопродукти вже впали на 25%, зазначає Олександр Сіренко, аналітик UPECO. Однак оптові трейдери ніяк не відреагували на це.
 

"Оптовий ринок ні дизеля, ні бензину майже не відреагував. Так, таким чином економічно вони можуть закладати ризики. Чому ці ризики не працюють в зворотну сторону – я не розумію. Ризик того, що покупець прийде і купить пальне дорожче, теж є", – каже Сіренко.


Трейдери дуже неохоче знижують ціни на нафтопродукти. Нафта і до цього падала. З початку року ціна за барель знизилася з 65 доларів до 40. Але і тоді реакції майже не було. Олександр Сіренко підрахував, на початок березня в літрі бензину на українських АЗС три гривні були зайві.

З тим, що зараз ціни на АЗС завищені, згоден Вадим Бардась, інвестаналітик European Analytical Centre.
 

"З початку року паливо подешевшало тільки на 2,6% при 59% обвалі цін на нафту. Тобто, ринок палива в Україні олігополізований, тому основним фактором впливу на ціну є обсяг попиту. При адекватній роботі Антимонопольного комітету і конкурентного ринку вартість бензину марки А-95 має обвалитися на 30-35% до 17-18 грн за літр, однак ціна становить понад 26 гривень за літр. У нинішніх умовах можна очікувати лише незначне зниження вартості пального – на 3-5%", – говорить Бардась.

 

Що далі чекати від цінової війни


Після обвалу ціна на нафту протягом дня зросла на 11%. Після досягнення мінімуму в 31 дол./бар. нижчих рівнів ціна не досягала.
 

"Тобто причина для падіння була одна – рішення Росії (і відразу після – Саудівської Аравії) почати війну за частку ринку. Ну а зростання після таких величезних обвалів ніколи не буває плавним в перспективі декількох годин. Ринки шукають справедливу ціну в міру свого вміння", – говорить Дмитро Хорошун.


Навіть в умовах зниження попиту далеко не факт, що Росія і Саудівська Аравія зможуть "звести нанівець" галузь сланцевої нафти в США. Галузь цілком може пройти через банкрутства, списати борги і найменш ефективні активи, і почати знову виробляти якісь суттєві обсяги.

Але ситуація може обернутися і по-іншому, зауважує Хорошун. Наприклад, ОПЕК і без Росії обмежить видобуток. Або ж Росія розвернеться і теж обмежить видобуток слідом за або разом з ОПЕК.

"Зазвичай, після таких падінь на нафту країни-експортери виявляють здатність домовлятися. Варто очікувати нової зустрічі ОПЕК, де вдасться домовитися і скоротити видобуток нафти", – додає Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук.

Це приведе до відновлення цін. Якщо це станеться, то нафта (Brent) повернеться в діапазон 40-60 дол./бар. Але це зараз здається менш імовірним, ніж продовження війни за частку ринку, вважає Хорошун. Раз вже Росія почала цю війну, їм логічно постаратися дійти до кінця. І Саудівська Аравія явно дала зрозуміти, що налаштована войовничо, і не підтримуватиме баланс ринку тільки своїми скороченнями обсягів. Ще один сценарій, за яким ціни на нафту можуть піти вгору, – якщо уряди в усьому світі запустять програму стимулювання.

Інвестаналітик Вадим Бардась впевнений, що обвал цін на нафту – ситуативний: "Уже зараз ф'ючерси на Чиказькій сировинній біржі з поставками в вересні котируються близько 40 дол./бар., тоді як до обвалу вартість нафти Brent становила 45 дол./барель. Крім того, США збільшують обсяги емісії долара з 100 млрд до 150 млрд доларів за добу, що призведе до збільшення грошової маси в глобальній економіці і зростання цін на товари і послуги".

У разі продовження фінансової кризи зниження цін на нафту може продовжитися.
Поділитись

Новини по темі: